کد خبر : ۳۴۵۲۲۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

فرونشست زمین تهران را تهدید می کند

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه فرونشست زمین پایتخت را همواره در معرض تهدید قرار می دهد گفت: استفاده غیرمتعارف و بی رویه از آب های زیرزمینی و همچنین خشکسالی از عوامل مهم بروز حوادث فرونشست زمین است.

فرونشست زمین تهران را تهدید می کند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، احمد صادقی اظهار داشت: فرونشست زمین پدیده ای طبیعی است که بدلیل برداشت بی رویه آب از منابع زیرزمینی یا فعل و انفعالات لایه های مختلف زمین مانند تراکم، نهشته ها، حرکات آرام پوسته، آب شدگی یخ های زیرزمینی و انحلال لایه های آهکی یا گچ و نمک است که البته این پدیده با فروچاله متفاوت است.
وی ادامه داد: فرونشست به طور کلی پدیده ای مستمر و فروچاله یا فروریزش ناگهانی و سریع روی می دهد که سست بودن خاک موجب عامل فرو نشست زمین می شود.
جانشین شهردار تهران در شورای هماهنگی مدیریت بحران ادامه داد: ترکیدگی لوله آب، وجود آب های سرگردان و جنس خاک در بافت های فرسوده از عوامل مهم حوادث فرونشست زمین است که عمدتا در مناطق جنوبی تهران روی می دهد.
وی با اشاره به احداث خطوط مترو در بافت های فرسوده نیز گفت: در نقاطی که شریان های حیاتی به ویژه لوله های آب و فاضلاب فرسوده هستند و مکان هایی که عملیات ساخت و ساز به قنات ها آسیب رسانده اند در معرض تهدید بیشتری قراردارند که البته بیشترین دلیل ممکن همان استفاده بی رویه از آب های زیرزمینی است.

** آمادگی بحران پایتخت در مقابله با حوادث مناسب است
صادقی در ادامه به پتانسیل های سازمان مدیریت بحران شهر تهران در مقابله با حوادثه به ویژه زلزله پرداخت و گفت: این سازمان با 14 کارگروه تخصصی و همکاری بیش از 80 سازمان و نهاد شهری اقدامات قابل توجهی در حوزه مدیریت بحران انجام داده است.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر هر یک از مناطق 22 گانه تهران یک ستاد مدیریت بحران با مسئولیت شهردار منطقه دارند و گروه های 14 گانه در این ستادها نیز نماینده دارد که تحت نظارت سازمان پیشگیری و مدیریت بحران فعالیت می کند و همچنین 100 پایگاه مدیریت بحران در پایتخت فعال است.
به گفته رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، در حال حاضر 10 مجموعه بزرگ اسکان اضطراری در بوستان های حاشیه شهر پیش بینی شده و همچنین بیش از 2 هزار مدرسه پایتخت تحت پوشش آموزش ایمنی قرار گرفته اند.
وی استقرار شبکه لرزه نگاری و هشدار سریع در نقاط مختلف شهر تهران و نیز نصب کانکس های تجهیزات امداد و نجات در محلات را از جمله دیگر اقدامات مدیریت بحران اعلام کرد و گفت: بیش از 300 هزار انواع تجهیزات امداد و نجات در پایگاه های مدیریت بحران ذخیره شده و آمادگی مدیریت بحران شهر تهران در مقایسه با سال های قبل رشد چشمگیری داشته است.
 

منبع ایرنا

کلید واژه :

فرونشست زمین

،

تهران

ثبت نظرات
captcha