کد خبر : ۳۴۵۲۵۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

مد و فشن آلوده ترین صنعت دنیا بعد از صنعت نفت

صنعت مد بعد از نفت، آلوده ترین صنعت دنیا است. میزان گاز گلخانه ای که صنعت مد تولید می کند از مجموع میزان گاز گلخانه ای صنعت کشتیرانی و هواپیمایی بیشتر است. هر ساله نیز هزار تن لباس دور انداخته می شود که ۹۵ درصد آن ها قابلیت بازیافت دارد ولی با این وجود تولیدکنندگان پوشاک از آن ها استفاده نمی کنند و مواد جدیدی را تولید و آلودگی بیشتری را به محیط زیست وارد می کنند.

مد و فشن آلوده ترین صنعت دنیا بعد از صنعت نفت

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،چند سالی است که آلودگی های محیط زیستی تولید پوشاک مورد توجه تولیدکنندگان آن و دوستداران محیط زیست قرار گرفته است. به همین دلیل در صنایع پوشاک، موضوع مد پایدار یا مد سازگار با محیط زیست مطرح شده است. مد سازگار با محیط زیست یا مد دوستدار محیط زیست به نوعی از طراحی مد گفته می شود که بر اساس تمامی مبانی و اصول اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی پایه گذاری شده است. این نوع از مد، قسمتی از سیاست طراحی پوشاک سازگار با محیط زیست است که در آن اولویت با  تاثیرات مستقیم و غیرمستقیم تولید پوشاک بر محیط با هدف به حداقل رساندن تاثیرات مخرب این فرآیند بر محیط زیست است.

برای اولین بار در جهان در سال ۲۰۱۱، یک برند انگلیسی سعی کرد تا تاثیرات مخرب تولید پوشاک بر محیط زیست را به حداقل برساند و محصولاتی تولید کند که زیست تخریب پذیر باشند البته این برند پیش از این از پوست حیوانات و چرم برای تولید محصولاتش استفاده نمی کرد.

پس از آن برندهای دیگری که از جمله برندهای گران قیمت در دنیا هستند و افراد معروفی (سلبریتی ها) از محصولات آن ها استفاده می کنند، سعی کردند که حفظ محیط زیست را در تولید محصولات خود در اولویت قراردهند. یکی از این برندها سال گذشته ۳۰۰۰ تکه پارچه جین قدیمی و مصرف شده را جمع آوری و با آن محصولات جدید تولید کرد. یکی دیگر از کارخانه های بزرگ تولید پوشاک در جهان از سال ۲۰۱۳ از مشتریان خود خواست تا لباس هایی را که دیگر استفاده نمی کنند به یکی از نمایندگی های این برند تحویل دهند تا از آن ها در فرایند تولید مجدد استفاده شود.

دو برند معروف دیگر در دنیا نیز تعهد داده اند که تا سال ۲۰۲۰ هیچ پارچه و لباسی را به سطل زباله نیندازند و از آن ها در فرایند تولید مجدد بهره می برند. برندهای دیگری نیز در سطح دنیا هستند که از مواد بازیافتی غیر پارچه ای مانند پلاستیک ها در فرایند تولید پوشاک استفاده می کنند.

استفاده از بیش از ۸۰۰۰ ماده شیمیایی مضر در صنعت مد و پوشاک

در این راستا مهدی نوری - کارشناس مد و طراح لباس- در گفت و گو با درباره آسیب های زیست محیطی تولید پوشاک توضیح می دهد: تقریبا از یک چهارم آفت کش های جهان و بیش از ۱۰ درصد سموم کشاورزی برای تولید پنبه غیرارگانیک - که از مواد اولیه تولید نیمی از پوشاک در جهان است - استفاده می شود. بیش از ۸۰۰۰ ماده شیمیایی مضر در صنعت مد و پوشاک کاربرد دارند که مقصد نهایی تمام این مواد جایی نیست جز خاک و آب های زیر زمینی و آب های جاری.

برای تولید یک شلوار جین ۲۰ هزار لیتر آب نیاز است

از سوی دیگر پنبه و کتان از جمله گیاهانی هستند که برای پرورش آن ها به آب زیادی نیاز است. به گفته این کارشناس مد، خیلی غیر قابل تصور نیست که بگوییم برای تولید یک دست تیشرت و شلوار جین نزدیک به ۲۰ هزار لیتر آب و برای تولید یک جفت کفش چرم تقریبا ۸۰۰۰ لیتر آب نیاز است.

۷۰ درصد از کربن منتشر شده در جهان از تولید پوشاک به وجود می آید

نوری با اشاره به رنگ های متنوعی که در تولید پوشاک از آن ها استفاده می شود، اظهارمی کند: از آن جایی که خیلی از رنگ های مورد استفاده در این صنعت ارگانیک نیستند و خواص صنعتی دارند آلودگی زیادی را وارد طبیعت می کنند. ۷۰ درصد از مقدار کربن منتشر شده در جهان از تولید پوشاک به وجود می آید البته کار به اینجا ختم نمی شود. پس از تولید و استفاده از پوشاکی که با صرف هزینه های زیست محیطی فراوان به بازار مصرف راه پیدا کرده اند، با حجم بسیار زیادی از پوشاکی روبرو می شویم که حالا تبدیل به زباله شده اند و قابل تجزیه نیستند و طبیعت را با سیل انبوهی از آلودگی های تازه مواجه می کنند بنابراین صنعت پوشاک از زمان تولید تا زمان پخش بین قاره ای و حتی زمان دفع محصولات استفاده شده به مثابه یک نابودگر عمل می کند.

 

این کارشناس مد وطراح لباس به ذکر مثالی درباره حجم لباس مصرفی در آمریکا پرداخت و گفت: هر آمریکایی سالیانه بین ۲۵ تا ۳۰ کیلوگرم لباس را به عنوان زباله دور می ریزد. این  نمونه نشان دهنده عرضه و تقاضای عظیم و به دنبال آن تولید و مصرف بسیار زیاد مواد طبیعی و مصنوعی در سطح جهان است که باعث از بین رفتن سطح عظیمی از منابع زیست محیطی می شود.

وی در ادامه صحبت های خود در مورد کیفیت پوشاکی که با مواد زیست تخریب پذیر و بازیافتی تولید شده اند، می گوید: با استفاده از فرآیندهای گوناگون و فناوری روز می توان مانع کاهش کیفیت این نوع از پوشاک شد. برخی برندهای دنیا، صرفا به دلیل استفاده از محصولات سازگار با محیط زیست و مد پایدار به شهرتی مضاعف رسیده اند. این برندها نه تنها محصولاتی با طول عمر بسیار زیاد ارائه می کنند بلکه راه را برای بقیه برندها برای استفاده از این روش هموار ساخته اند البته متاسفانه در ایران توجه چندانی به این موضوع نمی شود و به جز چند طراح بسیار محدود و انگشت شمار که البته کارهای قابل توجهی هم دارند، کسی به این موضوع نپرداخته است.

استفاده از مواد بازیافتی در جعبه های بسته بندی لباس ها

نوری در بخش دیگری از صحبت های خود ضمن اشاره به اینکه بسیاری از برندهای مطرح دنیا از مواد بازیافتی غیرپوشاکی برای طراحی و تولید لباس استفاده می کنند، می گوید: این موضوع بیشتر جنبه نمادین دارد و در فشن شوها نمایش داده می شود البته استفاده از مواد قابل بازیافت در مجموعه های بسیاری از طراحان دیده می شود. برای مثال طراحانی مانند بوریس بیژن از مواد اولیه ای که خودش ابداع می کند و قابل بازیافت است، استفاده می کند. از مواد بازیافتی در ساخت ساک های دستی یا جعبه های بسته بندی لباس ها نیز بهره برده می شود.

Fast fashion نوعی از فشن است که هدف آن تولید انبوه پوشاک در کمترین زمان و با کمترین هزینه بدون در نظر گرفتن عواقب زیست محیطی و اجتماعی است و از این منظر، مد پایدار و سازگار با محیط زیست در تضاد با این موضوع است. نوری در این باره توضیح می دهد: با وجود صرفه اقتصادی Fast fashion از آنجایی که محیط زیست روز به روز اهمیت بیشتری در جوامع پیدا می کند، تعداد برندهایی که دغدغه فشن سازگار با محیط زیست را پیدا کرده اند رو به افزایش است و به همین دلیل خلاقیت های بیشتری در این زمینه ارائه می شود.

این کارشناس مد ادامه می دهد: برای مثال می توان به جین هایی اشاره کرد که پس از تحقیقات فراوان با استفاده از فناوری نانو تولید شده اند و هوای اطراف خود را تصفیه می کنند. در حال حاضر طراحانی مانند «استلا مک کارتنی» (Stella McCartney) و «امور وِرت» (Amour Vert) انجمنی به نام انجمن ملی طراحان مد پایدار تاسیس کرده اند.

 قیمت تمام شده مواد اولیه مانع توسعه فشن پایدار در کشور

نوری در ادامه در پاسخ به این سوال که  چرا تولید پوشاک سازگار با محیط زیست در کشور ما هنوز به دغدغه طراحان و تولیدکنندگان پوشاک تبدیل نشده است، توضیح می دهد: مهم ترین دلیل آن قیمت تمام شده مواد اولیه در مد پایدار است. بیشتر برندها و طراحان داخلی کشور برای پایین آوردن قیمت تمام شده محصولات خود از ارائه محصولات سازگار با محیط زیست سر باز می زنند البته صنعت مد و فشن در کشور ما صنعتی بسیار نوپا و جدید است و هنوز بسیاری از ابعاد آن از جمله مد پایدار، دست نخورده باقی مانده است.

این کارشناس مد و طراح لباس در ادامه با تاکید بر اینکه نگاه حرفه ای به صنعت مد و لباس، پیش نیاز موضوع مد سازگار با محیط زیست است، می گوید: به جرات می توان گفت که کشور ما تا یک دهه پیش بیشتر مصرف کننده محصولات غربی - چه در زمینه محصول و چه طراحی- بود اما خوشبختانه با همت جوانان علاقه مند به مد و با وجود تمام سختی ها پیشرفت های زیادی در زمینه ایجاد مفهوم (کانسپت) مد سازگار با محیط زیست - که پس از آن طراحی و تولید است - به وجود آمده است.

به عقیده نوری طراحان و تولیدکنندگان پوشاک کشور قدم به قدم به نقطه ایده آل صنعت مد - که یکی از ابعاد آن تولید پوشاک سازگار با محیط زیست است - نزدیک می شوند. هر چند که مسیر طولانی در پیش داریم البته برای تولید پوشاک سازگار با محیط زیست فرهنگ سازی و اصلاح دانش مردم ضروری است.

منبع ایسنا

کلید واژه :

مد و فشن

،

آلوده ترین صنعت دنیا

،

صنعت نفت

ثبت نظرات
captcha