کد خبر : ۳۴۵۲۵۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بهبود وضعیت منابع آبی تهران

مدیر دفتر تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه ای تهران گفت: از ابتدای سال آبی تا ۳۰ دی ماه، میزان بارندگی های استان تهران ۱۸۰ میلی متر ثبت شده که این میزان نسبت به متوسط بلندمدت که عددی معادل ۱۰۳ میلی متر بوده، ۷۳ درصد افزایش داشته است.

بهبود وضعیت منابع آبی تهران

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محمد شهریاری با تاکید بر این که وضعیت بارش ها در فصل پاییز و اولین ماه فصل زمستان، بیانگر ایجاد وضعیت مطلوب در منابع آبی است، اظهار کرد: در کوهستان ها نیز شاهد بارش برف مناسبی بوده ایم؛ به گونه ای که در سد لار، پوشش برفی نسبت به بلندمدت افزایش محسوسی داشته است.

وی تصریح کرد: اگر روند فعلی بارش ها به گونه ای باشد که تا انتهای زمستان شاهد همین میزان بارندگی باشیم و در فروردین ماه نیز بارش بهاری مناسبی را تجربه کنیم، می توان نسبت به آبگیری سدها و وضعیت منابع آبی تهران امیدوار بود.

مدیر دفتر تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه ای تهران اظهار کرد: در حال حاضر، وضعیت منابع آبی تهران بسیار خوب شده و رو به بهبود است، البته حجم مخازن سدهای پنج گانه کشور هنوز نسبت به سال گذشته، ۳۰ میلیون مترمکعب افت دارد که علت آن نیز خشکسالی سال آبی گذشته است؛ به گونه ای که اکنون حجم مخازن سدهای پنج گانه تهران ۵۵۰ میلیون مترمکعب ثبت شده اما این عدد، سال گذشته ۵۸۰ میلیون مترمکعب بوده است.

به گفته شهریاری، اگر روال بارندگی مانند شرایط فعلی باشد، نه تنها می توانیم کسری مخازن آب را جبران کنیم، بلکه صراحتا می توان اعلام کرد که در حوزه منابع آبی تهران نیز هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت.

به تازگی نیز محمدرضا احمدنسب - قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران - درباره وضعیت منابع آبی پایتخت به گفت: سال گذشته و در فصل زمستان، با بارش برف کمی روبرو بودیم که همین مساله موجب شد ذخایر منابع آبی تهران کم باشد؛ هرچه ذخیره برف داشتیم، سال گذشته مصرف شده و بارش های باران نمی تواند این کمبود را جبران کند.

وی با تاکید بر این که تنها بارش برف می تواند تنش آبی در فصل تابستان را برای تهران برطرف کند، تصریح کرد: بر اساس آخرین آمار، اکنون حجم ذخیره آب سد کرج، ۱۱۴ میلیون مترمکعب، حجم ذخیره سد طالقان، ۲۶۰ میلیون مترمکعب، حجم ذخیره سد لتیان، ۲۹ میلیون مترمکعب، حجم ذخیره سد لار، ۱۹ مترمکعب و حجم ذخیره سد ماملو، ۱۲۵ میلیون مترمکعب است. هم چنین ورودی سد کرج (امیرکبیر) ۵.۹ متر مکعب بر ثانیه، طالقان ۴.۹ متر مکعب بر ثانیه، لتیان ۴.۶ متر مکعب بر ثانیه، لار ۶.۱ متر مکعب بر ثانیه و ماملو ۳.۹ متر مکعب بر ثانیه برآورد شده است.

احمدنسب هم چنین درباره میزان بارندگی ها از ابتدای سال آبی تاکنون بادآور شده که در حوضه آبریز کرج، میزان بارندگی ۲۲۱.۹ میلیمتر، طالقان ۱۱۰ میلیمتر، لتیان ۲۴۰.۸ میلیمتر، لار ۲۷۷.۳ میلیمتر و ماملو ۱۲۹ میلیمتر بوده است.

به گفته او، میزان بارش ها نسبت به سال گذشته افزایش داشته است اما اگر برف در تهران نبارد، قطعا با مشکلاتی مواجه خواهیم شد. چراکه استان تهران شرایط خشک و نیمه خشک را تجربه می کنند و لازم است با توجه به جمعیت زیاد در این استان، به موضوع صرفه جویی توجه بیش تری شود.

منبع ایسنا

کلید واژه :

بهبود وضعیت منابع آبی تهران

،

ثبت نظرات
captcha