کد خبر : ۳۴۵۲۷۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آلودگی صوتی بالاتر از حد مجاز چطور آدم را به مرز انفجار می رساند

خطی ها، چای ته لیوان ها را سر می کشند و باهم خوش و بشی می کنند و سراغ کارشان می روند. از فاصله چند متری هم می شود حرف هایشان را شنید: «ممد سرسیلندرت چی شد؟ اونجا که آدرس دادم رفتی؟»، «این زنه که کیفش مونده بود، اگه اومد بفرست پیش موسی!»، «انقلاب یه نفر.»

آلودگی صوتی بالاتر از حد مجاز چطور آدم را به مرز انفجار می رساند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، خطی ها، چای ته لیوان ها را سر می کشند و باهم خوش و بشی می کنند و سراغ کارشان می روند. از فاصله چند متری هم می شود حرف هایشان را شنید: «ممد سرسیلندرت چی شد؟ اونجا که آدرس دادم رفتی؟»، «این زنه که کیفش مونده بود، اگه اومد بفرست پیش موسی!»، «انقلاب یه نفر.»

این آخری را البته باید واقعاً داد بزنند اما باقی حرف هایشان هم همینجور است. به قول یکی از شوفرها، حرف زدن معمولی مان هم داد و فریاد است، داد هم که می زنیم نمی شنویم.

زیر پل سیدخندان مثل همیشه شلوغ است. تجمع تاکسی های خطی و اتوبوس ها و مسافرانی که از اطراف سر می رسند. اگر جزو همان مسافران باشی، احتمالاً وقت زیادی را در این محدوده نمی گذرانی و همه چیز هم به نظرت عادی است، مثل همیشه. اما اگر کمی توقف کنی، چیزهای بیشتری دستگیرت می شود. یک ساعت توقف زیر پل سیدخندان، آدم را متوجه می کند که چرا این نقطه از شهر دارای آلودگی صوتی بالاتر از حد استاندارد است؛ فقط هم اینجا نیست. مناطق 9، 10، 11، 12، 16 و 21 از جمله مناطقی هستند که بیشترین میزان آلودگی صوتی را دارند.

10 دقیقه اول اتفاق خاصی نمی افتد. همه چیز عادی است و می شود هیاهوی مکان را به حساب تکاپوی روزانه مردم گذاشت و اهمیت خاصی به آن نداد. بعد از یک ربع اما کلافگی شروع می شود. کم کم حس می کنم عصبانی هستم. نگاهم به آدم های اطراف عوض می شود؛ دلم می خواهد نباشند. در واقع زودتر بروند دنبال کارشان، مثلاً همان آقایی که دارد بلند بلند با تلفن همراهش صحبت می کند و همزمان مقصدش را به تاکسی های عبوری می گوید یا اتوبوسی که صدای ترمزهای پی در پی اش جوری روی اعصاب آدم می رود که دوست دارد فرار کند و هرچه زودتر از موقعیت فاصله بگیرد.
محمد اسدی از کاسب های زیرپل سیدخندان است.

سال هاست اینجا کار می کند: «هرچه می گذرد بدتر می شود. از وقتی اتوبوس ها زیاد شد که اوضاع بدتر هم شد. عصرها آدم دیوانه می شود از صدا. حالا ما داخل مغازه هستیم اما همینطوری هم معلوم است چقدر سر و صدا زیاد است. من خودم آستانه شنوایی ام پایین آمده. هرکس چند روز اینجا باشد، همین می شود.»

مهتاب یکی از چند هزار نفری است که هر روز در این مسیر تردد می کند، آموزشگاه زیر پل می رود: «من همیشه سردرد دارم، بخصوص عصرها. مال آلودگی هوا هم هست اما به خاطر صدا یکجوری بی اعصاب می شوم که روزهایی که کلاس دارم، وقتی می رسم خانه اصلاً هیچ کاری نمی توانم بکنم.»
خانم مشایخ خانه اش حوالی پل سیدخندان است: «والا توی خانه ما که از سر صبح سر و صدا می آید. خواستیم پنجره را دوجداره کنیم اما خانه قدیمی است و نمی صرفد. حالا اگر بکوبیم، یک چیزی. اینجا مثل یک گذرگاه شده. شکل معماری شهری اش هم که اصلاً بی قواره است. هرکاری هم می کنند درست نمی شود. مجسمه گذاشتند زیرپل، زیباسازی کردند اما چه فایده دارد؟ غروب ها که قفل است. بوی دود تا توی خانه می آید، نفسمان را بند می آورد.

زیر پل سید خندان آلودگی صدا به ۸۶ دسیبل می رسد درحالی که آستانه تحمل انسان ها برای آلودگی صوتی ۶۰دسیبل است. این گفته محمد درویش، فعال محیط زیست در همایش ملی روز حمل و نقل امسال است. به گفته او، تحمل صدای بیشتر از 60 دسیبل باعث پرخاشگری و بیماری های مختلف می شود و به همین دلیل است که تهران مقام سوم نزاع را در جهان دارد.

