کد خبر : ۳۴۵۲۵۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ممنوعیت استفاده از کیسه پلاستیکی اقدام زیست محیطی درپاکستان

استفاده از کیسه های پلاستیکی در شهر پیشاور پاکستان به منظور حفظ محیط زیست، بهبود زیبایی شهر و جلوگیری از مسدود شدن فاضلاب در معابر عمومی این شهر ممنوع اعلام شد.

ممنوعیت استفاده از کیسه پلاستیکی اقدام زیست محیطی درپاکستان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دولت های مختلفی در سراسر دنیا اقداماتی برای ممنوعیت استفاده از کیسه های پلاستیکی یا وضع مالیات بر فروشگاه ها یا جریمه کردن مشتریانی که از این کیسه ها استفاده می کنند انجام داده اند. کشورهایی مانند آفریقای جنوبی، چین، تایوان و مقدونیه استفاده از این کیسه ها را به کلی ممنوع کرده اند.
«اندرو کومو» فرماندار ایالت نیویورک نیز اردیبهشت ماه امسال، لایحه ای مبنی بر منع استفاده از کیسه های پلاستیکی در این ایالت ارائه کرد.
در ایران نیز روز بیست و یکم تیرماه در تقویم به عنوان «روز خرید بدون کیسه نایلونی» با شعار «امروز یک کیسه پلاستیکی کمتر» نامگذاری شده است.
بر اساس برخی آمارها، چندین تن زباله بیمارستانی در پیشاور ششمین شهر بزرگ پاکستان در خیابان های شهر رها می شود.
بیمارستان ها قادر به مدیریت این زباله ها نیستند، موضوعی که می تواند منجر به مشکلات زیست محیطی و بهداشتی برای ساکنان این شهر شود.
بیمارستان «لیدی ریدینگ» بزرگترین بیمارستان در ایالت خیبرپختونخوا پاکستان، ظرفیت بستری ۱۳ هزار بیمار را دارد و روزانه می تواند به وضعیت هفت هزار بیمار که کمتر از ۲۴ ساعت در بیمارستان حضور دارند، رسیدگی کند.
طبق آمار صندوق جهانی روزانه در مرکز دانشگاهی بیمارستانی حدود هزار و 700 کیلوگرم زباله های بیمارستانی تولید می شود. بیمارستان ها طبق قوانین ملی و استانی موظف به جداسازی زباله های بیمارستانی در سه گروه تجهیزات پزشکی استفاده شده، مواد دارویی و زباله های انسانی هستند، اما بسیاری از بیمارستان ها در پاکستان نظیر بیمارستان «لیدی ریدینگ» این زباله ها را بدون جداسازی، ضدعفونی یا تصفیه در مکان زباله های عمومی رها می کنند.
در اقدامی به منظور حفظ محیط زیست شهری، «عمران حمید» معاون شهربانی شهر پیشاور مرکز ایالت خیبرپختونخوا در شمال غرب پاکستان نیز اخیرا با ارائه دستور، ارائه و استفاده از کیسه های پلاستیکی در فروشگاه های بزرگ و داروخانه های این شهر را ممنوع اعلام کرد.
وی با اعلام حکم رسمی در این خصوص افزود:فروشگاه های بزرگ و داروخانه ها باید در مهلت هفت تا 15 روزه نسبت به استفاده از منابع تجدید پذیر و پایان استفاده از کیسه های پلاستیکی اقدام کنند.
این مسئول پاکستانی از فروشگاه های بزرگ شهر خواست تا از کیسه های پلاستیکی قابل تجزیه و کیسه های کاغذی استفاده کنند تا به محیط زیست و فضای شهر آسیب وارد نشود.
«عمران حمید» همچنین از مسئولان داروخانه ها خواست که برای عرضه دارو به مشتریان از کیسه های کاغذی استفاده کنند.
معاون شهربانی شهر پیشاور مرکز ایالت خیبرپختونخوا در شمال غرب پاکستان گفت:کیسه های پلاستیکی علاوه بر مسدود کردن فاضلاب ها و مسیرهای حرکت آب، باعث غیربهداشتی شدن معابر و افزایش بیماری نیز می شوند.
به گفته این مقام پاکستانی، طرح ممنوعیت استفاده از کیسه های پلاستیکی در مرحله نخست در فروشگاه های بزرگ و داروخانه ها ممنوع شده و قرار است در مرحله دوم در فروشگاه های عرضه موادغذایی و میوه وسبزی نیز اجرایی شود.
منبع ایرنا

کلید واژه :

ممنوعیت استفاده از کیسه پلاستیکی

،

اقدام زیست محیطی

،

پاکستان

ثبت نظرات
captcha