کد خبر : ۳۴۵۲۵۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کاهش تولید گازهای گلخانه ای با پر کردن چاله های خیابان

تحقیقات جدید محققان دانشگاه "راتگرز"(Rutgers) نشان می دهد برطرف کردن ناهمواری های خیابان ها و جاده ها می تواند به جلوگیری از تغییرات اقلیمی کمک کند.

کاهش تولید گازهای گلخانه ای با پر کردن چاله های خیابان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از فیز، محققان دانشگاه راتگرز می گویند نگهداری جاده ها در یک استاندارد بالا می تواند به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای که موجب تغییرات آب و هوایی می شود، کمک کند.

این گزارش که در مجله بین المللی "حمل و نقل پایدار"(Inteational Joual of Sustainable Transportation) منتشر شده است نتیجه گرفته که حفظ کیفیت سطح جاده ها می تواند انتشار گازهای گلخانه ای را تا 2 درصد کاهش دهد.

نه تنها سطح هموار آسفالت جاده ها برای محیط زیست سودمند است، بلکه می تواند در مصرف سوخت، هزینه تایر، هزینه های تعمیر و نگهداری وسایل نقلیه به میزان 2 تا 5 درصد صرفه جویی کند.

این تحقیق دانشمندان دانشگاه راتگرز واقع در ایالت نیوجرسی آمریکا می تواند به سازمان های حمل و نقل کمک کند تا تصمیمات آگاهانه و سیاست بهتری در قبال برنامه های تعمیر و نگهداری جاده ها اتخاذ کنند.

"هائو وانگ" استاد دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست در دانشگاه راتگرز گفت: هنگامی که مسیر در آغاز مرحله تخریب است، تعمیر و نگهداری پیشگیرانه می تواند عملکرد آن را بهبود بخشد و عمر آسفالت را با هزینه های پایین تر بالا ببرد.

وی افزود: حفظ خیابان ها و جاده ها منجر به حصول مزایای زیست محیطی، مسیرهای هموار و بدون دست انداز، صرفه جویی در انرژی و کاهش هزینه ها می شود.

حمل و نقل یکی از عوامل اصلی انتشار گازهای گلخانه ای به خصوص کربن دی اکسید تولیدی خودروها، کامیون ها و اتوبوس ها است.

این تحقیق از پایگاه داده وسیع اداره کل فدرال بزرگراه های ایالات متحده آمریکا استفاده کرد. سازمان حمل و نقل به اندازه گیری تاثیر تعمیر جاده ها در ارتباط با انتشار کربن دی اکسید و گرم شدن کره زمین پرداخت.

در این مطالعه، ردپای کربن در روش های معمول نگه داری جاده ها مورد بررسی قرار گرفت.

این تحقیق نشان داد که روش ترمیم آسفالت با یک پوشش نازک حدود 2 اینچی موجب کاهش 2 درصدی انتشار کربن دی اکسید می شود.

در نهایت می توان با قاطعیت گفت که ترمیم آسفالت راهها ضمن اینکه موجب رضایت خاطر مردم می شود، در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای نیز نقش دارد و اثرات زیست محیطی خوبی به همراه دارد.

تلاش های دیگری نیز در زمینه کمک به کند کردن روند گرم شدن کره زمین انجام می شود. به عنوان مثال شهر لس آنجلس در تلاش برای کاهش اثرات افزایش دما خیابان ها و جاده ها را خاکستری رنگ کرد، چرا که رنگ سیاه آسفالت تمام طول موج نور را جذب می کند و آن را به گرما تبدیل می کند.

شهرهایی با مقادیر زیادی از جاده های آسفالت مانند لس آنجلس، بر اثر تابش خورشید بر این حجم از آسفالت گرم تر می شوند. شهرداری لس آنجلس نیز برای مبارزه با این اثر خیابان های خود را با رنگ خاکستری نقاشی کرد.

این رنگ روشن درجه حرارت کلی شهر را تا 6.6 درجه سانتی گراد کاهش می دهد و زندگی را در فصل تابستان برای مردم خوشایندتر می کند.

"اریک گارستی" شهردار لس آنجلس می گوید: تغییرات آب و هوایی واقعیتی است که مردم در لس آنجلس و شهرهای سراسر جهان هر روز با آن زندگی می کنند. این تغییرات یک تهدید جدی برای سلامتی، محیط زیست و اقتصاد است و هیچ تعللی در مقابله با آن نباید صورت بگیرد. این چالشی است که فورا باید به آن رسیدگی شود.

کلید واژه :

کاهش تولید گازهای گلخانه ای

،

پر کردن چاله های خیابان

ثبت نظرات
captcha