کد خبر : ۳۴۵۲۱۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

راهکارهایی برای مبارزه فردی و جمعی با آلودگی هوا

شمار مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا، بیش از آمار سالانه مرگ ناشی از ابتلا به بیماری هایی مانند ایدز (۱/۱ میلیون نفر)، سل (4/1 میلیون نفر)، دیابت (6/1میلیون نفر) و حوادث جاده ای (3/1میلیون نفر) است.

راهکارهایی برای مبارزه فردی و جمعی با آلودگی هوا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، سازمان جهانی بهداشت، شمار مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا، بیش از آمار سالانه مرگ ناشی از ابتلا به بیماری هایی مانند ایدز (۱/۱ میلیون نفر)، سل (4/1 میلیون نفر)، دیابت (6/1میلیون نفر) و حوادث جاده ای (3/1میلیون نفر) است.

هم اکنون ۹۱ درصد جمعیت جهان روزانه در معرض آلودگی شدید هوا هستند و هر سال هفت میلیون نفر به دلیل غلظت بالای ذرات معلق در هوا جان خود را از دست می دهند. اهمیت رسیدگی به معضل آلودگی هوا تا اندازه ای است که برای جلب توجه به آن یک روز جهانی شده است. مسئولان ستاد اجرایی کاهش آلودگی هوا در ایران هم از سال 74 برای مقابله با این بحران 29 دی ماه را «روز هوای پاک» نامیدند.

راهکارهای چند کشور را برای مقابله با آلودگی هوا مرور می کنیم. همچنین پیشنهادهایی ارائه می کنیم که به کاهش استهلاک و مصرف سوخت خودروهای شخصی کمک می کند و در نتیجه آلاینده های هوا کاهش می یابد.

تجربه چندکشور در مقابله با آلودگی هواچین، محدودیت های ترافیکی
پکن و تهران زمانی در میزان آلودگی هوا با یکدیگر رقابت داشتند، تا این که سه سال پیش، «طرح بازگشت آسمان آبی» در شهرپکن اجرا شد. شاخص جهانی پکن طی سه سال گذشته از رده چهلمِ آلوده ترین شهرهای جهان به ۱۸۷ رسیده است.

در یکی از برنامه های این طرح، متقاضی خرید خودرو ابتدا باید پلاک خودرو را که به معنی اجازه تردد است، تهیه کند. دولت سالانه تعداد محدودی پلاک را از طریق قرعه کشی توزیع می کند. اجرای طرح «ممنوعیت یک روز استفاده از خودرو در هفته» از عوامل موثر در کاهش آلودگی هواست.

همچنین دولت پکن استفاده از خودروهای برقی را از طریق پرداخت یارانه به خریداران ترویج کرده است. براساس قانون، خودروهای بالای ۱۵سال اگر تأییدیه یورو 4 یا 5 نگیرند، امحا خواهندشد. هم اکنون ۹۰درصد موتورسیکلت ها برقی هستند و ۱۰ درصد بقیه هم استاندارد مصرف سوخت یورو ۵ دارند.

مکزیک، بهبود حمل ونقل عمومی
سازمان ملل در سال 1992 «مکزیکوسیتی» را آلوده ترین شهر جهان معرفی کرد. مشهور بود که در این شهر به خاطر آلودگی هوا پرنده ها هنگام پرواز می مردند و روی زمین می افتادند. اما امروز اسم مکزیکوسیتی حتی در میان 10 شهر اول آلوده جهان هم نیست. دولت مکزیک با سرمایه 9.3میلیارد دلاری پالایشگاه هایی برای تولید سوخت مناسب با گوگرد پایین راه اندازی کرده است.

مقام های شهری نوعی سیستم اتوبوسرانی به نام «متروباس» راه انداخته اند که علاوه بر افزایش تعداد مسافران در اتوبوس، آلودگی بسیار کمتری دارد. همچنین کارخانه ها و مراکز صنعتی مجبور شدند حومه شهر را ترک کنند و به مناطق دورتر بروند. با پرداخت وام، خودروها و تاکسی های فرسوده با روالی منظم تعویض شدند. متروی مکزیکوسیتی خیلی سریع با کمک همه بخش ها راه اندازی شد و حالا 12 خط دارد.

آلمان، افزایش فضای سبز
افزایش فضای سبز به ویژه در حاشیه مسیرهای پررفت وآمد در شهرهای آلوده یکی از طرح های دولت آلمان است. در طرح گسترش فضای سبز که اجرای آن در شهر اشتوتگارت آغاز شده ، دیوار خزه ای در یکی از خیابان های پررفت وآمد شهر نصب شده است. خزه از گیاهانی است که ریشه ندارد و آب و مواد مغذی را از باران و هوا جذب می کند و در برابر دی اکسید نیتروژن مقاومت زیادی دارد. از دیگر طرح های دولت حمایت از خودروهای برقی است.

