کد خبر : ۳۴۵۳۳۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ساخت اولین بیمارستان سبز کشور در یزد

مدیر عامل بیمارستان مغز و اعصاب و روان امید یاسین یزد از طراحی و ساخت اولین بیمارستان سبز کشور خبر داد و گفت: این بیمارستان که اولین بیمارستان سهامی استان نیز محسوب می شود، مورد توجه بنیاد جهانی انرژی نیز قرار گرفته است.

ساخت اولین بیمارستان سبز کشور در یزد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، «مهین ذوالفقاری» در این رابطه اظهار کرد: طرح بیمارستان «امید یاسین یزد» که در مجاورت جاده یزد- تفت تعریف شده، از سال ۸۸ تاکنون مورد مطالعه قرار گرفته و طرح آن به نحوی پایه ریزی شده تا برای اولین بار شاهد راه اندازی اولین بیمارستان سبز کشور در یزد باشیم.

وی با اشاره به بهره برداری از این بیمارستان پاک تا دو سال آینده، تصریح کرد: این بیمارستان تخصصی اعصاب و روان و مغز و اعصاب، از قابلیت انجام تمامی عمل های جراحی مرتبط به این تخصص ها در سطح بین المللی برخوردار خواهد بود.

ذوالفقاری اضافه کرد: این بیمارستان همچنین دارای اورژانس های زمینی و هوایی خواهد بود تا بتواند با بهره مندی از تمامی امکانات بیماران دچار سوانحی مانند مرگ مغزی را در زمان طلایی مورد درمان قرار دهد چرا که بسیاری از این سانحه دیدگان به دلیل از دست رفتن زمان طلایی ۵ تا ۸ دقیقه ای، دچار مرگ مغزی می شوند و حیات خود را از دست می دهند.

وی، ظرفیت کنونی این بیمارستان را حدود ۲۰۰ تخت دارای مجوز عنوان کرد و گفت: البته این بیمارستان سبز امکان ارتقای ظرفیت تا ۵۰۰ تخت را نیز دارد.

این مسئول از مهم ترین ویژگی های شاخص این بیمارستان در کشور را طراحی آن براساس استانداردهای بین المللی، برخورداری از سیستم بازچرخانی آب، سیستم بازیافت زباله ها و پسماندهای بهداشتی بیمارستان و تبدیل آن به الکل و متان جهت استفاده به عنوان سوخت، کنترل ترافیک در برخی بخش های بیمارستان به منظور تولید کمتر گاز مونوکسید کربن و آلودگی هوا اشاره کرد.

وی ادامه داد: برق مورد نیاز این بیمارستان از طریق پنل های خورشیدی تولید می شود و این یکی از ویژگی های بارز این بیمارستان سبز به حساب می آید.

ذوالفقاری وسایل حمل و نقل این بیمارستان را مجهز به سپر حرارتی عنوان و تصریح کرد: این عامل از هدر رفت گرما و انرژی ممانعت می کند و از طرفی دمای محوطه بیمارستان نیز در طول سال به روش هایی خاص حفظ و متعادل می ماند تا انرژی زیادی صرف گرم و سرد کردن محیط نشود.

وی در رابطه با دیگر ویژگی های این بیمارستان سبز، تصریح کرد: کارگاه هایی شامل آموزش صنایع دستی مانند خاتم کاری و منبت کاری و انواع نساجی سنتی ویژه سالمندان و کودکان کار تدارک دیده شده که روزانه ضمن پذیرش افراد بتوان آنها را با تولید صنایع دستی به استقلال مالی رساند. ضمن این که در بخشی از بیمارستان نیز بازارچه ای برای فروش این اجناس و دستاوردها تعبیه شده است.

وی معماری این بنا را یکی از معیارهای قابل توجه این بیمارستان دانست و گفت: این بیمارستان از معماری پایداری برخوردار است و المان های شهری یزد مانند بادگیر به ویژه در قسمت ورودی و نمای این بنا بکار گرفته شده است.

ذوالفقاری یکی از مهمترین ویژگی های قابل توجه این بیمارستان را برخورداری آن از مراکز اقامتی ویژه بیماران میهمان و توسعه گردشگری سلامت استان مطرح کرد که علاوه بر توسعه زیرساختی بیمارستان، منجر به صرفه اقتصادی برای استان نیز خواهد شد.

وی از مرکز نگهداری کودکان این بیمارستان نیز یاد کرد و گفت: در بخشی از این بیمارستان ساختمانی برای نگهداری کودکان در نظر گرفته شده تا به ویژه کودکانی که نمی توانند وارد برخی از بخش ها شوند، در این محل سرگرم شوند.

مدیر عامل بیمارستان مغز و اعصاب و روان امید یاسین یزد از توجه بنیاد انرژی اروپا به طراحی این بیمارستان خبر داد و گفت: در بازدید تیرماه مسئولان این بنیاد، طرح پایلوت این بیمارستان به عنوان بیمارستان سبز کشور با شعار «سلامتی پایدار و آسیب کمتر زمین به پاس بیمارستان سبز ایران زمین» مطرح شد.

ذوالفقاری اعتبار برآورد شده برای ساخت این بیمارستان را بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: البته از سهامداران و متخصصان نیز دعوت به سرمایه گذاری در این بیمارستان شده و در حقیقت این بیمارستان اولین بیمارستان سهامی استان یزد به حساب می آید که اشتغال بسیاری از قشر متخصص و کادر درمانی را فراهم خواهد کرد.

منبع ایسنا

کلید واژه :

بیمارستان سبز کشور

،

یزد

،

بیمارستان سبز

ثبت نظرات
captcha