کد خبر : ۳۴۵۲۵۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

قانون حفاظت خاک ریشه قاچاق را خشک می کند

معاون سازمان محیط زیست گفت: تمام مواردی که تحت عنوان قاچاق رسانه ای شده تایید صحت نشده و عمدتا صادرات خاک صنعتی بوده که طبق قانون منعی ندارد.

قانون حفاظت خاک ریشه قاچاق را خشک می کند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مسعود تجریشی معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه خاک پایه و اساس تحقق امنیت غذایی و استقرار جوامع است، اظهار داشت: متاسفانه گزارش وضعیت کمی و کیفی خاک کشور حاکی از آن است با وجود محدودیت شدید خاک حاصل خیر (فقط ۱.۲ میلیون هکتار)، با انواع تهدید های زیست محیطی از جمله فرسایش و آلودگی مواجه است.

وی ادامه داد:  در حال حاضر، میزان فرسایش خاک در ایران، حدود ۱۶ تن در هکتار در  سال است که با شاخص جهانی پنج تا شش تن در هکتار در سال، فاصله بسیاری دارد. در واقع میزان فرسایش  ۸۰۰۰ برابر صادرات خاک صنعتی است که ارزش افزوده تولید غذا را نیز ندارد و بایستی اهتمام ویژه در خصوص کاهش و رفع کامل معضل فرسایش خاک صورت پذیرد چرا که از عوامل اصلی ایجاد گرد و غبار نیز است.

معاون انسانی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: طی سال های اخیر با توجه به پیگیری های انجام شده و تصویب قوانین مربوطه در برنامه های پنجم و ماده ۲۳ قانون احکام دائمی توسعه ای کشورکشفی در خصوص صادرات غیرمجاز خاک نداریم و اگر قاچاقی هم باشد بسیار کم و ناچیز است. 

وی تاکید کرد: با نظارت ها و هماهنگی هایی که بین دستگاه های مختلف پیش آمده ، عملا راه برای متخلفین بسته است.

به گفته تجریشی، با ابلاغ قانون حفاظت از خاک ، موضوع نظارت ها دقیق تر شده و صادرات غیر مجاز به طور کامل ریشه کن خواهد شد.

وی ادامه داد: بررسی های انجام شده طی هفته های اخیر نشان میدهد ، تمام مواردی که تحت عنوان قاچاق رسانه ای شده صحت نشده و عمدتا صادرات خاک صنعتی بوده که طبق قانون منعی ندارد.

تجریشی در خصوص خروج خاک ازجزیره هرمز و موارد مشابه گفت: موضوع در دست بررسی بوده و طبق اظهارات جدید فعلا خاکی از هرمز صادر نمی شود.

وی افزود:مردم بدانند که مسئولین در بالاترین رده ها نسبت به موضوع حساس بوده و نظارت دارند و اگر موردی را به صورت مشکوک مشاهده کردند حتما با دستگاه های نظارتی و فنی در میان بگذارند.

منبع مهر

کلید واژه :

قاچاق خاک صحت ندار

،

قانون حفاظت خاک

،

ریشه قاچاق

ثبت نظرات
captcha