کد خبر : ۳۴۵۳۱۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

وقتی باکتری ها سودمند می شوند

گروهی از پژوهشگران موفق شده اند به واسطه کشت باکتری ها به نتایجی جالب در حوزه تولید برق برسند. نتایجی که می توانند آینده جهان را دستخوش تغییر کنند.

وقتی باکتری ها سودمند می شوند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، گروهی از پژوهشگران موفق شده اند به واسطه کشت باکتری ها به نتایجی جالب در حوزه تولید برق برسند. نتایجی که می توانند آینده جهان را دستخوش تغییر کنند.

اصولاً کاربران با شنیدن کلمه ی باکتری نگران می شوند و معمولاً آنها را چنان سودمند نمی داند اما باکتری های مفید زیادی در طبیعت وجود دارند. برای مثال باکتری E. coli می تواند با آزاد کردن الکترون در سلول هایش، الکتریسیته تولید کند. حال محققان موسسه MIT تکنیک جدیدی برای تولید برق توسعه داده اند که از همین ویژگی باکتری بهره می برد.

این تکنیک هدف دارد که از قدرتمندترین باکتری های موجود استفاده کرده و انرژی مورد نیاز برای عملیاتی نظیر تصفیه فاضلاب یا تولید حرکت را تامین نماید.

«Cullen Buie» مدرس مهندسی مکانیک موسسه MIT توضیح می دهند که میکروب های یافت شده در معادن، اعماق دریاچه ها و روده انسان با دفع و پمپاژ الکترون یا تولید الکتریسیته زنده می مانند. به همین دلیل می توان از همین ویژگی برای تولید برق در حجم پایین استفاده نمود.

تکنیک توسعه یافته توسط موسسه MIT از چیپ های میکروفلوئیدیک (ریزسیال شناسی) استفاده می کند که درونشان مجرا های کوچکی تعبیه شده و ظاهری شبیه به ساعت شنی به آنها بخشیده است.

با اعمال ولتاژ به این مجرا ها، محققان از پدیده ای به نام Dielectrophoresisاستفاده می کنند و باکتری هایی که  فعالیت الکتروشیمیایی دارند از دیگر باکتری ها جدا می شوند.این مسئله موجب می شود که جریان الکتریسته ای موجود تقویت شود.

با پیشرفت تکنولوژی در زمینه مهندسی ژنتیک، محققان می توانند باکتری ها را دوباره برنامه ریزی کرده و جهش های متنوعی در سطح آنها ایجاد نمایند. به گفته متخصصین با استفاده از ابزار های ژنتیکی برای جهت سلولی و ترکیب آنها با جدا سازی میکروفلوئیدیک (که پیشتر توضیح داده شد) می توان در باکتری های موجود جهش ایجاد کرد و گزینه های بهتری برای تولید الکتریسیته تولید نمود.

دفتر تحقیقات دریایی ایالات متحده که در واقع بخش پژوهشی نیروی دریایی ارتش آمریکا محسوب می شود، هزینه تمامی تحقیقات انجام شده را تقبل کرده و امیدوار است بدین شکل راهی برای تولید نیرو های الکترونیکی زنده پیدا کرده و از آن در تکثیر، تعمیر خودکار و حسگر زیستی استفاده کند.

دیجیاتو

کلید واژه :

باکتری

ثبت نظرات
captcha