کد خبر : ۳۴۵۱۹۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

هوای 5 کلانشهر در شرایط ناسالم قرار دارد

مدیر کل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست گفت: هوای اراک با شاخص 101، مشهد 105، اهواز 120، کرج 152 و اصفهان 152 در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار دارند.

هوای 5 کلانشهر در شرایط ناسالم قرار دارد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، شینا انصاری افزود: البته هوای کلانشهر اصفهان با شاخص 152 ناسالم برای تمام گروه ها است.
وی اظهار داشت: هوای شهرهای بیرجند با شاخص 25 ، سنندج 33 ، اردبیل 34 ، ایلام 38 ، یاسوج 39 ، کرمانشاه 46 و خرم آباد 50 در شرایط پاک قرار دارند.
وی ادامه داد: همچنین شهرهای زاهدان با شاخص 60 ، قم 62 ، شیراز 67 ، بجنورد 70 ، همدان 70 ، زنجان 72 ، یزد 78 ، شهرکرد 79 ، بندرعباس 79 ، کرمان 80 ، بوشهر 82 ، قزوین 83 ، تبریز 95 ، ارومیه 98 و تهران 100 در شرایط قابل قبول قرار دارند.

*** جایگزینی " قابل قبول " به جای " سالم "
مدیر دفتر پایش فراگیر سازمان محیط زیست گفت: با تصویب آیین نامه جدید قانون هوای پاک، طبق آیین نامه اجرایی تبصره 3 ماده 3 این قانون ، کیفیت هوای " قابل قبول" جایگزین هوای " سالم" شده در واقع این کار با هدف اینکه استانداردها سختگیرانه تر شود انجام شده است.
وی افزود: شاخص کیفیت هوا در محدوده بین ۵۱ تا ۱۰۰ به عنوان محدوده "سالم" تلقی می شود که معمولا نشاندهنده مقدار مجاز آلاینده ها طبق استانداردهای ملی است و این محدوده به عنوان نقطه ای برای حفاظت از سلامت عمومی تعیین شده است.
وی ادامه داد: اما نمی توانیم بگوییم هوا سالم است چون ممکن است مثلا برای یک فردی که به آلاینده ازن حساسیت دارد عکس العمل نشان دهد در واقع شاخص 80 یا 90 می تواند به برخی گروه ها آسیب وارد کند بنابراین باید بگوییم که قابل قبول است.
انصاری گفت: وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی نیز بر این موضوع تاکید دارد و می گوید که محدوده سالم معادل moderate است پس باید به جای " سالم " از " قابل قبول " استفاده شود که این مساله نیز در دستور کار سازمان محیط زیست قرار گرفت.
وی اظهار داشت: بنابراین شاخص هوا به ترتیب پاک، قابل قبول، ناسالم برای گروه های حساس و ناسالم برای تمام گروه ها اعلام می شود.
همچنین فریبا گودرزی کارشناس سازمان هواشناسی امروز به خبرنگار علمی گفته بود؛ امروز سامانه بارشی جدیدی از غرب وارد کشور می شود که به تدریج از بعدازظهر با تاثیر بر این بخش از کشور، شاهد بارش باران خواهیم بود، با ورود این سامانه به تدریج نوار غربی، دامنه های البرز، تهران، قروین و البرز و زاگرس مرکزی در استان های چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد بارش ها آغاز می شود.در ارتفاعات این مناطق شاهد وزش باد و بارش برف خواهیم بود.
وی افزود: فردا با تقویت این سامانه علاوه بر مناطق یاد شده سواحل دریای خزر ، شمال شرق ، شمال بوشهر، شمال و غرب اصفهان نیز درگیر خواهند شد. روز سه شنبه این سامانه در جنوب غرب ، جنوب و شرق کشور فعال خواهد بود و به تدریج از این مناطق خارج می شود.
 

منبع ایرنا

کلید واژه :

شرایط ناسالم

ثبت نظرات
captcha