کد خبر : ۳۴۵۲۳۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

مرگ ناشی از آلودگی هوا بیشتر از سوانح ترافیکی است

رئیس گروه سلامت هوا در وزارت بهداشت با اشاره به اینکه هزینه مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در ۲۵ شهر ایران ۱.۳ میلیارد دلار برآورد شده است، گفت: مرگ ناشی از آلودگی هوا بیشتر از مرگ ناشی از سوانح ترافیکی است.سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده اگر غلظت ذرات معلق در میانگین سالانه بالای ۲۲ میکروگرم باشد این وضعیت به معنای این است که هر شهروند روزی دو نخ سیگار مصرف می کند بنابراین جالب است بدانیم که در سال گذشته غلظت ذرات معلق در ایران به طور میانگین ۳۴ میکروگرم بوده است.

مرگ ناشی از آلودگی هوا بیشتر از سوانح ترافیکی است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،  رئیس گروه سلامت هوا در وزارت بهداشت با اشاره به اینکه هزینه مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در ۲۵ شهر ایران ۱.۳ میلیارد دلار برآورد شده است، گفت: مرگ ناشی از آلودگی هوا بیشتر از مرگ ناشی از سوانح ترافیکی است.

، عباس شاهسونی در سی و پنجمین جلسه کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا که امروز در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، گفت: غلظت ذرات معلق در ایران به طور میانگین سه برابر استاندارد اعلام شده از سوی سازمان بهداشت جهانی است.

وی ادامه داد: سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده اگر غلظت ذرات معلق در میانگین سالانه بالای ۲۲ میکروگرم باشد این وضعیت به معنای این است که هر شهروند روزی دو نخ سیگار مصرف می کند بنابراین جالب است بدانیم که در سال گذشته غلظت ذرات معلق در ایران به طور میانگین ۳۴ میکروگرم بوده است.

رئیس گروه سلامت هوا در وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه آلودگی هوا ششمین علت مرگ به حساب می آید، گفت: ۹۰ درصد مردم دنیا به شکل های مختلف و با درجات متفاوت با آلودگی هوا مواجه هستند. بر اساس آمارهای سازمان بهداشت جهانی از هر ۱۰ مرگ یک مرگ منتسب به آلودگی هوا است. همچنین بر اساس آمارهای سازمان بهداشت جهانی مرگ ناشی از آلودگی هوا بیشتر از مرگ ناشی از سوانح ترافیکی است.

شاهسونی با اشاره به بررسی ها و مطالعات وزارت بهداشت در حوزه آلودگی هوا در هشت کلانشهر ایران شامل تهران، کرج، مشهد، تبریز، اصفهان، اراک، اهواز و شیراز اظهارکرد: طی سال های ۹۴ تا ۹۶، چهار درصد روزها پاک، ۲۸ درصد روزهای قابل قبول، ۱۲ درصد روزهای با شرایط ناسالم برای گروه های حساس، ۲۲ درصد روزها ناسالم برای همه گروه ها، ۲۷ درصد روزها بسیار ناسالم و شش درصد روزها در وضعیت خطرناک بودند.

وی با بیان اینکه با وجود اقدامات انجام شده در حوزه آلودگی هوا هنوز با استانداردهای جهانی فاصله داریم، گفت: بر اساس بررسی های وزارت بهداشت در ۲۵ شهر کشور با جمعیت ۲۵ میلیون نفر هزینه مرگ ناشی از آلودگی هوا ۱.۳ میلیارد دلار است. همچنین تعداد سال های از دست رفته عمر در ۲۵ شهر کشور ۲۲۸ هزار و ۱۰۸ سال بوده است.

شاهسونی در پایان اظهار کرد: البته تحریم ها هم در وضعیت کیفی هوای کلانشهرها تاثیر دارد چون اگر تحریم ها وجود نداشت، با توجه به پیگیری های جدی سازمان حفاظت محیط زیست به طور قطع به وضعیت بهتری می رسیدیم و تعداد روزهای سالم بیشتر می شد.

منبع انتخاب

کلید واژه :

آلودگی هوا

،

سوانح ترافیکی

ثبت نظرات
captcha