کد خبر : ۳۴۵۳۰۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

از کجا بفهمیم مبتلا به آنفلوآنزای خوکی شده ایم

گرجستان گرفتار شده؛ کشوری که براساس آخرین آمارها، بیش از دو برابر جمعیتش توریست دارد و جمعیت قابل توجهی از این توریست ها را هم ایرانیان تشکیل می دهند، حالا درگیر ویروسی مرگبار شده؛ بیماری آنفلوآنزای خوکی.

از کجا بفهمیم مبتلا به آنفلوآنزای خوکی شده ایم

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، گرجستان گرفتار شده؛ کشوری که براساس آخرین آمارها، بیش از دو برابر جمعیتش توریست دارد و جمعیت قابل توجهی از این توریست ها را هم ایرانیان تشکیل می دهند، حالا درگیر ویروسی مرگبار شده؛ بیماری آنفلوآنزای خوکی.

تا چندی پیش، شمار جانباختگان آنفلوآنزای خوکی در گرجستان ١٥ نفر بود و ٨٤٥ نفر به دلیل ابتلا به این بیماری، در بیمارستان های این کشور بستری شده بودند. تا همان موقع، تمامی مدارس و چندین دانشگاه بزرگ این کشور هم به صورت موقت تعطیل شدند. شیوع این بیماری تنها به گرجستان محدود نمی شود؛ در انگلستان هم ٤١ نفر جانشان را از دست داده اند که گفته می شود بیشترشان به دلیل ابتلا به آنفلوآنزای خوکی است.
ویروس آنفلوآنزا از اواخر سال گذشته در گرجستان ریشه دواند و از همان زمان هم تا الان، این بیماری گریبان بیش از ٦٠٠ نفر را گرفته است. با بالارفتن آمار مبتلایان و جانباختگان این بیماری در گرجستان، هشدارها برای ایرانیان هم بالا رفته است، چرا که ایرانیان یکی از مهمترین توریست های گرجستان به شمار می روند و رفت وآمد آنها هر چند حالا محدودتر از قبل، سلامتی شان را نشانه گرفته است.

با آنفلوآنزای خوکی بیشتر آشنا شوید
بر اساس اعلام وزارت بهداشت، آنفلوآنزای خوکی، یک نوع آنفلوآنزای معمولی است که به آن آنفلوآنزای فصلی هم گفته می شود. آنفلوآنزای خوکی همان H١N١ است که قبلا به عنوان آنفلوآنزای خوکی شناخته می شد. در حال حاضر هم این آنفلوآنزا، در برخی از استان های ایران شایع است و موارد ابتلا به این نوع آنفلوآنزا وجود دارد.

چه کنیم تا آنفلوآنزای خوکی نگیریم؟
کسانی که در معرض ابتلا به آنفلوآنزا هستند، بهتر است در اوایل فصل پاییز واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند و در برخورد با افرادی که سرفه و عطسه می کنند، از خود مراقبت کنند. افراد مبتلا به بیماری های قلبی و ریوی شدید، همان کسانی هستند که باید بیش از دیگران مراقب ابتلا به آنفلوآنزا باشند، چرا که بیشترین موارد مرگ هم به این بیماران تعلق دارد. پس بهتر است برای پیشگیری از ابتلا به آنفلوآنزای خوکی:
دست هاي خود را به طور مرتب بشوييد: ذرات و قطرات کوچک ناشي از سرفه و عطسه بيماري را منتقل مي کند. اين ذرات به دست هاي ما منتقل مي شود و بعد هر چيزي را که ما لمس کنيم آلوده کننده مي شود.
وقتي عطسه يا سرفه مي کنيد، دهان خود را بپوشانيد: اگر دستمال نداريد از شانه يا گودي آرنج خود استفاده کنيد. اگر اين ذرات به لباس يا يقه شما منتقل شود خيلي بهتر است از اين که در هوا و بين افراد ديگر انتشار يابد، سپس دست هاي خود را بشوييد. این را هم به یاد داشته باشید که اجسام صاف مثل سکه بيشتر از اجسام زبر و منفذدار مثل کاغذ ويروس را منتقل مي کند.
در خانه بمانيد: اگر بيمار هستيد در خانه بمانيد و هميشه دست هاي خود را بشوييد تا ديگران را آلوده نکنيد.
صورت خود را لمس نکنيد: دست هاي خود را از غشاهاي مخاطي (چشم- دهان - بيني ) دور نگه داريد چون ويروس از اين راه ها وارد بدن مي شود.
از افراد بیمار دوری کنید.

از کجا بفهمیم مبتلا به آنفلوآنزای خوکی شده ایم؟
نشانه های ابتلا به آنفلوآنزای خوکی با آنفلوآنزای معمولی، شباهت های زیادی دارد؛ نشانه هایی مثل تب، سرفه، گلودرد، بدن درد، سردرد، خستگی و لرز، ناراحتی تنفسی، سرخ شدن یا التهاب و آبریزش بینی، تهوع، استفراغ و اسهال در این گروه قرار می گیرد. درصد زیادی از مبتلایان به این نوع ویروس جدید علایم اسهال و تهوع را هم داشته اند. افراد پس از ابتلا با داروهای آنتی وایرال و ضد ویروس درمان می شوند. با این که گفته می شود مرگ ناشی از این بیماری کمتر از یک درصد است، اما در افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای مثل مشکلات قلبی، کلیوی و ریوی می تواند کشنده باشد.

 شهروند

کلید واژه :

آنفلوآنزای خوکی

،

آنفلوآنزا

ثبت نظرات
captcha