کد خبر : ۳۴۵۲۸۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

احتمال نشت گاز مرکاپتان دلیل بوی نامطبوع تهران

رئیس مرکز مدیریت محیط زیست شهرداری تهران با اشاره به این که سه گزینه ی احتمالی برای منشأ بوی نامطبوع تهران وجود دارد، افزود: انتشار گاز مرکاپتان می تواند علت بوی نامطبوع تهران باشد.

احتمال نشت گاز مرکاپتان دلیل بوی نامطبوع تهران

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، صدرالدین علی پور در جلسه کمیسیون سلامت شورای اسلامی شهر تهران که با موضوع بررسی انتشار بوی نامطبوع چند هفته پیش در تهران برگزار شد، گفت: بررسی هایی از سوی مرکز مدیریت محیط زیست برای شناسایی منشأ این بو انجام شده است. بر اساس گزارش های دریافت شده، بوی منتشر شده در سطح شهر تهران شبیه زباله های در حال سوخت یا بوی گاز آمونیاک یا گاز مرکاپتان بوده است.

وی افزود: در روز دوازدهم دی شوک محسوسی در دیتاهای خود مشاهده کردیم. از ساعت ۱۵ همان روز میزان غلظت CO2 افزایش پیدا کرد و علاوه بر این در این ساعات غلظت ذرات 2.5pm نیز بالا رفته بود و ما نیز بر اساس این داده ها به بررسی منشأ انتشار بو پرداختیم.

رئیس مرکز مدیریت محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران ادامه داد: در اصفهان یک نشت گاز مرکاپتان وضعیت را به شکلی غیرقابل تحمل کرده بود که خاک منطقه را جابه جا کردند. در این شهر نیز بویی شبیه بوی تهران منتشر شده بود و این احتمال وجود داشت که در تهران هم چنین اتفاقی رخ داده باشد که البته شرکت گاز سندی مبنی بر تأیید این فرضیه نداشت.

وی تاکید کرد: فرضیه ارتباط بو با زلزله یا فعالیت آتشفشان دماوند نیز احتمال کمی داشت. علاوه بر این فرضیه ترکیدگی لوله های فاضلاب را بررسی کردیم. در مورد مخزن فاضلاب ساختمان پلاسکو هم اقدامات کارشناسی انجام دادیم که در نهایت هیچ کدام از این موارد قطعی نشد. در نهایت به سه گزینه احتمالی برای توجیه این بو رسیدیم که البته این سه گزینه نیز قطعیت ندارند. یکی از آن ها احتمال نشت گاز مرکاپتان است.

وی ادامه داد: دومین گزینه ترکیدگی تونل فاضلاب شرقی تهران بود و گزینه سوم نیز انتشار آلاینده از یک منبع ناشناس از سمت جنوب تهران و انتشار آن به وسیله وزش باد در سطح شهر بود.

علی پور با تاکید بر این که این اتفاق تلنگری بود که متوجه شویم به یک مرکز پایش نیاز داریم، افزود: شاید خروجی این اتفاق این باشد که مجموعه دیتاها در یک مرکز پایش و یک اتاق فرمان تجمیع شود که قطعاً این مهمترین دستاورد انتشار بوی نامطبوع در تهران خواهد بود.

منبع ایسنا

کلید واژه :

احتمال نشت گاز مرکاپتان

،

بوی نامطبوع تهران

،

بوی نامطبوع

،

بوی نامطبوع پایتخت

ثبت نظرات
captcha