کد خبر : ۳۴۵۳۱۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

یزد سرآمد شهرهای پایدار جهانی است

رئیس بنیاد جهانی انرژی با بیان اینکه هم اکنون 182 کشور عضو رسمی این نهاد هستند،گفت: در این میان یزد از جمله سرآمد شهرهای پایدار جهانی است.

یزد سرآمد شهرهای پایدار جهانی است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، « ولفگانگ نئومن ( wolfgang neuma nn) » روز دوشنبه در آیین آغاز به کار نوزدهمین نشست بنیاد جهانی انرژی و اجلاس بین المللی شهرهای پایدار جهان در یزد با اشاره به قدمت چند هزارساله این شهر، افزود: باید به دنیا نشان داد که یزدی ها در زمان های گذشته بدون هیچ گونه فناوری از انرژی طبیعی استفاده می کردند که این مسأله بسیار جالب است.
وی با بیان اینکه هم اکنون در یزد بادگیرهای منحصر به فردی وجود دارد ، اظهار داشت: یزدی ها درگذشته از انرژی حاصل از سوخت فسیلی برای خنک کردن فضای داخلی ساختمان ها و بناها استفاده نمی کردند، بلکه بادگیرهایی ساخته بودند که در نوع خود بی نظیر است از آن استفاده مطلوب می کردند.
رئیس بنیاد جهانی انرژی خاطرنشان کرد: در دنیا شهرهای زیادی در زمینه پایداری وجود دارد اما یزد شهری است که در این قضیه پیشتاز بوده و است.
وی با بیان اینکه افزون بر 2 هزار شهر پایدار در دنیا وجود دارد اما یزد در این میان از قدیم پایداری خاصی در زمینه انرژی های پاک داشته است، افزود: باید فنّاوری گذشته این شهر را با فناوری جدید امروز ترکیب کنیم تا حرکت کلی برای تمام جهان برداشته و انرژی پاک را برای همگان عرضه کنیم.
نئومن ادامه داد: 25 هزار طرح زیست محیطی و پایداری در این نهاد آماده است که برای هر مشکل زیستی راه حلی وجود دارد که در این طرح ها باید از فنّاوری گذشته یزد و فناوری جدید استفاده کنیم.
رئیس بنیاد جهانی انرژی اضافه کرد: وظیفه مردم است، نسبت به زمین و محیط زیست اطراف خود حساس باشند که بنابر اظهارات دانشمندان در 40 سال آینده با بحران زیستی محیطی در جهان روبرو خواهیم شد.
استاندار یزد هم با بیان اینکه یزد می تواند بهترین پایتخت برای شهرهای پایدار جهان باشد، گفت: این شهر می تواند الگوی مناسبی در ارسال پیام صلح و دوستی برای دنیا باشد.
محمدعلی طالبی افزود: ثبت یزد به عنوان میراث ماندگار در فهرست سازمان یونسکو اتفاق بسیاری خوبی بود و به نوعی جایگاه یزد را در مؤلفه های مشخص یک شهر پایدار به جهانیان معرفی کرد.
18 تیرماه 1396، 200 هکتار از 750 هکتار مساحت بافت تاریخی شهر یزد به همت سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد ( یونسکو) ثبت جهانی شد.
نوزدهمین نشست بنیاد جهانی انرژی و اجلاس بین المللی شهرهای پایدار جهان امروز با حضور 70 مهمان خارجی از 25 کشور از جمله اتریش، اسلواکی، آلمان ، فنلاند، نروژ ،بریتانیا، اسپانیا، دانمارک، سوئد، جمهوری چک ، نپال ، استرالیا ، سنگاپور، هندوستان ، افغانستان ، میانمار ، نیجریه ، رومانی ، بنگلادش ، اوگاندا و غنا در یزد در یزد آغاز شد .
همچنین در نشست یادشده شهرداران و اعضای شورای شهر کلان شهرهای ایران، تعدادی از استادان و دانشجویان هم حضور دارند.
در این نشست 2 روزه در زمینهٔ پایداری این شهر، اهداف برنامه های سازمان ملل متحد و شغل های پایدار بحث و تبادل نظر می شود.
در نشست مورد اشاره شهر یزد به عنوان نخستین پایتخت شهرهای پایدار جهان معرفی می شود.
یزد در هجدهمین اجلاس بنیاد جهانی انرژی ، جایزه ویژه شهر پایدار را دریافت کرد و بعدازآن دبیرخانه دائمی شهر پایدار در مرکز خلاقیت و فناوری نوین شهرداری یزد تشکیل شد.
این همایش با همکاری شورای شهر، شهرداری و مرکز خلاقیت و فناوری نوین شهرداری یزد برگزار می شود.
منبع ایرنا

کلید واژه :

یزد:شهر پایدار جهانی

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha