کد خبر : ۳۴۵۱۵۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

حداقل پساب آب انتقالی به تهران را به البرز برگردانند

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری (آبفا) البرز گفت: با توجه به وضعیت منابع آبی موجود، پیش بینی می شود تا دو سال آینده حدود ۴۰ درصد از جمعیت شهری استان با مشکل کمبود آب شرب مواجه شود.

حداقل پساب آب انتقالی به تهران را به البرز برگردانند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، غلامرضا رضایی فر اظهار کرد: در سال حدود 435 میلیون مترمکعب آب شرب از سدهای طالقان و کرج به تهران انتقال می یابد، این در حالی است که سهم کرج از آب شرب این دو سد تنها 60 میلیون متر مکعب در سال است.

وی ادامه داد: در تابستان امسال با اجرای برنامه هایی اجازه ندادیم برای مردم مشکل حادی پیش آید اما این به آن معنا نیست که مشکلی در این حوزه وجود ندارد.

این مسئول بیان کرد: باید تا سال 1400 سهم البرز از منابع سطحی تا ۱۰۰ میلیون متر مکعب افزایش یابد چون اگر نتوانیم آب مورد نیاز مردم را تأمین کنیم، سایه مشکلات البرز بر سر تهران سنگینی خواهد کرد.

رضایی فر با اشاره به شرایط نامناسب منابع آب های زیرزمینی استان گفت: منابع آب زیرزمینی استان البرز حال خوشی ندارد. در حالی که براساس چشم انداز نباید بیش از ۱۱۰ میلیون متر مکعب در سال از آبخوان برداشت کرد، هم اکنون ۲۳۰ میلیون متر مکعب برداشت می شود.

مدیرعامل آبفای البرز افزود: از وزارت نیرو تقاضا داریم، ستاد بحران آبی برای البرز ایجاد کند و حداقل به میزان ۷۰ درصد آبی که از البرز به تهران انتقال می یابد به شکل پساب جهت تغذیه سفره های زیرزمینی به البرز بازگردد.

پیش از این مدیرکل محیط زیست استان البرز با بیان اینکه انتقال تونلی آب رودخانه کرج یک پروژه ملی و با اهمیت است گفته، مهم این است که انتقال آب باید طوری پیش برود که حیات رودخانه حفظ شود و زندگی آبزیان و حیات زیستی و گیاهی دچار مشکل نشود.

فردین حکیمی در گفت و گو با خبرنگار  در رابطه با آخرین وضعیت تونل انتقال آب رودخانه کرج به تهران توضیح داده، در حال حاضر هنوز انتقال آب صورت نگرفته ولی برای سازمان محیط زیست آنچه اهمیت دارد موضوع حق آبه ای است که طی  مطالعات انجام شده باید اختصاص داده شود. همچنین موضوع دیگری که اهمیت زیادی دارد بحث حفظ حیات طبیعی رودخانه است.

وی با اشاره به اهمیت رودخانه کرج گفته، رودخانه کرج اهمیت و تأثیرات مهمی در تأمین حق آبه کشاورزی، تغذیه سفره های زیر زمینی، تأمین آب شرب منطقه و فضای سبز و طبیعی محور کرج چالوس دارد، بنابراین باید این موضوع با برنامه ریزی و دقت عمل بسیاری انجام شود زیرا اگر این رودخانه خشک شود، بخش گردشگری، اقتصادی و زیست محیطی با مشکلات بسیاری مواجه می شود و تمام تمرکز و تلاش ما باید به گونه ای باشد که به رودخانه آسیبی نرسد.

وی در ادامه افزود: انتقال آب رودخانه کرج یک پروژه ملی است که اهمیت زیادی دارد و محیط زیست نیز با این موضوع مشکلی ندارد ولی این در صورتی است که پروژه طوری پیش برود که حیات رودخانه حفظ شود و زندگی آبزیان و حیات زیستی و گیاهی دچار مشکل نگردد.

پیش از این داوود نجفیان، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای البرز به  گفته بود که کار تونل این پروژه به اتمام رسیده و فقط یکی از تصفیه خانه های آن هنوز برای تکمیل نیاز به زمان دارد.

نجفیان اعلام کرده بود که با پایان این تصفیه خانه حداکثر تا آخر امسال کار انتقال آب رودخانه کرج به تهران از طریق تونل آغاز خواهد شد.

منبع ایسنا

کلید واژه :

پساب آب تهران

،

البرز برگردانند

،

فاضلاب

ثبت نظرات
captcha