کد خبر : ۳۴۵۱۸۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بررسی مشکل ریزگردها و حقآبه سیستان

دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری از پیگیری موضوع حق آبه هیرمند و ریزگردهای منطقه سیستان در این شورا خبر داد.

بررسی مشکل ریزگردها و حقآبه سیستان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمدسعید ایزدی در جلسه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران با اعلام این مطلب که با کلیات طرح جامع زاهدان موافقت شد، اعلام کرد: طرح جامع زاهدان در برخی از جزئیات نیازمند اصلاحاتی جزئی با لحاظ مواردی است که برخی از اعضای شورای عالی شهرسازی و معماری داشتند که با این ویژگی با کلیات طرح جامع زاهدان موافقت می شود.

دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران ادامه داد: با توجه به اینکه این طرح در کمیته های فنی متعددی بررسی شده است، مشاور و تهیه کنندگان طرح حتما باید در مورد محدوده شهری توجه و دقت بیشتری داشته باشند. همچنین با توجه به اینکه مهاجرتهای اکولوژیکی در منطقه ادامه دارد باید این مورد مهم نیز مدنظر باشد.

ایزدی با اعلام اینکه حریم نیز در طرح جامع زاهدان پهنه بندی و سپس به شهرداری زاهدان برای اجرا ابلاغ خواهد شد، گفت: نکاتی که اعضای شورای عالی شهرسازی و معماری داشتند به صورت جلسه کمیته فنی افزوده می شود.

در ادامه این جلسه تجریشی معاون سازمان حفاظت محیط زیست نیز اعلام کرد: مشکل آب مشکل جدی استان سیستان و بلوچستان است. حیات زاهدان متصل به موضوع تامین آب استان است که امیدواریم مشکلات این استان در زمینه آب حداقل کمتر شود.

وی افزود: شاهد هستیم که کریدورهای گرد و خاک به سمت شهر می آید. توصیه ام این است که با کمک سازمان جنگل ها و مراتع بتوانیم کریدورها را شناسایی کنیم و بعدها اگر فضای سبز قرار است توسعه پیدا کند در مسیرها کریدورهای گرد و خاک باشد تا به این طریق اجازه ندهیم این گردو خاک ها به سمت شهر سرازیر شوند. همچنین در بحث بازیافت پساب باید تاکید شود آبی که مصرف می شود دوباره بتواند به چرخه مصرف بازگردد و بتواند توسعه ای برای فضای سبز به منظور جلوگیری از گرد و خاک در شهر باشد.

در ادامه این جلسه صورتجلسه کمیته فنی ۵ شورای عالی درباره طرح توسعه و عمران (جامع) شهر زابل در استان سیستان و بلوچستان قرائت شد که اهمّ آن به این شرح است:

در حال حاضر، مهمترین و تنها منبع آب قابل تامین زابل حق آبه رودخانه مرزی هیرمند و چاه نیمه های چهارگانه هستند که متاسفانه در طی سال های اخیر به هیچ وجه محقق نشده است (از ۸۲۰ میلیون مترمکعب در سال گذشته فقط حدود ۳۰ میلیون متر مکعب وارد چاه نیمه ها شده است) ضمن اینکه به اذعان مسئولین وزارت نیرو اتکا به منابع آبی دیگر از جمله آب های ژرف و همچنین آب انتقال از دریا حداقل در کوتاه مدت و میان مدت بسیار بعید است.

بنابراین در راستای تکالیف قانونی موضوع ماده ۳۸ قانون برنامه ششم بر اقدامات سیاسی و اقتصادی و عمرانی لازم برای تثبیت و استمرار و افزایش حق آبه هیرمند در راستای تکالیف قانونی موضوع ماده ۳۸ قانون برنامه ششم بر اقدامات سیاسی و اقتصادی و عمرانی لازم برای تثبیت و استمرار و افزایش حق آبه هیرمند از طرق مختلف تاکید نموده، پیشنهاد می نماید شورای عالی از همه ظرفیت های قانونی در جهت انعکاس مخاطره مذکور به بخش های مختلف حاکمیت استفاده نماید.

یکی از مهمترین چالش های پیش روی حیات آتی شهر هجوم ریزگردها در فصول مختلف سال است. در این خصوص راه حل پایدار و موثر تخصیص حق آبه زیست محیطی هامون های سه گانه پیرامون شهر است که لازم است موردتوجه جدی مسئولان سازمان محیط زیست و وزارت نیرو قرار گیرد.

کلید واژه :

ریزگردها

،

حقآبه سیستان

،

شورای عالی شهرسازی

ثبت نظرات
captcha