آلمان از سال ۲۰۱۶ برای خرید خودروهای برقی و هیبریدی کمک بلاعوض درنظر گرفته است. شهروندانی که خواستار خرید این خودروها هستند، کمک هزینه ای حدود چهار هزار یورو برای خودروهای برقی و سه هزار یورو برای خودروهای هیبریدی دریافت می کنند. دولت آلمان بودجه ای معادل ۲/ ۱ میلیارد یورو برای این طرح در نظر گرفته است که تا ژوئیه سال ۲۰۱۹ میلادی اعتبار دارد.

انگلیس، نظارت بر ساخت وساز
تعدد وسایل نقلیه و آلودگی ناشی از آن ها، از اصلی ترین مشکلاتی است که مدیران شهری لندن با آن دست به گریبان هستند. استفاده از خودرو های فشرده کننده گرد و خاک یکی از اقدامات مدیریت شهری لندن است. به کمک این روش، دستگاه های خاصی با حرکت در خیابان های شهر، گرد و خاک موجود روی جاده را برمی دارند و از ورود آن به هوا جلوگیری می کنند.

بهبود شیوه ساخت و ساز ساختمان در شهر هم از دیگر طرح های شهرداری لندن است؛ با این توضیح که تخریب بناهای فرسوده یکی از منابع ایجاد آلودگی در هواست. شهرداری لندن برای ساخت وساز، محدوده زمانی و شرایط استاندارد تعیین کرده است. توسعه مسیرهای پیاده روی و دوچرخه سواری، راه حل کم هزینه دیگری است که لندن از آن بهره می برد.

ارتباط تولید گوشت قرمز و آلودگی هوا بلایی که کباب خوردن بر سر هوا می آورد!
شاید کمتر به چشم مان آمده باشد اما یکی از صنایع آلاینده، صنعت دام پروری است. برخی فرایندها در این صنایع با هر فناوری که استفاده شوند باز هم باعث آلودگی زیست محیطی و افزایش گازهای گلخانه ای می شوند.

آلودگی ناشی از سوخت های فسیلی مورد استفاده در این بخش، گاز «اتان» تولیدشده توسط حیوانات، نحوه دفع زباله های این بخش و از دست رفتن منابع طبیعی برای استفاده از زمین در راه اندازی دام پروری از جمله عوارض این صنعت است. بررسی ها نشان داده که در مجموع صنایع دام پروری مسئول 10درصد تولید گازهای گلخانه ای است. ا

ز طرفی تلاش برای افزایش تولید گوشت، باعث از بین رفتن مراتع طبیعی و جنگل ها می شود. از دست رفتن درختان، خود به تشدید آلودگی هوا در ابعادی دیگر دامن می زند. در کنار این عوارض شاید با خود فکر کنید که دام پروری می تواند با تولید کود حیوانی به کشاورزی کمک کند و جبران کننده بخشی از عوارض خود باشد.

باید گفت که واقعیت چیز دیگری است. درواقع بخش اصلی مدفوع دام ها نه تنها بدون استفاده باقی می ماند بلکه تجمع آن ها، باعث آلودگی و غیرقابل استفاده شدن زمین های اطراف و از دست رفتن کاربری کشاورزی آن می شود. اما این تمام داستان نیست.

یکی دیگر از منابع آلودگی مرتبط با این صنعت، روش طبخ گوشت است. کباب کردن گوشت روی زغال و با حرارت زیاد نه تنها می تواند باعث ایجاد مواد سمی درون کباب شود بلکه برخی بررسی ها توسط محققان مرکز مطالعاتی «رنو» در ایالت «نوادا» نشان می دهد ما آلودگی ناشی از دود این آتش را بیش از حد دست کم گرفته ایم. در واقع همین دودی که به واسطه بوی کباب همراه با آن برای ما لذت بخش است، یکی از منابع آلودگی هوا در شهرها تلقی می شود و استشمام طولانی مدت آن توصیه نمی شود.

سهم من در کاهش آلودگی هوا
از خودروی کوچک تر و سبک تر استفاده کنید. از گذاشتن تجهیزات اضافی داخل و بیرون خودرو بپرهیزید. در سرعت بالا، استفاده از کولر به باز کردن شیشه هاارجحیت دارد. برای گرم کردن خودرو، با دنده یک به آرامی حرکت کنید و آن را در جا نگه ندارید. از تغییرات مداوم بر شدت فشار پدال گاز بپرهیزید. باد چرخ ها را تنظیم و سیستم ترمز به ویژه ترمز دستی را بررسی کنید. فیلتر هوا و روغن خودرو را در مدت کوتاه تری تعویض کنید .

اگر در منطقه گرمسیر زندگی می کنید خودرویی با شیشه های معمولی، رنگ و تودوزی روشن خریداری کنید تا نور و گرما را جذب نکند.به جای لاستیک های پهن و اسپرت از لاستیک های رادیال استفاده کنید تا تایر و جاده اصطکاک کمتری داشته باشند. کمتر لاین عوض کنید. وقتی به مقصد مدنظرتان نزدیک می شوید، به امید پیدا کردن جای پارک نزدیک تر خیابان را بالا و پایین نروید.

منبع انتخاب

کلید واژه :

آلودگی هوا

ثبت نظرات
captcha