کد خبر : ۳۴۵۲۶۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

چالش های محیط زیستی با همکاری کشورها حل می شود

نماینده سازمان همکاری های بین المللی آلمان (GIZ) با اشاره به این که تغییرات آب و هوایی شامل همه کشورها می شود، گفت : همکاری کشورهای مختلف دنیا می تواند چالش های محیط زیستی را از بین ببرد اما هر کشوری باید به طور جداگانه به وظایف خود در حوزه محیط زیست عمل کند.

چالش های محیط زیستی با همکاری کشورها حل می شود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مارسل نیکمن در بیستمین همایش ملی صنعت و خدمات سبز که امروز در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، گفت : اقتصاد سبز و توسعه پایدار امروز برای همه افراد  آشنا است چون بسیاری از کشورها از آن استفاده های زیادی می کنند.

وی ادامه داد: همان طور که همه متوجه اثرات منفی تغییرات آب و هوایی هستیم، در برقراری ارتباط موثر بین اقتصاد و محیط زیست برای نسل آینده نیز باید برنامه ریزی کنیم چون این موضوع بسیار مهمی است.

نماینده سازمان همکاری های بین المللی آلمان در بخش دیگری از صحبت های خود اظهارکرد: سال گذشته تمام روستاهای کالیفرنیا به دلیل آتش سوزی جنگل از بین رفتند، همچنین آلمان تابستان بسیار گرمی را تجربه کرد و جنگل های این کشور بسیار تحت تاثیر گرما قرار گرفت. 

به گفته نیکمن با گرم تر شدن کره زمین بخش های مختلف دنیا از جمله آلمان تحت تاثیر تغییرات آب و هوایی گرفته اند. ایران نیز از تغییرات آب و هوایی تاثیر می گیرد که بروز توفان های شن از جمله پیامدهای تغییر آب و هوا در ایران است. دانشمندان معتقد هستند که این تاثیرات آغاز تغییر یک اقلیم بزرگ است.

نماینده سازمان همکاری های بین المللی آلمان در ادامه  اظهار کرد: محافظت از محیط زیست همه را تحت تاثیر قرار می دهد. دولت آلمان اعتقاد دارد چالش های محیط زیست با همکاری کشورها از بین می رود. با این حال هر کشوری باید سهم خود را برای نجات محیط زیست انجام دهد.

نیکمن خاطرنشان کرد: در آلمان بعد از یک دوره از یک جامعه پیشرفته به یک جامعه محیط زیست رسیدیم. از فناوری های قدیمی به سمت فناوری نو و دوستدار محیط زیست حرکت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که باید حرکت به سمت توسعه پایدار را مدنظر قرار دهیم تا محیط زیست و جامعه ای سالم داشته باشیم.

نیکمن در ادامه گفت : محیط زیست و توسعه پایدار دو موضوع همگام هستند و باید در کنار یکدیگر حرکت کنند.

وی ادامه داد: ایران خود را با اهداف بلند مدت پروتکل مونترال هماهنگ  کرده و در این راستا بر حسب منابع مخرب لایه ازن متمرکز شده است و این کار را با انتشار گازهای گلخانه ای انجام می دهد.

نماینده سازمان همکاری های بین المللی آلمان در ادامه گفت : در دو پروژه با ایران همکاری می کنیم، یکی مدیریت مواد مخرب لایه ازن و دیگری مشارکت جهانی برای حفاظت از محیط زیست و تغییرات آب و هوایی است که با تمرکز در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای پیگیری می شود.

به گزارش ، مریم جوان شهرکی - نماینده سازمان صنعتی ملل متحد (UNIDO) - در در بیستمین همایش ملی صنعت و خدمات سبز اظهارکرد: این روزها برای بیشتر کشورها از جمله ایران شرایط سخت و چالش برانگیز شده است زیرا صنایع با افزایش قیمت ها مواجه هستند.

وی ادامه داد: بر این اساس باید ظرفیت خود را همگام با بهره وری، افزایش دهیم زیرا آشفتگی های اقتصادی می تواند عوارضی جبران ناپذیر برای محیط زیست داشته باشد.

نماینده سازمان صنعتی ملل متحد در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به مصرف بالای انرژی در دنیا گفت : این روش علاوه بر این منابع را از بین می برد، منجر به آلودگی زیست محیطی نیز می شود که در بسیاری از این موارد این آلودگی ها جبران ناپذیر است.

جوان شهرکی در ادامه اظهار کرد: در ایران به علت مصرف بی رویه منابع و پایین بودن قیمت انرژی ضروری است که الگوی مصرف بازبینی شود.

وی همچنین تاکید کرد: تجربه های نماینده سازمان صنعتی ملل متحد (UNIDO) نشان می دهد که می توان در اجرای پروژه ها مصرف انرژی را کنترل کرد. طی پروژه ای پنج ساله که در (UNIDO) انجام شده است، می توان سالانه پنج هزار بشکه نفت را ذخیره کرد.

کلید واژه :

چالش های محیط زیستی

ثبت نظرات
captcha