کد خبر : ۳۴۵۲۶۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تخریب محیط زیست نفس نظام سلامت را می گیرد

سرپرست وزارت بهداشت گفت: اگر می خواهی پرنده را شکار کنی باید جلویش را نشانه بگیری اگرنه گلوله به جای خالی پرنده خواهد خورد. در نظام سلامت ما همیشه به جای خالی می زنیم.

تخریب محیط زیست نفس نظام سلامت را می گیرد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، سرپرست وزارت بهداشت در بیستمین همایش ملی صنعت و خدمات سبز که در سالن همایش های سازمان حفاظت محیط زیست در حال برگزاری است گفت: امروز با همه دستاوردهایی که در عرصه سلامت داریم بی توجهی به شاخص های زیست محیطی عرصه سلامت را به شدت تهدید می کند. مسائلی مثل ریزگردها، شرایط نامناسب در آلاینده های صنعتی و مواردی از این قبیل مشکلاتی است که به شدت نظام سلامت را تهدید می کند.

سعید نمکی افزود: روزگاری با پنج دلار بچه هایمان را علیه ۶ بیماری قابل پیشگیری با واکسن، واکسینه می کردیم. همه مراحل دست خودمان بود و توانستیم در ۲۳ کشور شرق مدیترانه اول بشویم. با کاهش مرگ کودکان زیر یک سال و مرگ و میر مادران باردار توانستیم این رتبه را کسب کنیم.

وی ادامه داد: اما امروز فشار خون، حوادث جاده ای و مسائل زیست محیطی هزینه های نظام سلامت را بسیار سنگین کرده است. بار بیماری های امروز تلنبار ندیدن های امروز ماست.

سرپرست وزارت بهداشت که فعالان محیط زیست او را به عنوان مدافع سرسخت شکار می شناسند گفت: شکارچیان می گویند اگر می خواهی پرنده را بزنی باید جلویش را نشانه بگیری و اگر خودش را نشانه بگیری، گلوله به جای خالی پرنده خواهد خورد. در نظام سلامت ما همیشه به جای خالی می زنیم.

نمکی تصریح کرد: یک شب خوابیدن بیمار در سی سی یو و آی سی یو در ارزانترین کشورهای جهان حدود هزار دلار است و این به ما هشدار می دهد که اگر توجه ویژه نکنیم دچار مشکل خواهیم شد.

وی تأکید کرد: مشارکت بین بخشی و به میدان آمدن همه دست اندرکاران ضروری است. گرچه در واکسیناسیون و مرگ و میر مادران ما نقش اصلی را داشتیم اما در بیماری های غیرواگیردار و حوادث ما در وزارت بهداشت کمترین نقش را می توانیم داشته باشیم.

سرپرست وزارت بهداشت گفت: باید این حرکت خردمندانه که در سازمان محیط زیست برای توسعه نگاه سبز و صنعت سبز دنبال می شود را ارج بنهیم. در سازمان برنامه بودجه هم که بودیم خواستیم از دانشگاه سبز قدردانی شود. البته دانشگاه سبز دانشگاهی نیست که از انرژی سبز استفاده کند بلکه باید بتواند در کشور اندیشه سبز را جا بیاندازد.

نمکی یادآور شد: همین اهداف توسعه پایدار را راشل کارسون یک دانشگاهی در کتاب بهار خاموش زمینه سازی کرد. چه شد که امسال صدای چکاوک از مزرعه های ما نمی آید؟ اندیشه توسعه پایدار را دانشگاهی های ما زمینه سازی کردند.

وی در پایان گفت: امروز همه ما باید کنار هم فریاد کنیم که آلاینده های زیست محیطی نفس نظام سلامت ما را خواهد گرفت. باید سیاستگذاران کشور را متقاعد کنیم که این عرصه عرصه مهمی است. امروز نظام سلامت متأثر از بیماری هایی است که اغلب آن از چالش های محیط زیستی ریشه می گیرد. تالاب هایی که خشک می شود و ریزگردهایی که بلند می شود.

منبع مهر

کلید واژه :

تخریب محیط زیست

،

نفس نظام سلامت

،

نظام سلامت

ثبت نظرات
captcha