کد خبر : ۳۴۵۱۳۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست در گفت و گو با فارس:

اجرای طرح گردشگری درآشوراده

معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست گفت: براساس ظرفیتی که برای گردشگری آشوراده در نظر گرفته شده است، پیش بینی شده این جزیره ۵۰۰ نفر بازدیدکننده روزانه و ۱۰۰ نفر اقامت شبانه داشته باشند، یعنی عملا اشتغال قابل توجهی ایجاد نمی کند.

اجرای طرح گردشگری درآشوراده

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، حمید ظهرابی معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست در پاسخ به این سؤال که براساس پیش بینی شما با اجرای طرح گردشگری آشوراده چند نفر در این منطقه مشغول به کار می شوند، گفت: براساس ظرفیتی که برای گردشگری آشوراده در نظر گرفته شده است، پیش بینی شده ۵۰۰ نفر بازدیدکننده روزانه و ۱۰۰ نفر اقامت شبانه داشته باشند، یعنی عملا اشتغال قابل توجهی ایجاد نمی کند.

معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست در ادامه اظهار داشت: پیش بینی شده روزانه ۵۰۰ نفر با قایق به این منطقه وارد شده و در مسیرهای مشخص و محدود اجازه تردد کنند، در واقع همه این تمهیدات برای این مسئله است که جزیره آشوراده به جاذبه گردشگری بندر ترکمن کمک کند، وگرنه  عدد ورودی این تعداد گردشگر به منطقه عدد قابل توجه نیست. 

وی ادامه داد: اما نکته اینجاست که این طرح با سرمایه گذاری ۴۰۰ میلیارد تومانی با نظارت سازمان محیط زیست اجرا و قسمت اصلی هتل ها و ساخت و سازهای سنگین آن، خارج از منطقه حفاظت شده و در شهر بندر ترکمن اجرا خواهد شد. 

ظهرابی طرح گردشگری آشوراده را در واقع طرح رونق گردشگری بندر ترکمن خواند و گفت: این بندر جاذبه های دیگری غیر از جزیره آشوراده دارد، مثل اسب سواری، طبیعت بکر و سواحل دست نخورده، آداب و رسوم خاص ترکمن ها که می تواند به رونق گردشگری این حوزه کمک کند. 

معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست ادامه داد: بنابر توافق صورت  گرفته ۲۲ هکتار از کل جزیره آشوراده مشمول طرح گردشگری می شود، در حالی که در مطالعات پیشین این طرح گردشگری، همه جزیره به عنوان زون تفرجی درنظر گرفته شده بود.

وی با اشاره به اینکه مالک تمامی این عرصه ها دولت است و این منطقه جزو انفال محسوب می شود، ابراز داشت: سند مالکیت جزیره آشوراده به نمایندگی از دولت در اختیار سازمان جنگل هاست، و براساس قانون مدیریت این منطقه را به سازمان محیط زیست محول کرده است. 

ظهرابی ادامه داد: در بحث مدیریت این منطقه به هیچ وجه صحبت از واگذاری نیست و موضوع مورد نظر ما مشارکت در اجرای طرح مدیریت منطقه است.

به گفته این مقام مسئول، مناطق حفاظت شده ای مثل جزیره آشوراده مثل همه مناطق حفاظت شده در دنیاباید یک مرکز بازدیدکنندگان داشته باشند.

وی با اشاره به موافقت سازمان محیط زیست به اجرای طرح گردشگری آشوراده تنها در ۲۲ هکتار از مناطق تحت حفاظتش گفت: اجازه ساخت و ساز سنگین نداده ایم و باید پیمانکار از سازه های قابل حمل با مصالح بومی استفاده کند.

ظهرابی اضافه کرد: مرکز بازدیدکنندگان از همان روزهای ابتدایی تحویل سازمان محیط زیست می شود که به دلیل فاصله از زون تفرجی، ضرورتی ندارد که از سازه های قابل حمل در آن استفاده شود. 

معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست ابراز داشت: مابقی سازه های قابل حمل در حداکثر یک طبقه بر روی پیلوت ، آن هم برای اقامت حداکثر ۱۰۰ نفر تعبیه خواهد شد، یعنی مجموعا حدود ۲۵ اقامتگاه بوم کلبه ساخته شده و همچنین دو مسیر پیاده روی در این جزیره طراحی خواهد شد که بازدیدکنندگان، تنها اجازه بازدید و گذر از آن را دارند.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا طرح اولیه این گردشگری در پورتال سازمان محیط زیست بارگذاری نشد تا کارشناسان به بررسی و نقد آن بپردازند، گفت: ما از کارشناسان دعوت کردیم و قرار شد همه منتقدان در دانشگاه تهران جلسه ای برگزار کنند، اما این جلسه هیچ وقت برگزار نشد،البته جلساتی با برخی اساتید دانشگاه داشته ایم و طرح را توضیح دادیم. 

وی افزود: معمولا طرح های ارزیابی شده پس از تصویب بر روی پورتال سازمان محیط زیست قرار می گیرد. 

ظهرابی در پاسخ به این سؤال که چرا سازمان جنگل ها در خصو ص اجرای این طرح توضیحی به مردم ارائه نداد، پاسخ داد: ما این ظرفیت را بر طبق بند «ط» ماده ۳۸ قانون داشتیم که در این منطقه مدیریت مشارکتی برقرار کنیم.

منبع فارس

کلید واژه :

اجرای طرح گردشگری

،

آشوراده

،

اشتغال

ثبت نظرات
captcha