کد خبر : ۳۴۵۳۳۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آمادگی دانشگاه آزاد برای بازسازی سوریه در زمینه بهداشت و مهندسی

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی از آمادگی این دانشگاه در حوزه های پزشکی، بهداشت و مهندسی برای بازسازی مناطق جنگ زده سوریه خبر داد.

آمادگی دانشگاه آزاد برای بازسازی سوریه در زمینه بهداشت و مهندسی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی، محمد مهدی طهرانچی در دیدار با رئیس دانشگاه دمشق گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، رشد علمی ایران در دنیا بی نظیر بوده و در سال ۱۳۵۷ که انقلاب اسلامی رخ داد، ایران ۳۳میلیون و ۷۰۰ هزار نفر جمعیت داشت که از این جمعیت، تنها ۱۷۵هزار نفر دانشجو و ۸ هزار و ۲۰۰ نفر عضو هیأت علمی بودند.

وی ادامه داد: امروز که ۴۰ سال از آن دوران می گذرد، جمعیت کشور ۸۵ میلیون نفر و جمعیت دانشجویی بالغ بر ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر است، یعنی رشد جمعیت کشور ۲.۵برابر و رشد جمعیت دانشجویی بیش از ۲۰ برابر شده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: این دانشگاه در کشورهای افغانستان، امارات متحده عربی، لبنان و انگلیس دارای واحد بوده و شعبه ای نیز در کشور آلمان برای تحقیقات علمی تاسیس کرده است.

طهرانچی اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی در کشور دارای بیشترین تعداد دانشجوی خارجی است و در حال حاضر ۱۰ هزار دانشجوی خارجی در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

وی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی دارای بیش از ۱۰ بیمارستان آموزشی در کشور است که خدمات درمانی و آموزشی ارائه می کند.

رئیس دانشگاه آزاد تاکید کرد: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری خطاب به جامعه دانشگاهی، پیشرفت های جمهوری اسلامی ایران تنها متعلق به خود کشور نیست، بلکه به تمام جوامع اسلامی مربوط می شود. از این رو تمامی امکانات و ظرفیت های دانشگاه آزاد اسلامی از آن شما خواهد بود تا برای پیشرفت و توسعه کشور خود از آن بهره ببرید.

طهرانچی خطاب به رئیس دانشگاه دمشق تاکید کرد: بنا داریم در کنار شما و در سوریه ای که با مقاومت، جنگ و درگیری نظامی را پشت سر گذاشته، به پیشرفت و تولید علم بپردازیم.

وی با بیان اینکه در کشور ایران قدیمی ترین دانشگاه، دانشگاه تهران با قدمت ۸۰ساله است، خاطرنشان کرد: در این ۸۰ سالی که ایران دارای دانشگاه بوده دو دوره ۴۰ساله وجود دارد.  ۴۰ سال اول آن مربوط به زمانی است که کشور با تحریم مواجه نبود و ارتباط تنگاتنگی با غرب داشت اما دوره ۴۰ ساله دوم مربوط به زمانی است که هر روز با تحریم تجهیزاتی و علمی روبرو بوده ایم و اروپا تا جایی پیش رفت کرد که دانشگاه های ما را در لیست تحریم قرار داد.

رئیس دانشگاه آزاد ادامه داد: این تحریم ها به گونه ای بود که راه های ورود به بانک های اطلاعاتی الزویر و اشپرینگر را بر محققان ایرانی بستند و مقالات محققان و اساتید دانشگاه های ایرانی را منتشر نمی کردند، اما در این دوران نیز ایران به دستاوردهای علمی چشمگیری دست یافت چراکه اراده یک ملت را نمی شود، متوقف کرد.

طهرانچی با بیان اینکه تحریم ها نمی توانند بر پیشرفت علمی تاثیر بگذارند، گفت: آینده سوریه نیز در دنیای علم درخشان خواهد بود تنها کافی است که بخواهید، ایمان داشته باشید و با هم متحد شوید.

وی پیشنهاد داد به منظور توسعه همکاری های علمی، شعبه ای به صورت مشترک توسط دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه دمشق در کشور سوریه راه اندازی شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی از اعلام آمادگی این دانشگاه در حوزه های پزشکی، بهداشت و مهندسی برای بازسازی مناطق جنگ زده سوریه خبر داد و گفت: توسعه رشته های علوم انسانی به خصوص رشته هایی که به احیای پس از جنگ می انجامد نیز در دستورکار قرار خواهد گرفت چراکه بازسازی روانی و اجتماعی و انسانی یک ملت پس از جنگ بسیار بااهمیت تر از بازسازی سخت افزاری است.

کلید واژه :

آمادگی دانشگاه آزاد

،

بازسازی سوریه

،

بهداشت و مهندسی

،

دانشگاه آزاد

ثبت نظرات
captcha