کد خبر : ۳۴۵۳۰۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ابتلا به سرطان پوست در چهارمحال و بختیاری شایع تر است

رئیس مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری، غربالگری و تشخیص زودهنگام سرطان را دو راهکار اساسی برای ثبت سرطان و درمان آن برشمرد و افزود: در چهارمحال و بختیاری به دلیل ارتفاع بالا از سطح دریا و نزدیکی به خورشید ابتلاء به سرطان پوست شایع تر است.

ابتلا به سرطان پوست در چهارمحال و بختیاری شایع تر است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، سید راشد جزایری هفتم بهمن در آئینی به مناسبت هفته جهانی پیشگیری از سرطان، با اشاره به مرگ و میر سالیانه ۱۶ میلیون نفر در کشور بر اثر ابتلاء به بیماری های غیرواگیر، گفت: بنابر برنامه چشم انداز این میزان باید تا سال ۲۰۱۵ به میزان ۱۰ درصد کاهش یابد.
وی با بیان اینکه متأسفانه شبهه ای در کشور رایج شده است که ایران با سونامی سرطان مواجه است در حالی که این چنین نیست، افزود: بر اساس آمارها میزان بروز سالیانه سرطان در ایران بسیار کمتر از متوسط جهانی است.
رئیس مرکز بهداشت استان با اشاره به افزایش ابتلاء به سرطان در سطح جهان و کشور، اظهار کرد: سن بالا، عدم مصرف پنج وعده میوه در روز، فعالیت کم بدنی، افزایش وزن و کلسترول بالا از شایع ترین علل ابتلای افراد به سرطان هستند.
جزایری با بیان اینکه حدود یک پنجم سرطان ها به دلیل عوامل محیطی به وجود می آیند، خاطرنشان کرد: آلودگی هوا، میزان مصرف انرژی و ذرات معلق در هوا علل بروز سرطان های پوست، ریه و خون در افراد هستند.
وی با تاکید بر اینکه هزینه های سرطان ۱۹ درصد بیشتر از هزینه های اقتصادی است، ادامه داد: سالانه ۴۵۰ هزار سال عمر به دلیل سرطان در کشور از بین می رود.
رئیس مرکز بهداشت استان از تصویب سند پیشگیری از سرطان در کشور خبر داد و گفت: در این سند علاوه بر تعیین برنامه های پیشگیری، وظایف سایر دستگاه ها در قبال وزارت بهداشت مشخص شده است.
جزایری غربالگری و تشخیص زودهنگام سرطان را دو راهکار اساسی برای ثبت سرطان و درمان آن برشمرد و افزود: در چهارمحال و بختیاری به دلیل ارتفاع بالا از سطح دریا و نزدیکی به خورشید ابتلاء به سرطان پوست شایع تر است.
وی اظهار کرد: در سال ۹۳ فقط ۴۳ درصد از بیماران سرطانی استان تشخیص داده می شدند که تعداد آنها یک هزار و ۸۹ مورد بود ولی در سال ۹۵ حدود ۶۰ درصد از بیماران سرطانی تشخیص داده شده اند که تعداد آن ها به یک هزار و ۲۳۲ مورد رسید.

منبع ایسنا

کلید واژه :

ابتلا به سرطان پوست

،

چهارمحال و بختیاری

،

سرطان پوست

ثبت نظرات
captcha