کد خبر : ۳۴۵۱۵۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

همه به دنبال منشا بوی مرموز

روزنامه ایران در شماره امروز(شنبه) گزارشی از مشاهدات خبرنگار «ایران» از پلاسکو در خصوص منشا بوی نا مطبوع روزهای گذشته تهران منتشر کرده است.

همه به دنبال منشا بوی مرموز

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، همه دست ها را بالا برده و اعلام برائت کردند. باد و باران به کمک مسئولان آمد و بوی مرموز و نامطبوع تهران را شست و با خود برد! همه نفسی به راحتی کشیدند! هیچ مقامی، مسئولیت انتشار بو را به عهده نگرفت تا افکارعمومی بپرسند آیا این بو نباید یک هشدار برای جست و جوی جدی باشد؟ آیا نمی تواند زنگ خطری برای یک فاجعه بزرگتر در ابعاد پایتخت باشد؟ سؤالاتی که مسئولان سعی می کنند از کنار آن بگذرند! بخش شکاک و هوشیار جامعه هم می پرسد اگر تهران با یک حمله احتمالی رو به رو شود، چه سازمان و ارگانی پاسخگو خواهد بود؟ عملکردها به چه سمتی خواهد رفت؟ آیا مسئولان همچنان توپ را در زمین دیگری پرتاب می کنند.
دو روز از انتشار بوی نامطبوع درتهران می گذرد اما هنوز مسئولان به سرمنشأ بو نرسیده اند. «احمد صادقی»، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران تهران، پاسخ به این سؤال را به جلسه امروز(شنبه) واگذار می کند و به «ایران» می گوید:« از همه دستگاه های مرتبط خواسته ایم تا گزارش های خود را به ستاد بحران بدهند.» «محمد رستگاری» معاون پایش و نظارت اداره کل محیط زیست استان تهران هم در گفت و گو با خبرنگار ما از ادامه بررسی ها و پیگیری ها خبر می دهد.
دست های مسئولان دو سازمان متولی در حالی برای پاسخگویی خالی است که آمارهای همین سازمان ها نشان می دهد عصر روز چهارشنبه به دنبال آن بوی مرموز، آلودگی هوای تهران 40 واحد افزایش یافت و شاخص هوای پایتخت به عدد 144 رسید تا هوای تهران برای افراد حساس ناسالم اعلام شود. اما هیچ کس از منبع و منشأ آلودکننده پایتخت خبر ندارد. این بو در دو ساعت، بیشتر مناطق تهران را در برگرفت و مسئولان را سردرگم کرد. فرماندار تهران ایستگاه ملت را محل بوی نامطبوع دانست. البته انگشت ها به سمت ایستگاه مترو حسن آباد هم رفت اما مسئولان مترو تهران سفت و سخت پشت ایستگاه های مترو ماندند و گفتند بو نمی دهد. این درست در زمانی بود که برخی از مسافران قطارهای مترو از انتشار بوی فاضلاب خبر می دادند. میدان انقلاب هم یکی از مناطقی بود که بسیاری فکر می کردند بتواند آن راز سر به را در آن بشکافند اما جست و جو در آن نقطه مرکزی هم راه به جایی نبرد. فاضلاب شهری تهران به عنوان متهم ردیف اول بوی مرموز روی خط خبرها آمد. دست به تکذیب مسئولان حرف نداشت. هر گزینه احتمالی خیلی زود از سوی مسئولان، سخنگوها و روابط عمومی های سازمان مربوطه تبرئه می شد. پالایشگاه تهران هم به نظر می رسد برای تبرئه خودش، فاضلاب شهری را پیش کشید. «محسنی بند پی» استاندار تهران ترکیدگی لوله گاز و شبکه فاضلاب را رد کرد اما احتمال داد یک ماده شیمیایی که بوی تندی دارد مانند «مرکاپتان» در جایی ریخته شده آن هم به صورت عمد یا سهو و این در قسمتی از فضای تهران منتشر شده بود که ظرف 2-3 ساعت برطرف شده است! اما هیچ کس نگفت چرا باید چنین ماده ای پخش شود و چه کسی ممکن است به چنین ماده ای دسترسی داشته باشد؟!
منبع بو، چاه فاضلاب پلاسکو!
