کد خبر : ۳۴۵۲۷۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آغاز مردن خزر

دبیر کارگروه محیط زیست مازندران گفت: اگر رشد ناگهانی و مضر جلبکی مداوم اتفاق افتد، جلبک ها به مرور می میرند و جسم و بدنه آنها بر کف دریا ریخته شده و شروع به تجزیه می کند و از آنجایی که اکسیژن در آب کافی نیست باعث می شود متان از آن تولید شده و منجر به مرگ موجودات دریایی شود اما این اتفاق در بخش هایی از دریا سواحل کم عمق مانند میانکاله رخ می دهد که جریان آب زیادی ندارند و تبدیل به دریای مرده می شود.

آغاز مردن خزر

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، عزیرعابسی در مورد  هشدار محققان نسبت به تبدیل شدن دریای خزر به "دریای مرده" و در تشریح  بررسی علل آن، گفت: پس از ورود فاضلاب ها و پساب ها اهم از خانگی یا کشاورزی به داخل آب دریا  مواد غذایی  منجر به بارور شدن برخی گونه های گیاهی و جلبک های رنگی می شود.

وی افزود:به طوری که چندی پیش در شهرستان های چالوس، نوشهر دریا یک باره رنگ عوض کرده و رشد جلبک ها و منجر به قرمز شدن آب دریا شده بود.

دبیر کارگروه محیط زیست مازندران گفت:اگر این پدیده رشد ناگهانی و مضر جلبکی مداوم اتفاق بی افتد،  جلبک ها به مرور می میرند و جسم و بدنه آن ها بر کف دریا ریخته شده و شروع به تجزیه می کند و از آنجایی که اکسیژن در آب کافی نیست باعث می شود متان از آن تولید شده و منجر به مرگ موجودات دریایی شود اما این اتفاق در بخش هایی از دریا سواحل کم عمق مانند میانکاله رخ می دهد که جریان آب زیادی ندارند و تبدیل به دریای مرده می شود.

* ۹۰ درصد فاضلاب ها در مناطق ساحلی به دریا ریخته می شود

عابسی  با بیان اینکه  ۹۰ درصد فاضلاب ها در مناطق ساحلی به دریا ریخته می شود،یادآورشد: باید جلوی این تخلیه گرفته شده و یا اگر این اتفاق می افتد به صورت هدفمند و پس از تصفیه  این کار انجام شود که با آشغال گیری  و کاهش آلایندگی در آب  رقم خورد.

وی تصریح کرد: در بعضی مکان ها که این تصفیه آب اتفاق می افتد باید لوله گذاری ها  به اعماق دریا برده شود  و در کف آب فرو رود  زیرا وجود پساب ها در ابتدای ساحل ها و فضای ورودی دریا، آب را می راند.

*بسیاری از ماهیان خزری آلوده اند

دبیر کارگروه محیط زیست مازندران با اشاره به اینکه کاهش آب دریای خزر به دلیل وجود سدها یی بوده که در شریان های اصلی  مانند رودخانه ولگا رخ داده است،تصریح کرد:  ریختن پساب ها به داخل دریا منجر شده که آلودگی آب افزایش پیدا کرده بسیاری از ماهیان دریای خزر آلودگی داشته باشند.

عابسی ادامه داد: در این راستا اولین اقدامی که باید انجام شود این است که به  مدار عقلانیت و برگردیم و با  ایجاد تصفیه خانه های اصول این مشکل را تا حدی مرتفع کنیم، همچنین بهبود وضعیت کشت گلخانه ای و مدیریت آب  باید اتفاق بیفتد.

وی با بیان اینکه اما آنچه تاکنون مشاهده می شود حضور دلالانی است که با دریافت تسهیلات میلیاردی  به بهانه بهبود وضعیت کشت گلخانه ای اقدام به خرید و جابجایی زمین می کنند، یادآورشد: بر اساس یافته های محققان ایرانی، تراز آب دریای خزر در سال های اخیر کاهش یافته است، ضمن آنکه انواع مواد آلاینده و فاضلاب های شهری و کشاورزی به این دریا وارد می شود که با افزایش بار آلی در بستر و کاهش اکسیژن در این مناطق، دریای خزر در بخش های عمیق به محیطی مرده تبدیل خواهدشد.

منبع ایسنا

کلید واژه :

آغاز مردن خزر

،

خزر

ثبت نظرات
captcha