کد خبر : ۳۴۵۲۵۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

از مالچ پاشی زیستگاه های حیات وحش خودداری شود

معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست از مسئولان سازمان جنگل ها و مراتع خواست تا در اجرای طرح های مقابله با گردوغبار، از مالچ پاشی نفتی در زیستگاه های حیات وحش خودداری کنند.

از مالچ پاشی زیستگاه های حیات وحش خودداری شود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، حمید ظهرابی گفت: اخیراً گزارش های زیادی درباره نحوه مالچ پاشی در استان خوزستان به دست ما رسیده که حکایت از عدم دقت کافی در این عملیات، خصوصا در محل های تثبیت چشمه های گردوغبار علی رغم تمام حساسیت های سازمان جنگل ها و مراتع کشور دارند.

وی افزود: بر اساس این گزارش ها، برخی شنزار که زیستگاه های گونه های جانوری بوده که فاصله زیادی با سکونتگاه های انسانی و زمین های کشاورزی دارند مالچ پاشی شده اند و از طرفی برخی مناطق دیگر که به طور طبیعی شن زار هستند و دارای پوشش گیاهی مناسبی بوده اند و محل تولید گردوغبار محسوب نمی شوند نیز تحت عملیات مالچ پاشی قرار گرفته اند که به نظر می رسد نیازی به اجرای عملیات تثبیت ندارند و لذا ضرورت دارد سازمان جنگل ها و مراتع موضوع را بررسی و اصلاح نمایند.

معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست خاطر نشان کرد: گونه های حیات وحش معمولاً در محل هایی مشاهده می شوند که پوشش گیاهی موجود است، وقتی تصاویری از حیات وحش گرفتار شده در مالچ نفتی وجود دارد، به این معناست که دقت لازم در اجرای عملیات صورت نگرفته و این بی دقتی، باعث آسیب به برخی زیستگاه هایی خواهد شد که به طور طبیعی شن زار هستند و سهمی در تولید گردوغبار ندارند و حیات برخی گونه ها به همین زیستگاه ها وابسته است.

ظهرابی گفت: هفته گذشته در نامه ای خطاب به مسئولان ذیربط مواردی را مطرح کردیم از حمله آنکه از مالچ پاشی در زیستگاه های حیات وحش، فارغ از اینکه در مناطق چهارگانه واقع شده باشند یا خیر، اجتناب شود.

وی تاکید کرد زیستگاه آهو شنی در منطقه حفاظت شده میشداغ به هیچ عنوان تحت عملیات مالچ پاشی قرار نگرفته است.

این مقام مسئول همچنین تصریح کرد: عملیات مالچ پاشی با هدف مقابله با گردوغبار صرفاً باید کانون های اصلی گرد و غبار و در مناطق فاقد پوشش گیاهی طبیعی انجام شود. به همین دلیل از مسئولان محترم سازمان جنگل ها و مراتع درخواست شده که نظارت لازم را در مکان های اجرای عملیات مقابله با گردوغبار داشته باشند.

پیش از این تصاویر و ویدئوهایی از مالچ پاشی برخی مناطق در استان خوزستان منتشر شده بود که نشان می داد مالچ پاشی در مناطقی دارای پوشش گیاهی در حال انجام است. معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست خواستار بررسی این تصاویر و محل های مالچ پاشی شد اما گزارش های بعدی، حکایت از ادامه مالچ پاشی در برخی زیستگاه های حیات وحش داشت.  

منبع مهر

کلید واژه :

مالچ پاشی

،

زیستگاه های حیات وحش

ثبت نظرات
captcha