کد خبر : ۳۴۵۲۶۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

پسماندهای شهری جدی ترین مشکل آبادان

برگزیده گروه جوان علوم بالینی و سلامت دانشکده علوم پزشکی آبادان در جشنواره رازی با بیان اینکه در گروه بهداشت محیط دانشگاه، جدی ترین مشکل آبادان را دفن بهداشتی پسماندهای شهری شناسایی کرده و زمینه کاری خود را بر اساس آن تعریف کرده ایم، تأکید کرد: قطعاً در کشور می مانم، چرا که آبادان با وجود آلودگی های زیست محیطی بسیار، به من نیاز دارد.

پسماندهای شهری جدی ترین مشکل آبادان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر فرشید قنبری زمینه تحقیقاتی خود را تصفیه پساب های صنعتی عنوان کرد و گفت: حاصل تحقیقات من در طول ۸ سال بررسی، و بعد از ارزیابی های انجام شده بنده به عنوان پژوهشگر برتر گروه جوان شده ام.

وی درباره مطالعات خود تشریح کرد: این مطالعات بیشتر بر روی پساب هایی با قابلیت تصفیه پذیری بیولوژیکی پایین بوده است؛ بر این اساس سعی شده از روش های شیمیایی و الکتروشیمیایی استفاده شود و پساب ها تا قابلیت استفاده مجدد مورد تصفیه قرار گیرند.

استادیار دانشکده علوم پزشکی آبادان از جمله موارد کاربرد مجدد پساب های تصفیه شده را استفاده از آن ها در کشاورزی یا تغذیه آب های سطحی و زیرزمینی عنوان و اظهار کرد: صنایع پتروشیمی به دلیل باقی گذاشتن آلودگی های نفتی و صنایع چوب و کاغذ نیز به دلیل داشتن لیگنین، که به سختی تجزیه می شوند، مخاطرات زیست محیطی شدیدتری نسبت به سایر صنایع به جا می گذارند. بر این اساس به عنوان یک متخصص بهداشت محیط، مطالعات خود را بر روی تصفیه پساب های صنایع فوق و همچنین صنعت نساجی متمرکز کرده ام.

قنبری با اشاره به برخی آلودگی های زیست محیطی در خوزستان، تصریح کرد: مواردی همچون کیفیت آب، آلودگی هوا، پسماندهای شهری و صنعتی در این استان جدی گرفته نشده و اقدام مناسبی برای کنترل آلودگی ها انجام نمی شود؛ که این به نظارت قانون گذار برمی گردد. در این خصوص باید نظارت دقیقی بر اجرای قوانین صورت گیرد تا صنایع نتوانند آلودگی های خود را به راحتی به محیط زیست منتقل کنند.

وی با بیان اینکه از طرح های خود در مقیاس آزمایشگاهی نتایج خوبی گرفته ایم، گفت: صنایع و بخش خصوصی می توانند جسارت به خرج داده و پژوهش های مذکور را در مقیاس بزرگ و صنعتی به اجرا دربیاورند. مسأله آن جاست که صنایع به خاطر بالا بودن هزینه ها، به جنبه های زیست محیطی کار خود بی توجه هستند.

برگزیده جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی مسائل زیست محیطی را ترکیبی از فرهنگ، اقتصاد و دولت دانست و تأکید کرد: اگر دولت بتواند به عنوان قانون گذار اهمیت محیط زیست را برای صنایع روشن کند، آن ها به سمت استفاده از سیستم های کنترل پیشرفته یا بهبود سیستم های فعلی خواهند رفت.

قنبری در رابطه با آلودگی های محیط زیست اظهار کرد: زمانی که بحث هزینه ها به میان می آید، کار با اما و اگرهایی روبه روست. طبق قوانین مسؤول تولید آلودگی، باید آن را به حد مجاز برساند. به عنوان مثال اگر شما  صاحب یک کارخانه هستید و آلودگی ایجاد کرده اید، باید آلودگی را تا حد استاندارد خروجی پایین بیاورید. متأسفانه این موضوع در کشور ما جا نیفتاده و کارخانه ها به راحتی منابع آبی مانند کارون، اروند، بهمن شیر و ... را آلوده می کنند.

وی یادآور شد: اگر تنها ۱۰  درصد از هزینه های درمانی کنونی به مصارف زیست محیطی برسد، کاهش بیماری ها را در پی خواهد داشت، این در حالی است که در کشور ما درمان جدی تر از بهداشت تلقی می شود.

استادیار دانشکده علوم پزشکی آبادان در خصوص چشم انداز آینده خود و امکان خروجش از کشور، گفت: خارج از کشور به بنده نیاز ندارد، بلکه بنده باید در آبادان با این حجم از مشکلات زیست محیطی فعالیت داشته باشم؛ بنابراین قطعاً در کشور می مانم. در خصوص آلودگی در استان خوزستان، از کارهای کوچکی در حوزه تصفیه پسابها شروع کرده ایم و در حال حاضر زمینه کاری خود را به سمت مدیریت پسماند یا زباله های شهری تغییر داده ام.

قنبری در پایان خاطرنشان کرد: در گروه بهداشت محیط دانشکده علوم پزشکی آبادان جدی ترین مشکل آبادان را، با توجه به بالا بودن سطح آب های زیرزمینی، دفن بهداشتی پسماندهای شهری شناسایی کرده و زمینه کاری خود را بر اساس آن تعریف کرده ایم.

، فرشید قنبری استادیار دانشکده علوم پزشکی آبادان، امسال به عنوان برگزیده گروه جوان علوم بالینی و سلامت، در بخش برگزیدگان حقیقی جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی تقدیر شده است.

منبع ایسنا

کلید واژه :

پسماندهای شهری

،

آبادان

ثبت نظرات
captcha