کد خبر : ۳۴۵۲۸۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

مردم افسرده، مستعد ابتلا به سرطان هستند

سرپرست وزارت بهداشت گفت: توجه به سلامت روان در زمینه پیشگیری از سرطان از این نظر اهمیت دارد که مردمان افسرده، مستعد ابتلا به همه بیماری ها از جمله سرطان ها هستند. تلطیف جو روانی جامعه برای پیشگیری از سرطان مورد نظر وزارت بهداشت است.

مردم افسرده، مستعد ابتلا به سرطان هستند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، سعید نمکی روز یکشنبه در حاشیه مراسم افتتاح 75 مرکز پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان در جمع خبرنگاران افزود: با پیشگیری به موقع از سرطان می توان هزینه های سنگین آن را کاهش داد. به جز پیشگیری، تشخیص به موقع نیز در زمینه بیماری سرطان اهمیت دارد. اگر سرطان به موقع تشخیص داده شود، بیمار می تواند بدون تحمیل هزینه، عمر خود را به صورت طبیعی طی کند.
وی گفت: موضوع پیشگیری، تشخیص زودرس و درمان سرطان در دستور کار وزارت بهداشت قرار دارد. البته در زمینه پیشگیری، بیشتر از هر چیزی موضوع آموزش اهمیت دارد. اینکه مردم از چه نوع تغذیه و رژیم غذایی استفاده کنند و از آلاینده ها به دور باشند. همچنین از بخش های دیگری که می توانند عوامل موثر بر سرطان را کاهش دهند، مثل محیط زیست را نیز دعوت می کنیم تا به وزارت بهداشت کمک کنند.
نمکی ادامه داد: در زمینه تشویق مردم به ورزش، پرهیز از پرخوری و استفاده از غذاهای چرب، توجه به بهداشت روان نیز کارهایی در حال انجام است.
سرپرست وزارت بهداشت اظهار داشت: واکسیناسیون علیه برخی بیماری ها که ویروس های آنها می تواند به سرطان منجر شوند مانند هپاتیت B از سال ها پیش آغاز شده و در حال حاضر سرطان های اولیه کبد به علت همان واکسیناسیون کمتر مشاهده می شود. به دنبال اضافه شدن واکسن HPV به پروتکل واکسیناسیون کشور نیز هستیم.
وی افزود: در زمینه تشخیص زودرس یکی از راهکارها آموزش همگانی است. این آموزش ها باید به شکلی باشد که مردم دچار ترس و نگرانی نشوند، اما حساس باشند و به طور مثال برای بررسی سرطان پستان مراجعه کنند.
نمکی بیان کرد: یکی از فعالیت های مراکزی که امروز راه اندازی شد، تشخیص زودرس و پیشگیری به وسیله دستگاه هایی مانند ماموگرافی است.
سرپرست وزارت بهداشت گفت: در زمینه درمان سرطان نیز به دنبال این هستیم که روی شیوه هایی از درمان که کمترین عارضه را برای بیمار و بیشترین اثربخشی را روی تومور داشته باشد کار کنیم.
وی اظهار داشت: در حال حاضر موجی از بیماری های غیرواگیر، کشور را تهدید می کند و اگر بتوانیم میزان ابتلا به سرطان را ثابت نگه داریم و از افزایش سالانه آن جلوگیری کنیم، با توجه به رشد جمعیت و عوامل آلاینده و سرطان زا، کار بزرگی انجام شده است. البته هدف گذاری هایی برای سرطان پروستات، کلون و پستان انجام شده تا با انجام آزمایش های دوره ای سالی 5 درصد از این میزان این سرطان ها کم شود.
منبع ایرنا

کلید واژه :

مردم افسرده

،

مستعد ابتلا به سرطان

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha