کد خبر : ۳۴۵۱۲۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

سند مشارکت ایران برای کاهش گازهای گلخانه ای مغایر توسعه نیست

معاون سابق دفتر طرح ملی تعییرات آب و هوا سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه INDC (سند مشارکت ایران برای کاهش گازهای گلخانه ای) براساس اسناد مصوب دولت و کشور طراحی شده است، گفت: این برنامه به هیچ عنوان مغایر با برنامه های توسعه کشور نیست.

سند مشارکت ایران برای کاهش گازهای گلخانه ای مغایر توسعه نیست

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،محمدصادق احدی در نشست ایران و چالش ۲۰۲۰، سیاست های توسعه در مواجه با تغییر اقلیم اظهار کرد: در مقدمه lNDC (سند مشارکت ایران برای کاهش گازهای گلخانه ای) گفته شده است که جمهوری اسلامی ایران با وجود اینکه هیچ گونه تعهد الزام آوری در زمینه کاهش انتشار گازهای گلخانه ای تحت کنوانسیون پاریس ندارد. در این برنامه با تاکید بر داوطلبانه بودن اقدامات، برنامه مشارکت ملی خویش را در بخش های کلان کاهش انتشار تدوین و به تصویب هیات وزیران می رساند.

معاون سابق دفتر طرح ملی تعییرات آب و هوا سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: در برنامه ششم توسعه هشت درصد رشد اقتصادی و در برنامه هفتم و هشتم، شش درصد رشد اقتصادی برای رسیدن به افق ۲۰۳۰ دیده شده است.

احدی با بیان اینکه ما به همه دستگاه ها اعلام کردیم که اقداماتی که براساس قانون در برنامه ششم، هفتم و هشتم توسعه برعهده آنها است را در اختیار قرار دهند و بگویند که این سیاست ها چقدر هزینه دارد و از چه پروژه هایی استفاده می کنند.

وی در ادامه تصریح کرد: در نتیجه این اقدام برنامه ای طراحی کردیم که براساس آن جهموری اسلامی ایران با کاهش انتشار گازهای گلخانه ای بتواند هشت درصد در برنامه ششم توسعه و ۱۲  درصد در برنامه های هفتم و هشتم، توسعه داشته باشد.

احدی با تاکید بر اینکه INDC براساس اسناد مصوب دولت و کشور طراحی شده است، گفت: این برنامه به هیچ عنوان مغایر با برنامه های توسعه کشور نیست.

معاون سابق دفتر طرح ملی تعییرات آب و هوا سازمان حفاظت محیط زیست افزود: انتشار گازهای گلخانه ای در کشور در سال ۲۰۱۰ حدود ۸۵۰ میلیون تن بود. تعهد چهار درصد به این معنا نیست که ما نسبت به سال ۲۰۱۰ کاهش انتشار داشته باشیم بلکه می گوید کشور مسیر توسعه خود را طی کند و فقط نسبت به سال قبل چهار درصد انتشار گازهای گلخانه ای را کاهش دهد.

احدی در پایان با اشاره به اینکه براساس اقدامات دستگاه ها برای توسعه، کشور ما ۱۸/۵ درصد پتانسیل کاهش انتشار دارد، اظهار کرد: در کارگروه ملی تغییرات آب و هوا به این نتیجه رسیدیم که با توجه به پتانسیل های کشور و موانعی که در جذب سرمایه و تکنولوژی داریم چهار درصد کاهش انتشار گازهای گلخانه ای را در برنامه داشته باشیم. این کاهش چهار درصدی نیز شامل اقداماتی می شود که با برنامه های ساده و معمول به دست می آید.

 

منبع ایسنا

کلید واژه :

سند مشارکت ایران

،

کاهش گازهای گلخانه ای

ثبت نظرات
captcha