کد خبر : ۳۴۵۲۳۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آب های سطحی می تواند به ابنیه تاریخی نیز آسیب برساند

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: آب های سطحی می تواند به خانه های شهروندان و حتی ابنیه تاریخی آسیب برساند.

آب های سطحی می تواند به ابنیه تاریخی نیز آسیب برساند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، نصیر ملت در جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار کرد: تاب آوری در شهرهای بزرگ و کوچک در مقابل بحران معنا پیدا می کند. وقتی از بحران در شهرها صحبت می شودعموم شهروندان از بلایای طبیعی همچون سیل و طوفان سخن می گویند. اما مساله اصلی اصفهان بحران های با منشا انسانی است که می تواند منجر به بحران طبیعی نیز شود.

وی ادامه داد: کلانشهرها باید اصول اولیه شهرهای تاب آور را دارا باشند. شهرها باید در هنگام بروز اتفاقات بتوانند به کار خود ادامه داده با وجود شرایط سخت به مردم خدمت رسانی کنند. در شهرهای تاب آور تعداد کمتری شهروند در معرض خطر قرار می گیرد به همین دلیل شهرهای تاب آور امن و با دوام هستند.

عضو شورای شهر اصفهان گفت: امروز در جوامع شهری موازی با تصمیمات و اقدامات مدیریتی و عمرانی، برنامه ریزی برای شیب بندی و مدیریت آب های سطحی انجام می شود. نگهداری، ذخیره سازی محلی و نفوذ دادن آن تا حد امکان در چاه های جذبی یا هدایت آن به سمت خارج از شهر، مجموعه اقداماتی است که انجام می شود.

ملت ادامه داد: یکی از مشخصه های توسعه شهری افزایش سطوح غیر قابل نفوذ است که به دلیل تغییر کاربری زمین های کشاورزی و منابع طبیعی به ساخت و ساز اتفاق می افتد. از عوارض این تغییرات کاهش نفوذ آب باران به زمین است. در همین مسیر روان آب های شهری افزایش پیدا می کند.

وی گفت: جاری شدن آب های باران هزینه های زیادی برای مدیریت شهری برای احداث مسیرهای روان آب دارد. یکی از بحران های اصفهان آب گرفتی معابر شهری است. عوامل متعددی در این مساله وجود دارد. عدم وجود مسیری کار آمد در هدایت آب های سطحی، بالا رفتن تراکم مناطق مسکونی، همسان بودن کانال های هدایت در نقاط مختلف شهر، نا کافی بودن ظرفیت معابر آب موجود، بی توجهی به شیب بندی خیابان های و ریختن آب باران با فاضلاب از جمله مشکلات موجود در این زمینه است.

عضو شورای شهر اصفهان تاکید کرد: سیستم دفع آب های سطحی در شهر ساختار بسیار مهمی است و بر مسائل متعددی تاثیر می گذارد. این مساله نیازمند اقدامات و مطالعات فنی و تخصصی است. با توجه به رسیدن فصل بودجه شهرداری، لازم است برای مدیریت آب های سطحی اصفهان بودجه ای در نظر گرفته شود.

ملت تصریح کرد: همچنین هدایت آب های سطحی از معابر فرعی نیازمند اقدام فوری و سریع است که می تواند خساراتی به خانه های تاریخی و خانه های شهروندان وارد آورد. معاونت های مختلف لازم است در این زمینه همکاری داشته و نقاط بحرانی را شناسایی کنند.

منبع ایسنا

کلید واژه :

آب های سطحی

،

ابنیه تاریخی

،

آسیب

ثبت نظرات
captcha