کد خبر : ۳۴۵۳۱۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ذرات ریزگرد و غبار درقانون هوای پاک کامل دیده نشده است

شهردار تهران با بیان اینکه قانون هوای پاک سال گذشته به تأیید شورای نگهبان رسید و ابلاغ شد اضافه کرد: متأسفانه در این قانون ذرات ریزگرد و غبار به طور کامل دیده نشده است.

ذرات ریزگرد و غبار درقانون هوای پاک کامل دیده نشده است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، پیروز حناچی روز دوشنبه در هفتمین همایش ملی مدیریت آلودگی هوا و صدا با بیان اینکه حمل و نقل عمومی شهر سهم فزاینده ندارد افزود:
متأسفانه علیرغم اقدامات شهرداری در راستای کاهش آلودگی هوا و توسعه حمل و نقل عمومی هنوز نتوانسته ایم از سهم فزاینده خودروهای شخصی بکاهیم.
وی ادامه داد: این نشان می دهد فعالیت ها کافی نیست یا برآیند اقدامات یکدیگر را خنثی می کند.
وی با اشاره به اینکه 70 درصد آلودگی هوا ناشی از وسایل نقلیه متحرک و 30 درصد مربوط به صنایع آلاینده و مصرف بی رویه انرژی است اظهارداشت: موضوع آلودگی هوا در تهران سال 46 مطرح می شود و یکی از اولین نفراتی که بعد از انقلاب اسلامی در عدم انحلال سازمان محیط زیست نقش داشت و اولین گزارشات آلودگی هوا را شهرداری تهران ارائه داد مرحوم تقی ابتکار بود.
به گفته وی 20 درصد جمعیت کشور، 40 درصد اقتصاد و 80 درصد از جمعیت نخبه در 1.2 درصد از مساحت کشور (تهران) قرار دارد که همین مساله یکی از علت های ترافیک و آلودگی هوای تهران است.
شهردار تهران ادامه داد: تا پنجم بهمن ماه امسال کیفیت هوای تهران 18 روز پاک، 239 روز سالم، 59 روز ناسالم برای گروه های حساس بوده در حالیکه سال گذشته 12 روز در شرایط پاک، 213 روز در شرایط سالم، 81 روز شرایط ناسالم برای گروه های حساس و 5 روز در شرایط ناسالم برای همه گروه ها بوده است.
وی خاطرنشان کرد:یکی از دلایل این امر وزش باد، کنترل جدی معاینه فنی و طرح ترافیک جدید بوده است.

*تهران هفتمین شهر آلوده جهان
حناچی در ادامه اظهارداشت: براساس اعلام آژانس محیط زیست تهران و جاکارتا در آبان ماه امسال جزء هفتمین شهرهای آلوده جهان بودند که ریشه آلودگی در پایتخت را باید در ترددها جستجو کرد.
به گفته وی غلظت آلاینده ها در بسیاری از کلانشهرهای کشور از جمله تهران، اصفهان، تبریز، مشهد، اراک و اهواز از حد استاندارد بالاتر است.
شهردار تهران افزود: براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت سالانه 7 میلیون نفر در جهان براثر آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند.
وی یادآور شد: آلودگی هوا و ترافیک 2 موضوع در هم تنیده است که سالانه 2.8 میلیارد دلار هزینه های مستقیم ناشی از این موضوع است که اگر ناراحتی های عصبی و تأثیرات روانی را به عنوان تأثیرات غیرمستقیم به آن اضافه کنیم این عدد بسیار بالاتر خواهد بود.
حناچی اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب نیز اشاره کرده اند کسی که سبب آلودگی هوا شود مرتکب عمل مجرمانه شده است.
وی ادامه داد: در دوره ای از مسئولیتم معاون دانشجویی دانشگاه تهران بودم و آن زمان 23 تا 25 درصد از دانشجویان از سائیدگی زانو رنج می بردند که این مساله دلیلی جز عدم تحرک و ضعف ماهیچه ندارد.
شهردار تهران افزود: هر وسیله ای که کنار گذاشته و پیاده و دوچرخه تبدیل شود به حل این مشکل کمک خواهد کرد.
منبع ایرنا

کلید واژه :

ذرات ریزگرد و غبار

،

قانون هوای پاک

ثبت نظرات
captcha