کد خبر : ۳۴۵۲۰۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

محققان یکی از شرکت های دانش بنیان غشاهای نانوساختاری را عرضه کردند

کاهش مصرف آب در قالی شویی ها با نصب سامانه نانوساختار محققان کشور

محققان یکی از شرکت های دانش بنیان غشاهای نانوساختاری را عرضه کردند که قادر است آب "خاکستری" را برای مصارف روزانه تصفیه کند و به گفته آنها در حال حاضر این سامانه برای برخی از کارواش ها و کارگاه های قالی شویی نصب شده و منجر به کاهش مصرف آب شده است.

کاهش مصرف آب در قالی شویی ها با نصب سامانه نانوساختار محققان کشور

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، علی اکبر بابالو، عضو هیات علمی دانشگاه سهند تبریزبا بیان این که زمینه فعالیت ما تولید غشاهای سرامیکی است، گفت: این غشاها دارای کاربردهای مختلفی است که از آن جمله می توان به تصفیه آب و پساب اشاره کرد.

وی تصفیه آب "خاکستری" را از اهداف اجرای این طرح نام برد و ادامه داد: به غیر از فاضلاب انسانی، هر پسابی که در محیط خانه تولید می شود، آب خاکستری (Gray Water) است. این پساب آلودگی بالایی ندارد و به راحتی می توان با تصفیه اولیه تصفیه کردو به چرخه مصرف بازگردد.

بابالو، با بیان اینکه با روش غشایی عرضه شده، پساب خانگی مجددا به چرخه مصرف باز می گردد، خاطر نشان کرد: ما از این روش برای تصفیه آب در کارواش ها و کارگاه های قالی شویی ها استفاده کرده ایم.

مجری طرح با بیان اینکه این روش می تواند برای تامین آب فلاش تانک های منازل کاربردی شود، ادامه داد: اساس سامانه تولیدشده غشاهای سرامیکی هستند و این سامانه با روش های میکروفیلتراسیون و اولترافیلتراسیون است که با تصفیه آب های خاکستری، ۷۰ درصد از آب مصرفی را بازیافت می کند.

بابالو ادامه داد: اندازه و مقیاس غشاهای سرامیکی در اندازه نانو، مهندسی شده و اجازه نمی دهد عوامل آلاینده آب همچون مواد معلق، باقی مانده مواد شوینده و همچنین باکتری و میکروارگانیزم از آن عبور داده شود.

به گفته وی در روش های معمول گندزدایی آب تنها کلرزنی می شود که در این روش هر چند از آب گندزدایی می شود، ولی لاشه میکروارگانیزم در آب باقی می ماند؛ اما در این سامانه اجازه ورود میکروارگانیزم به آب داده نمی شود.

بابالو با تاکید بر اینکه در این سامانه، آب خاکستری به صورت هیبریدی با استفاده از غشاهای نانوساختار سرامیکی چند کاناله تصفیه و گندزدایی می شود، ادامه داد: جنس غشاهای به کار رفته در این دستگاه، سرامیکی بوده که اندازه حفرات این غشاها با استفاده از فناوری نانو مهندسی شده است.

مجری طرح خاطرنشان کرد: این سامانه در دو مرحله میکروفیلتراسیون و اولترافیلتراسیون، پساب ورودی را تصفیه کرده و آب را برای استفاده مجدد به سیستم باز می گرداند. در مرحله میکروفیلتراسیون چربی ها، شوینده ها و دیگر درشت مولکول ها و همچنین تا حدود زیادی میکروب ها و میکروارگانیسم ها  و در مرحله اولترافیلتراسیون تمامی میکروارگانیسم ها و حتی لاشه میکروارگانیسم ها از آب ورودی حذف می شود.

دکتر بابالو، مجری طرح، کارواش ها، سنگ بری ها و قالی شویی ها را از جمله صنایعی دانست که به میزان قابل توجهی آب نیاز دارند و گفت: در این صنایع آب بعد از مصرف، آلوده شده و به آب خاکستری تبدیل می شود و ما با استفاده از فیلترهای مبتنی بر فناوری نانو موفق به تصفیه این آب شدیم.

وی با تاکید بر اینکه این فناوری می تواند ۷۰ درصد پساب کارواش ها را تصفیه کند، یادآور شد: غشاهای مورد استفاده در این دستگاه تولید داخل بوده و از کیفیت مشابه نمونه های خارجی برخوردار است. این دستگاه به گونه ای مهندسی شده که برای کار با آن نیاز به آموزش خاصی نیست و بیشتر فرآیندها به صورت خودکار و هوشمند انجام می شود. ضمن آنکه این سامانه هیچ گونه تأثیر مخربی روی محیط زیست ندارد.

به گفته مجری طرح، محصول نهایی، آب با کیفیتی خواهد بود که دارای استانداردهای داخلی و جهانی است؛ ضمن آنکه فیلترهای این دستگاه را می توان با جریان معکوس آب تمیزی که تولید می شود، شست وشو داد تا بدین ترتیب از گرفتگی غشاها جلوگیری شود. به این شکل که آب تمیز با فشار معینی در خلاف جهت جریان، از فیلتر عبور داده شده و باعث باز شدن حفره ها می شود.

بابالو اضافه کرد: بر این اساس عمر غشاهای مورد استفاده در این دستگاه بسته به نوع پساب مورد استفاده، بین ۵ تا ۱۰ سال است.

به گفته این محقق، در تهران، تبریز و اصفهان بیش از ۸۰۰ کارواش وجود دارد که این فناوری می تواند روزانه ۵ مترمکعب آب را در هر یک از این کارواش ها تصفیه کند. بنابراین، درصورتی که این دستگاه در تمامی کارواش های این سه شهر نصب شود، ۴۰۰۰ مترمکعب آب در روز تصفیه می شود.

بابالو خاطر نشان کرد: با در نظر گرفتن فعالیت بیش از ۴۰۰۰ کارواش در سطح کشور، استفاده از فناوری تصفیه آب موجب بازیافت حجم عظیمی از آب می شود.

وی تصریح کرد: نصب این سامانه ها می تواند علاوه بر کاهش هزینه های مصرف آب، وابستگی کارواش ها و قالیشویی ها را به خرید روزانه آب کاهش دهد.

کلید واژه :

آب

،

نانوساختار

،

محققان

ثبت نظرات
captcha