کد خبر : ۳۴۵۲۸۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

مازندران اول در سرطان و چاقی

مدیرکل پدافند غیرعامل مازندران از مقابله با تهدیدات زیستی به عنوان اولویت نخست اداره کل پدافند غیرعامل در این استان خبر داد و تصریح کرد: مازندران در رتبه نخست برخی تهدیدات طبیعی مانند سرطان، چاقی، چربی و قند خون در کل کشور قرار دارد.

مازندران اول در سرطان و چاقی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، حسین منفردی در گفت وگو با با اشاره به اینکه براساس دستورالعمل، استان های کشور بر مبنای "تهدید محور" تقسیم شده اند، اظهار کرد: مازندران به دلیل موقعیت جغرافیایی، قطب کشاورزی کشور محسوب می شود و بر این اساس بیشترین تهدیداتی که به عنوان اولویت در این استان با آن رو به رو می شود، زیستی است.

وی تصریح کرد: بر اساس تقسیم بندی صورت گرفته و بنا بر اهمیت، کارگروه جهاد کشاورزی پدافند غیرعامل در ذیل شورای پدافند غیرعامل در راستای مقابله با تهدیدات زیستی با بهره گیری از نظرات کارشناسان ذیربط در استان مازندران فعالیت دارد.

مدیرکل پدافند غیرعامل مازندران با اشاره به این که مطالعات و شناسایی تهدیدات یکی از مهم ترین اهداف پدافند غیرعامل است، خاطرنشان کرد: رصد و بررسی چالش ها و تهدیدات در حوزه کشاورزی از فعالیت های کارگروه جهاد کشاورزی پدافند غیرعامل محسوب می شود.

منفردی با بیان این که در زمان بحران، علاوه بر کارگروه جهاد کشاورزی، قرارگاه زیستی نیز در این زمینه، ایجاد می شود که ریاست آن به عهده استاندار مازندران است، گفت: قرارگاه زیستی در ۶ زمینه تهدیدات انسان محور، تهدیدات حیوان و دام محور، حوزه نباتات، آب آشامیدنی، محیط زیست و غذا و دارو فعالیت می کند.

وی با اشاره به این که پیگیری برای تعیین منشأ یک مشکل یا تهدید و ارائه راهکار مناسب بمنظور مصون سازی جامعه در دستور کار قرار دارد، تصریح کرد: به عنوان مثال بسیاری از بیماری های موجود به وسیله مسافران بدون اطلاع آنها وارد می شود که علاوه بر ایجاد بیماری، مشکل هایی را نیز برای کشور ایجاد می کنند.

هم چنین مدیرکل پدافند غیرعامل مازندران، زباله و پسماند را یک تهدید طبیعی برای این استان دانست و بر لزوم توجه ویژه به آن تاکید کرد.

منفردی از راه اندازی پژوهشگاه راهبردی تحقیقات در حوزه کشاورزی در آینده ای نزدیک خبر داد و اظهار کرد: یکی از تهدیدات زیستی موجود، بیماری آفت شب پره شمشاد جنگل های مازندران است که برای مبارزه با آن، بیش از یک میلیارد تومان بودجه در غرب مازندران جذب شده است.

وی با تاکید بر اینکه هیچ گونه تهدید امنیتی در مازندران وجود ندارد، تصریح کرد: مازندران در رتبه نخست برخی تهدیدات طبیعی مانند سرطان، چاقی، چربی و قند خون در کل کشور قرار دارد.

مدیرکل پدافند غیرعامل با اشاره به این که هر فردی در جامعه، باید نسبت به موضوع پدافندغیرعامل آشنا باشد و آموزش های لازم را ببیند، گفت: به عنوان مثال، باید به بانوان مان آموزش دهیم که به چه صورتی آشپزی کنند که موجب چاقی یا افزایش چربی خون نشود، این امر در مقابل هزینه خرید داروهایی که پرداخت می شود بسیار ناچیز است.

وی با بیان این که نخستین قدم مصونیت در برابر تهدیدات، آموزش و آگاهی مردم است، اظهار کرد: در فرمانداری هر شهرستان کمیته ای وجود دارد که ریاست آن بر عهده فرمانداران است و در این راستا کلاس سناریونویسی به منظور فهم و مقابله با تهدیدات زیستی برای نخستین بار در کشور برای کارشناسان فرمانداری ها و استانداری مازندران برگزار می شود.

وی بر لزوم نظارت پس از آموزش و افزایش آگاهی مردم و کارشناسان تاکید کرد و گفت: به دنبال آن هستیم تا برای افزایش آگاهی مردم، تا ۵ سطح مربی در این زمینه تربیت کنیم.

مدیرکل پدافند غیرعامل مازندران با اشاره به این که تا درک مشترکی در جامعه میان مردم و مدیران تحقق پیدا نکند نمی توان به موفقیت دست یافت، خاطرنشان کرد: در این راستا به دنبال تقویت مردم، فرد، جامعه و گروه های مختلف هستیم.

منفردی در پاسخ به این سوال که آیا انتقال آب مازندران به سمنان، از نگاه تخصصی پدافندغیرعامل تهدیدی به همراه نخواهد داشت، گفت: در حوزه انتقال آب نباید با نگاه تعصبی وارد شد، بلکه باید توجه شود که آیا این امر در آینده مشکلی را ایجاد خواهد کرد یا بدون مشکل است.

وی افزود: طرح مطالعاتی از سوی کارشناسان متخصص اداره کل پدافند غیرعامل در خصوص بررسی وضعیت انتقال آب دریای خزر به سمنان در حال تدوین است و نتایج پس از بررسی صورت گرفته اعلام می شود.

مدیرکل پدافند غیرعامل مازندران با بیان این که مهم ترین مشکل در مباحث مربوط به پدافندغیرعامل به فرهنگ سازی وابسته است، اظهار کرد: به تمامی مدیران تاکید شده است که در تمامی طرح های خود، الزامات پدافندغیرعامل را پیوست کنند و به فعالیت های خود رویکرد پدافندی دهند.

منبع ایسنا

کلید واژه :

مازندران

،

سرطان

،

چاقی

ثبت نظرات
captcha