کد خبر : ۳۴۵۲۱۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ایران کشوری ورشکسته از لحاظ منابع آب

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان اعلام کرد: ایران از لحاظ منابع آب کشور ورشکسته ای است اما مشکل ما در ایران این است که واقعیت ها را قبول نمی کنیم.

ایران کشوری ورشکسته از لحاظ منابع آب

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،"مهدی رجبی زاده" پیش از ظهر امروز 29 دی ماه در گرهمایی مدیران روابط عمومی صنایع و معادن بزرگ استان با محوریت مشارکت صنایع در حفظ و توسعه عرصه های منابع طبیعی از تغییر اقلیم سخن به میان آورد و گفت: تغییر اقلیم، بیابان زایی و کمبود آب شیرین از مهمترین چالش های هزاره سوم خواهند بود.

وی حفظ محیط زیست و منابع طبیعی را دغدغه اصلی جهان دانست و بیان کرد: میانگین بارندگی های کشور 250 میلیمتر است و متاسفانه در سال زراعی سال جاری میزان بارندگی استان کرمان 26 میلیمتر بوده است.

وی به تبیین تغییرات بارندگی ها پرداخت و تصریح کرد: زمان بارندگی ها کم اما شدت آنها زیاد شده و توزیع زمانی آنها نیز تغییر کرده است لذا باید خود را با این وضعیت سازگار کنیم.

رجبی زاده از امضای تفاهمنامه های با 12 شرکت در استان کرمان خبر داد و بیان کرد: میانگین تفاهمنامه های ما پنج ساله است و 59 هزار و 80 هکتار این شرکت ها تعهد داده اند بیابان زدایی انجام دهند. گفتنی است که در 50 سال گذشته حدود 200 هکتار بیابان زدایی در سطح استان انجام شده است.

وی با اشاره به همکاری معین های اقتصادی در راستای حفظ منابع طبیعی استان ادامه داد: اقداماتی در راستای حفظ منابع طبیعی و محیط زیست که در استان انجام می شود در سطح کشور بی نظیر است.

وی خاطر نشان کرد: براساس آمار اعلام شده جهانی استفاده از منابع زیرزمین در حد  10 درصد عالی، 10 تا 35 درصد مطلوب و بالای 35 درصد بحران محسوب می شوند ما 90 میلیارد متر مکعب آب های زیرزمینی را از دست داده ایم و این در حالی است که در کنار آن تغییر اقلیم هم باعث شده تا شاهد رژیم های تناقص بارندگی در فصول مختلف باشیم.

منبع ایسنا

کلید واژه :

آب

،

منابع آب

ثبت نظرات
captcha