کد خبر : ۳۴۵۱۹۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تغییر در جدول کیفیت هوا و حذف شاخص هوای سالم

مدیر دفتر پایش فراگیر سازمان محیط زیست گفت: با تصویب آیین نامه جدید قانون هوای پاک، کیفیت هوای «قابل قبول» جایگزین هوای «سالم» خواهد شد.

تغییر در جدول کیفیت هوا و حذف شاخص هوای سالم

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مدیر دفتر پایش فراگیر سازمان محیط زیست گفت: با تصویب آیین نامه جدید قانون هوای پاک، کیفیت هوای «قابل قبول» جایگزین هوای «سالم» خواهد شد.

شینا انصاری گفت : شاخص کیفیت هوا در محدوده بین ۵۱ تا ۱۰۰ به عنوان محدوده «سالم» تلقی می شود که معمولا نشان دهنده «مقدار مجاز آلاینده ها» طبق استانداردهای ملی است و این محدوده به عنوان نقطه ای برای حفاظت از سلامت عمومی تعیین شده است.

مدیر دفتر پایش فراگیر سازمان محیط زیست با اشاره به تغییر صورت گرفته در مورد شاخص های کیفیت هوا، تصریح کرد: در طبقه بندی EPA (آژانس حفاظت محیط زیست ایالات متحده) محدوده «هوای سالم»، معادل moderate در نظر گرفته می شود، همچنین تعیین شاخص ۸۰ یا ۹۰ به عنوان هوای سالم، آسیب هایی برای برخی گروه های سنی به همراه دارد و در دامنه ۵۱ تا ۱۰۰ ممکن است برخی آلاینده ها برای تعداد بسیار کمی از افراد ملاحظات بهداشتی خاص به همراه داشته باشد. برای مثال کسانی که نسبت به آلاینده «ازن» حساسیت ویژه ای دارند ممکن است در شاخص بین ۵۱ تا ۱۰۰ یعنی محدوده ای که تاکنون به عنوان هوای سالم اطلاق می شود، علائم تنفسی از خود بروز دهند بنابراین لازم است که محدوده هوای سالم به هوای قابل قبول تغییر یابد.

وی ادامه داد: با تاکید وزارت بهداشت بر این موضوع و تصریح آن در تصویب نامه تبصره ٣ ماده ٣ قانون هوای پاک، به زودی در اطلاع رسانی ها چه از طریق رسمی و چه در سامانه ملی آلودگی هوای کشور شاخص «قابل قبول» جایگزین «سالم» خواهد شد و شاخص کیفیت هوا در دامنه ۵۱ تا ۱۰۰ به عنوان هوای قابل قبول شناخته می شود.

انصاری با بیان اینکه شاخص کیفیت هوا (AQI) عددی بدون واحد و شاخصی جهت تعیین وضعیت روزانه کیفیت هوا است، گفت: این شاخص مردم را از کیفیت هوا (پاک بودن یا آلوده بودن هوا) آگاه می کند. به عبارت دیگر شاخص کیفیت هوا، میزان تاثیر هوای آلوده بر سلامت انسان را نشان می دهد و درک وضعیت هوا را توسط عموم مردم آسان می سازد.

وی با بیان این نکته که محدوده شاخص کیفیت هوا بین صفر تا بالاتر از ۳۰۰ متغیر است، تصریح کرد: هر چه شاخص کیفیت هوا بالاتر باشد، هوا آلوده تر و اثرش بر سلامتی بیشتر است. شاخص صفر تا ۵۰ بیانگر هوای پاک است. مقادیر زیر ۱۰۰ معمولا قابل قبول فرض می شوند اما با عبور شاخص از ۱۰۰، کیفیت هوا ابتدا برای گروه های حساس سپس به تدریج برای همه افراد ناسالم خواهد شد، همچنین شاخص بالاتر از ۳۰۰ وضعیت هوای خطرناک را نشان می دهد.

کلید واژه :

تغییر در جدول کیفیت هوا

،

حذف شاخص هوای سالم

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha