کد خبر : ۳۴۵۲۴۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

برنج تراریخته وارد ایران نمی شود/مصرف محصولات تراریخته در ۱۹۰کشور

دبیر شورای مشورتی مرجع ملی ایمنی زیستی در رد برخی اخبار از واردات برنج تراریخته گفت: ایران هرگز وارد کننده برنج تراریخته نبوده و این محصول درهیچ جای دنیا به صورت تجاری کشت و تولید نمی شود.

برنج تراریخته وارد ایران نمی شود/مصرف محصولات تراریخته در ۱۹۰کشور

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بیوتکنولوژی ایران، سمیرا کهک، دبیر شورای مشورتی مرجع ملی ایمنی زیستی با بیان اینکه کشورهای تولید کننده محصولات تراریخته به ویژه کشور آمریکا، بزرگترین مصرف کنندگان این محصولات هستند و دلیلی هم ندارد که این تولیدکنندگان، این محصولات را مصرف نکنند، اظهار داشت: چرا که محصولات تراریخته سختگیرانه ترین استانداردها را برای کسب مجوز پشت سر می گذارند و به همین دلیل است که می توان از سلامتشان اطمینان داشت.

وی ادامه داد: در واقع محصولات تراریخته با اهدافی چون کاهش مصرف سموم آفت کش و کاهش خاک ورزی و یا حتی افزایش میزان ویتامین ها و مواد معدنی، تولید می شوند و طبیعی است که اولین طرفداران این محصولات، خود تولیدکنندگانشان باشند.

کهک افزود: آمارهای واردات و صادرات محصولات غذایی و کشاورزی سالانه توسط سازمان خواروبار جهانی منتشر می شود و این آمارها نشان می دهند که کشوری مثل آمریکا با سطح زیرکشت ۳۴ میلیون هکتاری سویای تراریخته، سویای مورد نیاز خود را از کشورهای دیگر وارد کند. آمارهای این چنینی در مورد سایر محصولات تراریخته و سایر کشورهای تولیدکننده نیز موجود است.

وی با بیان اینکه تا انتهای سال ۲۰۱۷ محصولات تراریخته در ۲۴ کشور جهان و در سطحی در حدود ۱۹۰ میلیون هکتار کشت شدند و ۱۹۰ کشور جهان هم مصرف کننده این محصولات هستند، خاطرنشان کرد: کشورهای عمده تولیدکننده محصولات تراریخته نیز شامل آمریکا، برزیل، آرژانتین، کانادا و هند می شوند. عمده محصولات تراریخته ای که در بازار تجارت جهانی قرار گرفته اند نیز سویا، کلزا، ذرت و پنبه هستند.البته تنوع محصولات تولید شده بیشتر از این چهار مورد است.

دبیر شورای مشورتی مرجع ملی ایمنی زیستی ادامه داد: برای مثال آمریکا که بیش از ۹۰ درصد سطح زیر کشت سویای آن تراریخته است، چطور می تواند مصرف کننده این محصول نباشد. تامین سویای مورد نیاز کشور آمریکا تنها با کمتر از ۱۰ درصد باقیمانده دور از ذهن است. این کشور وارد کننده سویا نیست و تولیدات سویای تراریخته خود را خودش مصرف می کند. اصولا یک سری از محصولات تراریخته تولیدی در آمریکا به کشورهای دیگر صادر نمی شوند و آمریکا با تولید این محصولات تنها نیاز داخلی خود را تامین می کند.

کهک با بیان اینکه تقریبا همه کشورهای جهان (چیزی در حدود ۱۹۰ کشور) مصرف کننده محصولات تراریخته هستند، اضافه کرد: کشورهای آمریکا، برزیل، آرژانتین، کانادا و هند به ترتیب بیشترین سطح زیر کشت محصولات تراریخته را به خود اختصاص داده اند. از این میان هم آمریکا با ۷۵ میلیون هکتار در صدر قرار دارد. ۲۲ سال از کشت تجاری محصولات تراریخته در دنیا می گذرد و در طول این سالها روند تولید این محصولات رو به افزایش بوده است.

دبیر شورای مشورتی مرجع ملی ایمنی زیستی درمورد برخی اخبار مبنی براینکه برنج تراریخته وارد کشور می شود، گفت: براساس آمارهای موجود، ایران هرگز وارد کننده برنج تراریخته نبوده و نیست. اساسا برنج تراریخته در هیچ کجای دنیا به صورت تجاری کشت و تولید نمی شود. جالب تر اینکه اولین پژوهشگر تولید کننده برنج تراریخته که برنج تولیدی وی دارای قابلیت های تجاری نیز هست، یک محقق ایرانی است؛ برنج های تراریخته ای که در کشورهای دیگر دنیا و عمدتا چین تولید شده و مجوز دریافت کرده اند، فقط در حد آزمایشگاهی و گلخانه ای بوده اند و تجاری نشده اند.

کهک با بیان اینکه با وجود توان علمی تولید این محصولات در کشور، حدود ۱۵ سال است که ایران وارد کننده این محصولات است، ادامه داد: عمدتا خوراک دام و روغن های نباتی مصرفی ما تراریخته بوده و از خارج از کشور وارد می شوند. این محصولات مشتمل بر سویا، ذرت، کلزا و پنبه هستند.

وی با اشاره به اینکه موجودات زنده تغییر شکل یافته ژنتیکی یا همان تراریخته ها، در سه دسته بندی متفاوت، مجوز دریافت می کنند که مشتمل بر غذای انسان، خوراک دام و کشت هستند، گفت: بر اساس قانون مصوب ۱۳۸۸ مجلس شورای اسلامی، سه دستگاه ذی صلاح شامل وزارت جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت و سازمان حفاظت محیط زیست جهت صدور مجوز در حوزه کشاورزی، سلامتی و محیط زیست شده اند. واردات این محصولات نیز بر حسب نوع مصرف مستلزم کسب مجوز از هر یک از این سه دستگاه است.

منبع مهر

کلید واژه :

برنج تراریخته

،

محصولات تراریخته

ثبت نظرات
captcha