کد خبر : ۳۴۵۲۸۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

محیط زیست باید بی خطرسازی پسماندهای پزشکی را اعلام کند

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران با اشاره به اینکه تأیید بی خطرسازی پسماندهای پزشکی بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست است، گفت: محیط زیست باید بی خطرسازی پسماندهای پزشکی در تهران را اعلام کند.

محیط زیست باید بی خطرسازی پسماندهای پزشکی را اعلام کند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، زهرا صدر اعظم نوری در جلسه کمیسیون سلامت شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به موضوع پسماندهای پزشکی و کشمکشی که میان شهرداری تهران و وزارت بهداشت در این حوزه وجود دارد، افزود: درباره پسماند پزشکی گله ای داریم، طبق قانون، حاکمیت باید نسبت به بی خطر سازی پسماندهای پزشکی مراکز درمانی و پزشکی اعلام نظر کند. اگر این کمک از سوی حاکمیت و سازمان حفاظت محیط زیست انجام شود و گزارشی درباره تخلف مراکز پزشکی ارائه شود قطعاً ما با آنها برخورد خواهیم کرد.

وی افزود: سازمان حفاظت محیط زیست باید بی خطر سازی پسماندهای پزشکی را اعلام کند. دکتر ایازی از معاونان وزارت بهداشت اعلام می کند که زباله های پزشکی ما همه زباله های بی خطر شده ای هستند. در حالیکه ما گزارش هایی در خصوص عدم بی خطر سازی برخی پسماندهای پزشکی توسط برخی کارشناسان داشته ایم. متأسفانه بیشتر بحث قیمت مطرح است در حالیکه آنچه که بیش از هر چیز مهم است و اهمیت دارد خطر این پسماندهاست. قطعاً در این راستا باید سازمان حفاظت محیط زیست اعلام نظر کند تا ما بر روی اعلام نظر آنها اقدام لازم را انجام دهیم.

رئیس کمیسیون سلامت شورای اسلامی شهر تهران در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به موضوع فاضلاب در شهر تهران گفت: در مورد بحث فاضلاب در شهرداری کارهای زیادی انجام شده و تمام تلاش خود را می کنیم که در این راستا پیگیری ها به نتیجه برسد. امروز در شهر تهران استفاده از چمن ممنوع شده و هر کجا که چمن تخریب می شود دیگر احیا نمی شود و از چمن استفاده نخواهیم کرد. در مورد آبیاری باید از بازچرخانی و تخلیه پساب ها استفاده کنیم. لازمه این کار یک همکاری چند جانبه میان دستگاه های مرتبط است.

وی ادامه داد: باید همکاری همه جانبه ای شکل بگیرد و در قالب کارگروهی مشترک میان شورا و شهرداری تهران سازمان حفاظت محیط زیست، آب و فاضلاب و … گروهی مشترک پروژه تصفیه خانه ها را با سرعت بیشتری پیگیری کنند تا به اتمام برسد.

وی تاکید کرد: در حال حاضر فعالیت معادن شن و ماسه منطقه ۱۸ متوقف شده اما باید به این نکته توجه داشته باشیم که چه کسی به آنها مجوز فعالیت داده بود. همین سازمان محیط زیست و وزارت صنایع و معادن این مجوزها را داده بودند و امروز در جنوب تهران شاهد چنین وضعیتی هستیم.

نوری با اشاره به پلاک شدن ۷۰۰ هزار دستگاه موتورسیکلت کاربراتوری در سال گذشته گفت: چه کسی مجوز پلاک شدن این موتورها را صادر کرد. وزارت صنعت با گرفتن یک گردش کار مجوز پلاک شدن این موتورها را از دولت گرفت. قطعاً چنین مسئله ای در اختیار مدیریت شهری نیست اما تأثیرات بسیاری بر روی آلودگی هوا دارد. بی تردید ما در حوزه کاهش آلودگی هوا انتظار کمک داریم. در سال جاری شورا اقدام بسیار خوبی انجام داد و با انتشار ۳۰۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت توسط شهرداری تهران برای حوزه حمل و نقل عمومی موافقت کرد که از این میزان ۱۰۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل خط ۶ مترو، ۱۰۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل خط ۷ مترو و ۱۰۰۰ میلیارد تومان برای نوسازی ناوگان اتوبوسرانی، تاکسیرانی و ون ها در نظر گرفته شد. اقدامات خوبی انجام شده اما انتظار کمک از محیط زیست همچنان باقی است.

، در بخش دیگری از این جلسه بازگیر رئیس اداره محیط زیست شهرستان تهران نیز با اشاره به اینکه جمعیت شهر تهران از حدود ۱۰۰ کشور دنیا بیشتر است، افزود: یکی از کارهایی که تقاضا داریم توسط شورا و شهرداری تهران به سرانجام برسد موضوع ساماندهی صنوف و مشاغل آلاینده و مزاحم در شهر تهران است. همچنین در خصوص پسماند پزشکی مراکز درمانی متعدد در تهران، انتظار داریم که مناقشه میان شهرداری تهران و وزارت بهداشت برای عادی سازی این پسماندها به پایان برسد و شهرداری تهران در این حوزه همکاری های لازم را انجام دهد.

وی تاکید کرد: باید طرح های جامع و تفصیلی مدیریت پسماندهای عادی شهر تهران تدوین شود. در این راستا از شورای اسلامی شهر تهران تقاضا داریم که نسبت به تدوین این طرح ها ورود جدی داشته باشد.

وی ادامه داد: ما مردم و بخش خصوصی را وادار کردیم که برای صنایع تصفیه خانه فاضلاب احداث کنند اما کسی برای مدیریت پساب آنها فکری نکرده اگر پساب این تصفیه خانه ها مدیریت شود قطعاً انگیزه بیشتر برای کامل کردن روند این تصفیه خانه ها ایجاد خواهد شد.

منبع ایسنا

کلید واژه :

محیط زیست

،

بی خطرسازی پسماندهای پزشکی

،

پسماندهای پزشکی

ثبت نظرات
captcha