کد خبر : ۳۴۵۲۳۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ممکن است دریچه ها را باز کنیم تا آب هورالعظیم به سمت بخش عراقی هدایت شود

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به ورود آب حاصل از بارندگی ها به تالاب هورالعظیم، از احتمال گشودن دریچه های مرزی تالاب جهت هدایت آب به سمت بخش عراقی خبر داد. احمدرضا لاهیجان زاده اظهار کرد: امسال به واسطه بارندگی ها شرایط مطلوب تری داریم که با توجه به آن، نباید از برنامه ها غافل شویم و کارها را با آرامش جهت برنامه ریزی و با همان شتاب زمان خشکسالی و وقوع گرد و غبار، پیش ببریم.

ممکن است دریچه ها را باز کنیم تا آب هورالعظیم به سمت بخش عراقی هدایت شود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به ورود آب حاصل از بارندگی ها به تالاب هورالعظیم، از احتمال گشودن دریچه های مرزی تالاب جهت هدایت آب به سمت بخش عراقی خبر داد.

، احمدرضا لاهیجان زاده در مراسم نواختن زنگ هوای پاک در اهواز اظهار کرد: امسال به واسطه بارندگی ها شرایط مطلوب تری داریم که با توجه به آن، نباید از برنامه ها غافل شویم و کارها را با آرامش جهت برنامه ریزی و با همان شتاب زمان خشکسالی و وقوع گرد و غبار، پیش ببریم.

وی افزود: نمایندگان خوزستان در مجلس شورای اسلامی و دولت باید تلاش کنند اعتبارات در سال 98 استمرار یابند تا ظرف هفت تا هشت سال آینده مدیریت کانون های داخلی گرد و غبار انجام شود. همچنین در کنار آن باید اجرای طرح جامع کاهش آلودگی هوا که خاص کلان شهرها است با شتاب بیشتری اجرا شود.

لاهیجان زاده گفت: با توجه به بارندگی ها از اواخر ماه تاکنون، به جز دو روز گذشته که گرد و غبار خارجی خوزستان را تحت تاثیر قرار داد، تقریبا هیچ مشکلی از بابت گرد و غبار نداشته ایم و هوای اکثر روزها سالم یا پاک بوده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان بیان کرد: در دو سال اخیر روند تعداد روزهای خاکی نزولی بوده است و تعداد روزهای سالم روند افزایشی داشته است. امسال به علت بارندگی کانون های داخلی ریزگرد مهار شده است و تالاب ها پرآب هستند که این امر موجب شرایط مطلوب تر شده است.

وی در خصوص حق آبه تالاب ها، گفت: امسال میزان ورودی به تالاب ها به حدی رسیده است که در چند روز گذشته با تشکیل جلسات مدیریت بحران بررسی شد که در صورت ادامه این روند، دریچه های بین ایران و عراق در تالاب هورالعظیم باز شود و بخشی از آب را به سمت عراق هدایت کنیم زیرا تالاب دیگر ظرفیت پذیرش آب بیشتر را ندارد.

لاهیجان زاده ادامه داد: همچنین ورودی به تالاب شادگان فوق العاده بوده و عمده مساحت این تالاب آبگیری شده است. تالاب میانگران ایذه نیز به صورت کامل آبگیری شده است. همچنین بخش بزرگی از تالاب بامدژ آبگیری شده است. شرایط تالاب ها کم نظیر است. طبق تصویر ماهواره ای که روز گذشته از بخش های ایرانی و عراقی تالاب هورالعظیم مشاهده کردیم، از سال 2000 تاکنون نخستین بار است که چنین حجمی از آب در تالاب مشاهده می شود.

وی با اشاره به اجرای طرح بیابان زدایی نیز گفت: مجری طرح مقابله با کانون گرد و غبار اداره کل منابع طبعی خوزستان است که امسال 193 میلیارد تومان اعتبار در اختیار این اداره قرار گرفته است تا کار را دنبال کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان ادامه داد: اداره کل منابع طبیعی باید سالانه 20 هزار هکتار نهال کاری کند که امسال نیز 20 هزار هکتار دیگر برنامه نهال کاری دارد. همچنین قرق و پخش سیلاب از دیگر برنامه های منابع طبیعی است و در مجموع حدود 89 هزار هکتار مدیریت سرزمین در جنوب و شرق اهواز انجام می شود.

منبع انتخاب

کلید واژه :

محیط زیست

،

آب هورالعظیم

،

بخش عراقی هورالعظیم

ثبت نظرات
captcha