کد خبر : ۳۴۵۲۳۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

امسال میزان آلایندگی هوای یزد 32 روز بیش از حد استاندارد بود

مدیرکل حفاظت محیط زیست یزد میزان آلایندگی هوای استان در سال جاری را 32 روز بیش از حد استاندارد ذکر کرد و گفت: در این مدت 23 روز هوای پاک و 251 روز هم هوا سالم بود.

امسال میزان آلایندگی هوای یزد 32 روز بیش از حد استاندارد بود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، شاخص کیفیت هوای سالم بین صفر تا 50 پاک ، 50 تا 100 سالم، 100 تا 200 ناسالم ، بیش از 200 هشدار و 300 میکروم گرم بحرانی و خطرناک است،اکسیدهای گوگرد، نیتروژن ، منوکسید کرین و ذرات معلق از عوامل تعیین کننده شاخص کیفیت هوا است.
نیره پورملائی عصر یکشنبه در کارگروه کاهش آلودگی هوا و مقابله با پدیده گرد و غبار در استان با بیان اینکه هم اکنون 9 ایستگاه سنجش پایش هوا در شهرهای یزد، اردکان، میبد، یز و بافق وجود دارد، افزود: از این تعداد فقط سه مورد آن به تابلوی نمایشگر مجهز است.
وی اظهار داشت : این تعداد ایستگاه برای استان کافی نیست که برای راه اندازی هر مورد 1.5 تا 2 میلیارد تومان هزینه نیاز است و هزینه نگهداری سالانه هر ایستگاه نیز 30 میلیون تومان است.
وی با اشاره به وظایف اداره کل حفاظت محیط زیست در زمینه کاهش آلودگی هوا خاطر نشان کرد: یکی از مهم ترین وظایف محیط زیست، تهیه و اجرای طرح های توسعه و پایش آلودگی هواست.

**توقیف یکهزار و 282 خودروی دودزا
همچنین فرمانده انتظامی یزد گفت: در 9 ماهه سال 1397، یکهزار و 282 دستگاه خودروی دودزا برای جلوگیری از کاهش آلودگی هوا در استان توقیف شد.
سردار سرتیب دوم محمدرضا میرحیدری از اعمال قانون 14 هزار و 807 خودروی سبک و سنگین فاقد معاینه فنی در استان خبر داد و افزود: سرقت باتری خودرو در یزد و دیگر نقاط کشور افزایش یافت که باتری های سرقت شده در کوره های روستایی به شمش سرب تبدیل می شود که علاوه بر بحث جرائم، آلودگی بسیاری در هوای روستاها ایجاد می کند.

** آلودگی هوای یزد در موقع توفان خطرناک است
همچنین عضو هیات علمی دانشگاه یزد با اشاره به نقش معادن در تولید ریزگردها افزود: زمان توفان در یزد در مقایسه با برخی استان ها نظیر سیستان و بلوچستان کوتاه و حداکثر سه تا چهار ساعت است اما میزان آلودگی هوا به دلیل صنعتی بودن یزد، از توفان های چند روزه زابل خطرناک تر است.
دکتر محمدرضا اختصاصی گفت: توفان های جبهه ای، تندری و گردبادهای محلی از انواع توفان هایی است که در یزد رخ می دهد و این توفان ها روزانه افزون بر ده ها تن گرد و غبار و ریزگردها را در سطح استان جابه جا می کند.
وی از یزد با عنوان شهر غبارآلود نام برد و خاطر نشان کرد: اطراف این منطقه پر از سنگ ریزه است که این نعمت بسیار بزرگی است، اگر سنگ ها نبود، هوای یزد و میزان پراکندگی گرد و غبار آن از استان خوزستان بیشتر بود.
اختصاصی اضافه کرد: فعالیت معادن استان باید هنگام وقوع توفان و گردو غبار متوقف شود در غیر این صورت گرد و غبار حاصل از این فعالیت ها چندین برابر خواهد شد.

** تاثیر خشکسالی در پراکندگی ذرات گرد و غبار
همچنین مدیرکل هواشناسی یزد از آمادگی اجرای طرح توسعه هواشناسی کاربردی عمران و به طور مشخص در حوزه معدن خبر داد و اظهار داشت: عملیات اجرایی این طرح به زودی آغاز خواهد شد.
رضا برهانی با بیان اینکه طرح یادشده در کاهش آلودگی هوا به ویژه در زمان وقوع توفان نقش مهمی دارد، افزود: 100 درصد مساحت استان درگیر خشکسالی است، این امر سبب شده با کوچکترین وزش باد ، شاهد پراکندگی ذرات گرد و غبار باشیم.
 

منبع ایرنا

کلید واژه :

امسال میزان آلایندگی هوای یزد 32 روز بیش از حد استاندارد بود

،

ثبت نظرات
captcha