چاه مخفی فاضلاب پلاسکو را رسانه ها روی میز گمانه زنی ها آوردند. دو رسانه به نقل از منبع آگاهی چاه 21 متری این پاساژ ویران را منبع بوی نامطبوع اعلام کردند. مسأله ای که از سوی نگهبان و کسبه اطراف پلاسکو در گفت و گو با خبرنگار ما رد می شود. کسبه اطراف ساختمان پلاسکو همه بوی نامطبوع را استشمام کرده بودند اما همه چاه فاضلاب پلاسکو را مبرا از آن وضعیت می دانند.
یکی از آنها که مغازه اش دیوار به دیوار پلاسکو است می گوید:«اگر منشأ بو پلاسکو بود باید ما از بوی بد می مردیم.» او می گوید:«من وقتی به رسالت رفتم هم بو را حس می کردم.» فروشنده جوانی هم می گوید:«من با نگهبان های پلاسکو دوست هستم و مدام به داخل کارگاه درحال ساخت پلاسکو می روم اگر فاضلابش ایراد داشت من متوجه می شدم.» کسبه چهارراه استانبول هم دنبال منشأ بو هستند. یکی از آنها می گوید:« بو از سمت میدان انقلاب می آمد.» پنجره مغازه اش به پارکینگ پلاسکو باز می شود. از خبر تعجب می کند، می گوید:«بو را حس کردم ولی ربطی به پلاسکو ندارد.» نگهبان حاضر نمی شود در پلاسکو را به روی خبرنگار «ایران» باز کند اما می گوید:«از محیط زیست آمدند و پلاسکو را بررسی کردند اما چاه فاضلاب پلاسکو ایرادی نداشت.» شهرداری منطقه 12 هم پلاسکو را از خط خبرها به پایین می کشد تا همچنان تهران با یک سؤال بی جواب رو به رو شود!
البته «شینا انصاری» مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست در گفت و گو با «ایران» از پایش مناطقی که شدت بو در آنها بالا بوده در هفته جاری به مدیریت محیط زیست استان تهران خبر می دهد و می گوید: «در دو و سه ساعتی که بوی بد در تهران پراکنده بود نیتروژن و گوگرد در هوا افزایش یافت اما این افزایش قابل توجه نبود.» او بارش باران و برف را یک تداخل در کار تحقیق و بررسی کارشناسان می داند و می گوید: «بررسی بعد از باران هم چیزی را در دستگاه ها نشان نمی دهد. بنابراین پایش ها و آزمایش باید چند روز بعد از بارندگی انجام بگیرد.» به گفته او کارشناسان برای رسیدن به پاسخ باید یکسری گازها را که به صورت معمول اندازه گیری نمی شود هم اندازه گیری کنند تا به پاسخ برسند. او دانستن را حق مردم می داند و می گوید: «مردم نگران هستند وباید بدانند که منشأ و منبع بو چیست.»
همزمان با تهران، شهروندان ابهری هم از انتشار بو در سطح شهرشان خبر دادند. خبری که البته عمرکوتاهی داشت اما باعث شد تا بوی بدی که خرداد ماه سال گذشته خاش در سیستان و بلوچستان را تیتر خبرها کرده بود دوباره روی زبان ها بیفتد. بویی شبیه گوگرد و ماهی گندیده که کم کم در تمام شهر پیچید. بوی بد تهران تلفات انسانی نداشت اما بویی که در خاش پیچید 53 نفر را راهی بیمارستان کرد. مسئولان این استان جنوب شرقی 15 ساعت بعد منشأ بو را پیدا کردند.
بالگردهای اورژانس تا کوه تفتان بالا رفتند و برای یافتن منشأ آلودگی، کمیته ای متشکل از ستاد بحران، هلال احمر، گروه زمین شناسی دانشگاه سیستان، محیط زیست ودانشگاه علوم پزشکی تشکیل و به خاش اعزام شدند. در نهایت فرماندار عامل بوی بد خاش را یک واحد تولیدی قیر اعلام کرد که با انجام کارهای غیرقانونی سبب آلوده کردن محیط زیست و سلب آرامش از جامعه شهری این شهر شده بود! در تهران هم کمیته بحران تشکیل شد. قرار بود کمیته دومی هم تشکیل شود تا راز بوی بد پایتخت واکاوی شود که باران همه برنامه ریزی ها را شست!
روزنامه ایران

منبع ایرنا

کلید واژه :

بوی مرموز

،

بوی نامطبوع تهران

ثبت نظرات
captcha