کد خبر : ۳۴۵۱۴۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تاکید رئیس جمهور بر مدیریت مصرف آب

تاکید رئیس جمهور بر برنامه های ویژه برای مدیریت مصرف آب در سال ۹۸ نشان داد که هنوز راه زیادی در پیش است، چرا که برای موفقیت در این برنامه باید آگاهی و نگرش مردم نسبت به صرفه جویی در مصرف آب اصلاح شود.

تاکید رئیس جمهور بر مدیریت مصرف آب

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، در پی بارش های مناسب پاییزی در سه ماه نخست سال آبی و تحلیل های مختلف درباره وضعیت کم آبی کشور باید این نکته را مورد توجه قرار داد که کمبود آب در کشور مقطعی نیست و مردم نباید تصور کنند، در فصل پاییز و زمستان نیاز به صرفه جویی نیست.

خوشبختانه در فصل پاییز پرباران امسال، حدود 92 میلی متر بارندگی در کشور ثبت شد که این حجم از بارش نسبت به میانگین 50 سال اخیر حدود 46 درصد افزایش نشان می دهد، پس این رقم ها به طور خاص در مقایسه با پاییز کم بارش و خشک سال ۹۶ که در همین زمان حدود 30 میلی متر بود، رشدی برابر 213 درصد داشته است.

اگر چه باید توجه داشت توزیع مکانی بارش از ماه تاکنون به گونه ای بوده که همچنان برخی استان های کشور همچون «یزد»، «اردبیل» و «سیستان و بلوچستان»، بارش های کمتر از نرمال را تجربه می کنند.

به دلیل خشکسالی طولانی مدت گذشته و خشک بودن اراضی، بارندگی کمتر به روان آب تبدیل شده است. همین امر باعث شده که تغییرات چندانی در موجودی مخازن سدهای کشور اتفاق نیفتد و همچنان حجم برخی از سدها همچون دوستی، کوثر و زاینده رود که تامین کننده آب شرب شهرها هستند، نسبت به سال گذشته کاهش داشته باشد.

طبق اعلام مراجع رسمی، بر خلاف بارش های مناسب و گاهی سیل آسا در دو ماه ابتدایی فصل پاییز، وضعیت بارش در فصل زمستان در محدوده نرمال تا کمتر از نرمال پیش بینی شده که این موضوع نیازمند توجه و دقت ویژه در سال آتی، مدیریت مصرف در حوزه های مختلف شرب، کشاورزی و صنعت و اساسا همراهی همه ارکان دولتی و آحاد مردم است.

پس باید در نظر داشت که برای بهره مندی همگان از نعمت ارزشمند آب، درایت و حساسیت لازم در مصرف به کار گرفته شود، به گونه ای که سیدزاده مدیرکل دفتر مدیریت مصرف آب شرکت آب و فاضلاب کشور در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری می گوید: شاید در طول فصل پاییز و زمستان به دلیل پایین آمدن دما و افزایش بارش ها، ذهنیت مردم این گونه باشد که مشکل کمبود آب و کم آبی نداریم، بنابراین فرهنگ مصرف بهینه آب باید نهادینه شود و اتفاقاً این اقدامات باید از سنین پایین جامعه آغاز شود، این موضوع تا به طور کامل در آینده در جامعه نهادینه شود.

وی افزود: استفاده از سردوش های کاهنده مصرف آب و فلاش تانک های دو مرحله ای می توانیم کمک بزرگی به مدیریت مصرف آب انجام دهیم، بنابراین قطعاً تا زمانی که آب ارزان باشد و موضوع اقتصاد آب برطرف نشده و قیمت آب واقعی نشود، برخی مشترکان از آب شرب در شستن خودرو و محوطه ها استفاده خواهند کرد.

مدیرکل دفتر مدیریت مصرف شرکت آب و فاضلاب کشور تصریح کرد: به هر حال در فصولی که میزان بارندگی بالا است، شاید کمبود آب زیاد احساس نشود، پس باید مدیریت مصرف آب در کشور به خصوص در شهرهایی مثل اصفهان و کرمان و شیراز که جزء شهرهای دارای تنش آبی هستند، نهادینه و در تمام طول سال رعایت شود و نباید مصرف بهینه آب مقطعی باشد.

*برنامه های دولت برای مدیریت مصرف آب

حسن روحانی رئیس جمهور روز سه شنبه هنگام ارائه لایحه بودجه ۹۸ به مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه برای مدیریت مصرف آب برنامه ویژه داریم، گفت: دولت تنها متعلق به یک استان نیست و نگاه یکسانی برای حل مسئله آب در استان ها وجود دارد، آب مشکل مهم ملی است و دولت برای این بخش تصمیمات مهمی خواهد گرفت.

وی افزود: از ابتدای بودجه تعدادی از نمایندگان با هم بحث می کنند که بحث نان نیست، بحث اینها بحث آب است و آب به عنوان یک مسأله مهم در کشور مطرح است و دولت در این راستا وظیفه دارد.

کارشناسان محیط زیست بر این باور هستند که رویکرد پیشگیرانه در مقابله با خشکسالی از طرق مختلف از جمله مدیریت تقاضا و اصلاح الگوی مصرف آب قابل برنامه ریزی و پیگیری است.