اینجا زیاد دعوا می شود؟ «اوووه، تا دلتان بخواهد. اصلاً همه همینجور می خواهند انگار همدیگر را تکه و پاره کنند. من خودم اصلاً دعوایی شده ام. از صبح که می آیم دنبال کار، همین طور له له می زنم که شب بروم خانه بچه ام را ببینم اما شب مثل برج زهرمار می روم خانه، اصلاً حال و حوصله ندارم با بچه حرف بزنم. زنم هم حرف می زند، داد می زنم.»این را یکی دیگر از کاسب های زیرپل می گوید که کارش توی مغازه هم نیست و مستقیم در معرض آلودگی صوتی قرار دارد.

برنامه عملیاتی کاهش آلودگی صوتی شهر تهران آذرماه سال ۹۴ توسط شورای شهر تصویب شد، با وجود این درگیر آلودگی صوتی همچنان سلامت شهروندان را تهدید می کنند.مریم موحدی، کارشناس بهداشت محیط در این باره به نکات قابل توجهی اشاره می کند: «اگر شاخص صوت در محیط بین ۵۵ تا ۶۰ دسیبل باشد، معنی اش این است که آلودگی صوتی در حد استاندارد است و خطری برای مردم ندارد اما اگر شاخص بالای 60 بیاید دیگر از حد استاندارد خارج می شود که آن هم البته درجات خودش را دارد.

اگر آلودگی صوتی بین ۶۰ تا ۶۵ دسیبل باشد، برای کودکان و بیماران نامناسب است. بین 65 تا 70 دسیبل هم بیانگر شرایط آزاردهنده برای همه گروه هاست و شاخص بالای 70 دسیبل هم که دیگر خطرناک است.»
ایستگاه های سنجش صوت از سوی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در مناطق مختلف شهر نصب شده است. بر اساس اندازه گیری های این شرکت درسال گذشته، تراز صدای اندازه گیری و ثبت شده در روز 56/13 دسیبل و در شب 63/21 دسیبل بالاتر از حد استاندارد سازمان حفاظت محیط زیست بود. البته براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، این نتایج مربوط به نقاطی است که ایستگاه های سنجش صوت نصب شده و لزوماً به عنوان میانگین تراز صوتی شهر تهران نیست. بر اساس همین بررسی ها معلوم شد که اگر تعداد خودروها در منطقه ای نصف شود، میزان تراز صدا تنها حدود ۲ دسیبل کاهش می یابد.

بررسی های شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان می دهد در منطقه 9 تهران که فرودگاه آباد در آن قرار دارد، میانگین تراز صوت در روز حدود 41/72 دسیبل و برای شب حدود 30/70 دسیبل است. جالب اینجاست که آلودگی صوتی زیرپل سیدخندان بالاتر از این حد است. یعنی به طور طبیعی انتظار می رود مناطق اطراف فرودگاه آلودگی صوتی بیشتری را تجربه کنند اما همان طور که می بینید، آلودگی صوتی در حد خطرناک می تواند همه جا در کمین باشد.

بالا بودن میانگین تراز صوت در ایستگاه گلها و تهرانسر در غرب تهران که اطلاعات صوتی محله های اطراف فرودگاه را ثبت می کنند البته نه تنها به دلیل صدای ناشی از عبور هواپیما، بلکه تحث تأثیر صدای بزرگراه و تردد وسایل نقلیه سنگین عنوان شده است. البته با برخاست هواپیما، آلودگی صوتی به 100 تا 115 دسیبل هم می رسد که فراتر از حد تصور است.

اما آلودگی صوتی دقیقاً با ما چه می کند؟ دکتر همایون نالتی، متخصص گوش، حلق و بینی در گفت و گو با «ایران» به این سؤال پاسخ می دهد: «شاید باورش برای خیلی ها سخت باشد که آلودگی صوتی چه تأثیر مخرب و جبران ناپذیری می تواند روی شنوایی داشته باشد. گوش انسان به صورت آنی به صداها واکنش نشان می دهد، بنابراین هرصدای بالاتر از حد مجازی می تواند آستانه شنوایی را پایین بیاورد. مثلاً اینکه یک ترقه کنار شما منفجر شود یا لاستیک موتور بترکد.

همین صداهای به ظاهر بی اهمیت هم تأثیر منفی خودش را می گذارد. آلودگی صوتی در مرحله اول باعث ایجاد ناشنوایی می شود که این ناشنوایی یا همان کری از نظر علمی به معنای نشنیدن نیست بلکه به معنای ضعیف شدن سیستم شنوایی است. اگر ناشنوایی کوتاه مدت باشد، کری موقت و برگشت پذیر است اما اگر فرد در زمان طولانی تر مثلاً 6 ماه در معرض صداهای شدید قرار گیرد، آسیب شنوایی دائمی می شود و آن وقت دیگر غیرقابل جبران است.»

به گفته این پزشک متخصص، آلودگی صوتی چنان عوارضی بر سلامتی انسان ها دارد که اگر بیشتر در مورد آن بدانیم، از اینکه حتی یک ساعت در معرض آن قرار بگیریم، دچار هراس خواهیم شد. یک ساعت را زیر پل سیدخندان با آلودگی ماکزیمم 86 دسیبل گذرانده ام. عصبی و کلافه راهم را می گیرم و می روم. حس می کنم سرم می خواهد منفجر شود. دوست دارم خودم را به ساکت ترین نقطه ممکن برسانم.

 ایران

کلید واژه :

آلودگی صوتی بالاتر از حد مجاز

،

آلودگی صوتی

،

حد مجاز آلودگی صوتی

،

آلودگی صوتی

،

حد مجاز

ثبت نظرات
captcha