کد خبر : ۳۴۵۲۵۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ردپای مواد شیمیایی بیماری زا در لوازم روزمره

امروزه تماس با مواد شیمیایی موسوم به polyfluoroalkyl و Per با علامت اختصاری (PFAS) بخشی از زندگی روزمره انسان ها شده و این مواد آب گریز و چربی گریز در بسیاری از محصولات از ظروف فست فود گرفته تا انواع خاصی از پارچه ها وجود دارند.

ردپای مواد شیمیایی بیماری زا در لوازم روزمره

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، افراد هم چنین ممکن است از طریق آب یا حتی خاک آلوده نیز در معرض این مواد قرار بگیرند.

برای مثال حتی استفاده از نخ دندان که از کارهای معمولِ روزانه برای بسیاری از افراد است نیز می تواند دندان ها را در معرض این مواد شیمیاییِ بالقوه خطرناک قرار دهد.

طبق اعلام آژانس حفاظت محیط زیست ایالات متحده (EPA) موضوع نگران کننده این است که این مواد بدون تجزیه در بدن انسان نیز به تجمع خود ادامه می دهند.

قرار گرفتن مداوم انسان ها در برابر PFASها دانشمندان را بر آن داشته تا تاثیرات آنها را بر سلامتی بررسی کنند. تاکنون نتایج تحقیقات ارتباط این ترکیبات را با مشکلات سلامتی نظیر کلسترول بالا، سرطان کلیه و بیماری های تیروئیدی نشان داده است.

به تازگی متخصصان آمریکایی در یک مطالعه جدید به بررسی رفتارها و کارهای روزانه و متداول افراد پرداختند تا دریابند کدام یک باعث قرار گرفتن بیشتر انسان در معرض PFASها می شود. 

در این مطالعه محققان به بررسی ۱۷۸ زن میانسال پرداختند. بخشی از هدف این مطالعه مشخص کردن اثر مواد شیمیایی زیست محیطی و دیگر مواد بر بیماری هاست.

سطوح PFASها در نخ دندان

متخصصان برای انجام این مطالعه از زنان شرکت کننده بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ نمونه های خونی گرفتند. سپس نمونه های خونی این افراد را به لحاظ سطوح ۱۱ نوع PFAS بررسی کردند.

آنها هم چنین از این زنان در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ سوالاتی در مورد رفتارهای مرتبط با قرار گرفتن در معرض PFASها پرسیدند. در این سوالات موضوعاتی از جمله مصرف مواد غذایی، استفاده از نخ دندان و نیز استفاده از فرش ها و مبلمان مقاوم در برابر لکه مورد توجه قرار گرفتند.

برجسته ترین مشاهده در این مطالعه نخ دندان های خاصی بودند که سطوح PFAS را افزایش می دهند. محققان این آزمایش را با ۱۸ نوع نخ دندان مختلف فلوئوردار و بدون فلوئور صورت دادند و نتیجه هر بار بررسی حاکی از افزایش سطوح PFAS در فرد بود.

تاثیر سبک زندگی

یافته های دیگر نشان داد افرادی که غذاهای آماده و فست فود بیشتری مصرف می کردند، به دلیل قرار گرفتن بیشتر در معرض مواد موجود در بسته بندی آنها سطوح بیشتری از PFAS را در خون خود دارند.

زندگی در مناطقی که منابع آبی آن آلوده PFASها باشد یا زندگی در خانه ای که فرش و مبلمان آن در برابر لکه ها مقاوم هستند نیز سطوح PFAS را در خون افراد فزایش می دهد.

بنابر گزارش سایت تخصصی مدیکال نیوز تودی، به گفته متخصصان این مطالعه برای نخستین بار استفاده از برخی انواع نخ دندان نیز می تواند موجب افزایش سطح این ماده شیمیایی در بدن شود. از آن جایی که مواد شیمیایی PFAS خطرناک بوده و تاثیراتی منفی بر سلامتی دارند، افراد باید از نخ دندانهایی که حاوی این مواد نیستند استفاده کنند و مصرف کنندگان می توانند نخ دندان های فاقد PFAS را نمایند. همچنین شرکت های سازنده مواد بهداشتی دهان و دندان نیز باید از استفاده از این مواد مضر در محصولات خود منع شوند.

منبع ایسنا

کلید واژه :

ردپای مواد شیمیایی

،

لوازم روزمره

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha