کد خبر : ۳۴۵۱۸۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

پیگیر تحقق وعده ها در بخش های گردشگری پسماند و آب هستم

فرماندار ماسال گفت: در ابتدای شروع کارم در شهرستان، سه وعده به عنوان خواسته مردمی در حوزه های گردشگری، پسماند و آب روستایی مطرح کردم که همچنان پیگیر تحقق آنها هستم.

پیگیر تحقق وعده ها در بخش های گردشگری پسماند و آب هستم

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، فرمانداری ماسال به حاکیست؛ محمدجواد عامر در نشستی با جمعی از فعالان سیاسی و اجتماعی شهرستان بیان داشت: برگزاری نشست های هم اندیشی با نخبگان ، فعالان سیاسی و اجتماعی و اقشار مختلف در بهتر پیش بردن امور شهرستان و حل معضلات آن نقش بسزایی دارد.
وی افزود: معمولا در کشورهای مختلف احزاب به عنوان ستون فقرات جامعه عمل و در حل معضلات و مسائل اجتماعی و سیاسی نقش آفرینی می کنند اما در کشور ما احزاب به تبع جریان های سیاسی به وجود می آیند و معمولا در هنگام ات فعالیت می کنند و در بعد از ات به حاشیه می روند.
فرماندار ماسال ادامه داد: اگر حرکت ها و فعالیت های حزبی در چارچوب قانون مطالبه گر حقوق مردمی باشند، هم آشوب را در پی نخواهد داشت و هم می توانند به هدف خود دست یابند.
عامر جامعه کنونی را دچار چندین بحران دانست و گفت: یکی از این بحران ها، بحران اعتماد است به عنوان در پاسخ به سوالات مطرح شده از سوی حاضران اظهار داشت: طرح ساماندهی ییلاقات شهرستان در شرایطی ارائه شده که در حال حاضر منابع طبیعی برای حراست از ییلاقات هیچ غرقبانی ندارد و تنها چهار نیروی منابع طبیعی که در بخش های دیگر به کارگرفته شده اند با یک دستگاه موتورسیکلت وظیفه گشت زنی در منابع طبیعی را برعهده دارند و هنگام آتش سوزی و بحران ها از جنگل حفاظت می کنند در حالی که با اجرای این طرح 64 نفر به عنوان غرقبان و نیروی حفاظتی جنگل استخدام می شوند که اولین شرط آن بومی بودن است ضمن اینکه در مجموع 292 نفر در این طرح ها مشغول به کار می شوند.
فرماندار ماسال خاطرنشان کرد: از بیش از یک سال گذشته پیگیر راه اندازی شرکت تعاونی توسعه عمران شهرستان بودیم که برای شروع به کار آن باید حدود 400 نفر از بومیان شهرستان در این تعاونی عضو می شدند که متاسفانه اعضا به حد نصاب نرسید، در صورتی که اگر اعضای این شرکت به حد نصاب می رسید ، می توانست بدون هیچ مزایده ای به عنوان مجری این طرح ها در ییلاقات ماسال باشد.
به گفته عامر ، برخی از افراد به دنبال عدم اجرای این طرح هستند، در پاسخ به این افراد باید گفت مگر الان این جنگل در حال تخریب نیست، فساد در ییلاقات و نظارت بر آن چگونه مدیریت می شود؟ در سال گذشته این جنگل و مراتع در آتش سوزی سوخت، چه کسی و با کدام امکانات متولی امر بود؟ در صورتی که با اجرای این طرح بحث حفاظت از جنگل ها سازماندهی و سه ایستگاه برای امدادرسانی به خودروها در ییلاق راه اندازی می شود.
وی با تاکید بر احساس مسئولیت نخبگان و روشنفکران در تشریح برنامه های توسعه ای شهرستان افزود: در حال حاضر رودخانه ها آلوده هستند و فاضلاب به صورت خام وارد رودخانه می شود، از همین رو از قبل چند دستگاه تصفیه فاضلاب به شهرستان اختصاص داده شده بود که با رایزنی های انجام شده این دستگاه ها به پنج دستگاه افزایش یافت که هم اکنون کارهای اولیه جهت نصب پکیج انجام شده این در شرایطی است که یکی از شهرستان های همسایه به شدت پیگیر است و در صورت عدم اجرای این پروژه ، این پکیج ها به آن شهرستان انتقال می یابد.
فرماندار ماسال با بیان اینکه طرح آمایش سرزمینی در بسیاری از شهرستان ها تهیه و تصویب شده، گفت: در شهرستان از افراد نخبه و کارشناس خواستیم که این طرح را بررسی کنند، در حالی که در طرح قبلی قرار بود شهرستان در یک برنامه 20 ساله قطب کشاورزی نباشد که با پی گیری های صورت گرفته این طرح اصلاح شد.
وی با اشاره به اعطای تسهیلات قرض الحسنه اشتغالزایی روستایی و فراگیر افزود: چهار شهرستان موفق به جذب 100 درصدی این تسهیلات شدند اما ماسال با جذب و پرداخت 108 درصدی، بیش از هشت میلیارد تومان تسهیلات در جهت اشتغال در زمینه های مختلف کشاورزی، دامداری، صنایع دستی و گردشگری پرداخت کرده و در حال حاضر نیز پیگیر دور دوم تسهیلات برای متقاضیان اشتغال در شهرستان هستیم.
وی رونق گردشگری را یکی از راهکارهای اصلی توسعه اقتصاد و اشتغالزایی در شهرستان دانست و یادآور شد: در عید امسال تعداد گردشگران ورودی شهرستان حدود 40 تا 45 درصد افزایش داشته که این جای خوشحالی است چرا که ورود این گردشگران موجب رونق و پویایی اقتصاد شهرستان می شود.
فرماندار ماسال احداث 11 هتل در شهرستان را از جمله پروژه هایی دانست که در بخش گردشگری می تواند موجب اشتغالزایی باشد و افزود: با راه اندازی این هتل ها دست کم برای یکصد نفر اشتغال ایجاد می شود، همینطور در بخش بوم گردی نیز شهرستان با احداث 345 واحد بوم گردی در استان اول است و در مجموع همین پروژه های خرد است که می توانیم معضل اشتغال را بر طرف کنیم.
عامر در پاسخ به سوالی در خصوص وضعیت بام سبز گفت: در گذشته این طرح از سوی منابع طبیعی به صورت پنج ساله اجاره داده که با پایان مهلت اجاره این طرح با مشکل مواجه شد، اما با پی گیری های صورت پذیرفته در این خصوص، طرح جدید به صورت 10 ساله نوشته شد اما شرایط آن به این صورت است شرکتی که برنده مزایده می شود اگر در دو سال اول اجاره به تعهدات خود عمل کرد، اجاره به صورت پنج ساله خواهد بود و در صورت اجرای تعهدات اجرایی در پنج سال اول، قرارداد تا 10 سال تمدید می شود.
وی با اشاره به اجرای طرح ساماندهی آب بندان ها و رودخانه از سوی استانداری، گفت: ماسال و لاهیجان تنها شهرستان هایی هستند که تا کنون در جهت لایروبی آب بندان ها و ساماندهی رودخانه ها اقدام عملی انجام داده اند، در این طرح 28 آب بندان شهرستان با مشارکت بخش خصوصی پس از سال ها لایروبی می شود و اگر فقط یک متر از کف این آب بندان ها برداشت شود، 40 درصد به حجم آب کشاورزی شهرستان افزوده می شود.
فرماندار ماسال با تاکید بر اینکه همچنان بر سه قولی که در ابتدای شروع به کارم در شهرستان در حوزه های گردشگری، پسماند و آب روستایی دادم هستم، اظهار داشت: پرژه آبرسانی به روستاهای دوله ملال و خانقاهبر که در گذشته تنها 25 درصد پیشرفت داشت، هم اکنون 65 درصد پیشرفت دارد و تنها چیزی که باقی مانده، احداث خط انتقال است که در حال حاضر با کمک نماینده شهرستان پیگیر هستیم از طریق وزارت نیرو، اعتبار لازم جهت احداث خط انتقال این پروژه را تامین کنیم.
شهرستان ماسال با دو بخش مرکزی و شاندرمن، در 45 کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع است.
 

منبع ایرنا

کلید واژه :

گردشگری

،

پسماند

،

آب

ثبت نظرات
captcha