تجارب کشورهای مختلف نشان داده است، در چنین شرایطی مسئولین با دقت و نظم بهتری که ناشی از آمادگی های قبلی است، برای مقابله با بحران احتمالی اقدام خواهند کرد. به همین دلیل و با توجه به سابقه موفق رویکرد پیشگیرانه باید همواره طرحی دقیق در مورد مدیریت تقاضا و مصرف آب و همچنین مدیریت عرضه و توزیع آب وجود داشته باشد، تا آب تولید شده با بالاترین کارائی و راندمان استفاده شود و از اتلاف آب جلوگیری شده و در واقع حفظ آب شود.

بیش از دو دهه است که در مدیریت منابع آب، مدیریت تقاضا و مصرف بیش از مدیریت عرضه مورد توجه قرار گرفته است. مدیریت عرضه مربوط به عواملی است که بر کیفیت و کمیت آب ورودی به یک سیستم مصرف مؤثرند. ولی مدیریت تقاضا مربوط به عواملی است که بر چگونگی مصرف آب و یا اتلاف آب پس از آن مؤثر است.

به عبارت دیگر مدیریت تقاضای آب به فعالیت هایی اطلاق می شود که کمک می کند تقاضای آب کاهش یابد، راندمان مصرف بهبود و از آلوده شدن یا نابودشدن منابع جلوگیری شود.

طبق استانداردهای جهانی برای کشورهای خشک و نیمه خشک و کم آب، حداکثر آب به حساب نیامده در یک شبکه توزیع حدود ۱۵ درصد و برای کشورهای پرآب حدود ۲۵درصد توصیه شده است. در حالی که این رقم در شهرهای ایران از ۲۵تا ۶۰ درصد است. در سال ۱۳۷۹ کاهش یک درصد آب به حساب نیامده، به معنی ۲ میلیارد تومان به توان مالی شرکت های آب و فاضلاب و برابر با ایجاد ۲۰۰ میلیون متر مکعب ظرفیت جدید تأمین آب بوده است.

وقتی که استفاده و به کارگیری رویکرد پیشگیرانه موثرتر است، باید همواره طرحی دقیق در مورد مدیریت تقاضا و مصرف آب وجود داشته باشد، تا بر اساس آن از اتلاف آب جلوگیری و حفظ آب شود.

قبلاً منظور ازحفظ آب، شناسایی منابع آب صنایع برای استفاده در یک مدت کوتاه و خاص در شرایط بحرانی بود. اما امروزه نقش حفظ آب تغییر کرده است و باید بتوان برای مدت طولانی از جایگزین استفاده کرد. حفظ و نگهداری و احیاء آب از منابع در دسترس، از جمله روش های اصلی مدیریت منابع آب در شرایط اضطراری و بحران ها هستند.

اصلاح الگوی مصرف آب

اصلاح الگوی مصرف آب در هر کدام از بخش های مختلف شامل مصارف خانگی، اماکن عمومی و تجاری و همچنین در بخش فضای سبز شهری، کشاورزی و صنعت، از جمله اقدامات ارزشمند و اقتصادی است که در تمام طرح ها و برنامه های آبی به منظور کاهش مصرف آب باید مورد توجه خاص قرار گیرد.

اصلاح الگوی مصرف آب در بخش مصارف خانگی

آب کالائی اقتصادی است (قیمت آب در ایران ارزانترین در خاورمیانه) و اگر مصرف کنندگان بخوبی نسبت به این مسئله آگاه شوند، یعنی می دانند هنگام مصرف آب، پول آن ها کجا می رود. پس در این صورت در مصرف آب دقت بیشتری نموده و آب را درست و به جا مصرف می نمایند و با دید اقتصادی و بهتری به مسئله مصرف آب می نگرند.

همواره یکی از روش هائی که ممکن است، ما را در رسیدن به اهداف سیاست های طراحی شده رهنمون کند،کاهش مصرف آب در بخش های خانه داری و تمرین آن توسط مردم برای کسب آمادگی در بحران های آینده است.

مطالعات انجام شده در بسیاری از کشورها نشان داده است که رعایت الگوی صحیح مصرف و فرهنگ سازی مناسب بین مردم شرایط لازم برای۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش مصرف آب را فراهم کرده است و ثابت شده در دسترس بودن رهنمودهایی که مقدار مصرف آب در هر بخش از مصارف خانگی را، تعیین کرده است، می تواند با آگاه سازی و یادآوری مرتب آن ها، نقش موثری در کنترل مصرف توسط مصرف کنندگان داشته باشد و آن ها از احساس مسئولیت بالاتری برخوردار باشند.

به هر سوی تاکید روحانی رئیس جمهور بر مدیریت مصرف آب در سال ۹۸ نشان می دهد که رفتارها یا نیات رفتاری مردم نسبت به صرفه جویی در مصرف آب به نگرش و میزان آگاهی آنان نسبت به مسائل مربوط به آب بستگی دارد. از این رو، برای موفقیت مدیریت مصرف آب، لازم است، آگاهی ها و نگرشهای مردم نسبت به صرفه جویی در مصرف آب اصلاح شود، تا همکاری آنها در اجرای این برنامه ها بیشتر شود.

منبع فارس

کلید واژه :

مدیریت مصرف آب

،

اصلاح نگرش

،

صرفه جویی

،

مصرف آب

ثبت نظرات
captcha