کد خبر : ۳۴۵۲۲۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

اهواز امسال تاکنون تنها 13روز هوای پاک داشته است

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت:کلانشهر اهواز از ابتدای امسال تاکنون تنها 13 روز از هوای پاک برخوردار بوده است.

اهواز امسال تاکنون تنها 13روز هوای پاک داشته است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، احمد رضا لاهیجان زاده در حاشیه آیین نواختن زنگ روز ملی هوای پاک در هنرستان حضرت خدیجه (س) اهواز در جمع خبرنگاران بیان کرد: از ابتدای امسال تاکنون اهواز 13روز هوای پاک، 178روز هوای سالم، 91 روز هوای ناسالم برای گروه های حساس، 16روز هوای ناسالم و هشت روز هوای خطرناک داشته است.
وی ادامه داد: از امسال تاکنون غیر از روزهای 28 تا 29 دی که گرد و غبار با منشا خارجی از عراق و عربستان رخ داد، بیشتر روزها شاهد هوای سالم در اهواز و خوزستان بودیم.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان بیان کرد: در 2 سال گذشته روزهای هوای سالم خوزستان بیشتر شده و امسال هم به دلیل بارندگی های خوبی که داشتیم کانون های تولید گرد وغبار داخلی مهار شده و تالاب ها شرایط بهتری در آبگیری داشته اند.
وی گفت: این شرایط مطلوب زیست محیطی که بر اثر بارش خوب باران رخ داده نباید باعث شود که از برنامه های مربوط به حفاظت محیط زیست غافل شویم و این شرایط فقط کمک می کند که با یک برنامه ریزی و آرامش اما با شتاب دوران خشکسالی، کارها را پیش ببریم.

** احتمال بازشدن دریچه حوضچه های تالاب هورالعظیم به عراق
لاهیجان زاده در ادامه گفت: با تداوم بارندگی ها و افزایش سطح آب رودخانه ها، احتمال دارد تا یچه حوضچه های تالاب هورالعظیم در خوزستان به سمت کشور عراق باز شوند.
وی با بیان اینکه امسال یک سال ویژه برای تالاب ها است و قابل قیاس با سال های گذشته نیست افزود: میزان ورودی آب به تالاب هورالعظیم بر اثر بارش باران به حدی است که در صورت تداوم بارش دریچه های حوضچه های این تالاب بین ایران و عراق باز می شود و بخشی از آب به سمت هورالعظیم عراق هدایت می شود.
لاهیجان زاده ادامه داد: ورودی آب به تالاب شادگان هم امسال خوب بوده و عمده مساحت این تالاب آبگیری شده است؛ تالاب میانگران ایذه هم به خوبی آبگیری شده و بخش زیادی از تالاب بامدژ (در 40 کیلومتری شمال غربی اهواز) هم آبگیری شده است.
وی گفت: در تصاویر ماهواره ای شرایط بسیار خوبی از آبگیری تالاب هورالعظیم بر اثر بارش باران در 2بخش ایران و عراق مشاهده شده که از 18 سال پیش تاکنون دیده نشده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان درادامه بیان کرد:امسال یک هزار و 930 میلیارد ریال اعتبار برای مقابله با گرد و غبار در خوزستان در نظر گرفته شد.
لاهیجان زاده افزود: نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مسئولان تلاش کنند که اعتبارات سال 98مربوط به حفاظت محیط زیست استمرار یابد تا در هشت سال آینده بتوانیم بحث مدیریت کانون های تولید گرد و غبار با منشا داخلی را به خوبی انجام دهیم و در کنار آن طرح جامع کاهش آلودگی هوا که خاص کلان شهرها است را با شتاب بیشتری پیش ببریم.
تالاب هورالعظیم، آخرین بازمانده تالاب های بین النهرین در جنوب غربی کشور در خوزستان است که یک سوم این تالاب در ایران و دو سوم در عراق واقع شده است.
در چند سال اخیر این تالاب به دلیل خشکسالی شرایط سختی را گذرانده و تابستان امسال نیز هیچ آبی از کرخه وارد هورالعظیم نشد.
29 دی ماه روز ملی هوای پاک نامگذاری شده است.
 

منبع ایرنا

کلید واژه :

اهواز

،

هوای پاک

ثبت نظرات
captcha