کد خبر : ۳۴۵۱۱۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

چالش نوآوری ایجاد خواص پایدار خودتمیز شونده ضد باکتری و ضد بو در کاشی و سرامیک

چسبندگی آلودگی ها به سرامیک و کاشی ها یکی از چالش های اصلی این حوزه است از این رو از سوی ستاد توسعه فناوری نانو چالش نوآوری ایجاد خواص پایدار خودتمیز شونده، ضد باکتری و ضد بو را برگزار می کند.

چالش نوآوری ایجاد خواص پایدار خودتمیز شونده ضد باکتری و ضد بو در کاشی و سرامیک

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، یکی از چالش های نظافت سطوح کاشی و سرامیک، جلوگیری از تجمع انواع آلودگی های محیطی و چسبندگی این آلودگی ها به سطوح کاشی و سرامیک است که این مساله خود باعث ازدیاد در استفاده از  شوینده های شیمیایی مضر و مخرب می شود. از این رو خود تمیز شوندگی، ضد بو، ضد آلودگی هوا و ضد باکتری بودن سطوح کاشی و سرامیک به منظور جلوگیری یا کاهش آلودگی این سطوح همواره یکی از دغدغه های اصلی تولیدکنندگان و مصرف کنندگان انواع محصولات کاشی و سرامیک بوده است، که به سبب کارایی ناکافی روش های شیمیایی مورد استفاده برای خود تمیزشوندگی و همچنین ضد بو و ضد آلودگی هوا کردن  سطوح کاشی و سرامیک، توسعه این پوشش ها با محدودیت هایی مواجه است.

در این راستا ستاد ویژه توسعه فناوری نانو به درخواست یکی از شرکت های فناور چالش نوآوری با عنوان "ایجاد خواص پایدار خودتمیزشونده، ضدباکتری و ضدبو در کاشی و سرامیک" را برگزار کرده است. این رویداد شانزدهمین دوره چالش نوآوری است که به دنبال توسعه راهکارهایی مبتنی بر فناوری نانو جهت ایجاد خواص خودتمیز شونده، ضد بو، ضد آلودگی هوا و ضد باکتری پایدار و ماندگار برای سطوح کاشی و سرامیک است که بتواند مانع از آغشته شدن یا باقی ماندن انواع آلودگی از قبیل چربی، بیو فیلم، لکه یا دوده بر روی این سطوح شود و همچنین ضد بو بوده و قادر به تصفیه آلودگی هوای اطراف نیز باشد.

بر این اساس هیچ محدودیتی در روش یا رویکرد خود تمیزشوندگی، ضد بو، ضد آلودگی هوا و آنتی باکتریالی در نظر گرفته نشده است ولی روش اعمال و ایجاد خاصیت فوق در کاشی و سرامیک باید قابل اجرا به صورت صنعتی در کارخانجات تولید کاشی و سرامیک ایرانی و روش ی نیز باید از نظر قیمت تمام شده از قابلیت صنعتی شدن (تولید انبوه) برخوردار باشد.

ماده یا مواد اولیه مورد استفاده در فرایند اعمال پوشش روی سطح نباید سمی بوده یا برای انسان و یا محیط زیست مخاطره جدی در بر داشته باشد. همچنین پوشش ایجاد شده باید نسبت به آب و مواد شوینده متعارف مقاوم بوده و از نظر خواص شیمیایی و حرارتی پایدار باشد.

خواص خود تمیز شوندگی، ضد بو، ضد آلودگی هوا و ضد باکتری کاشی نباید به شرایط محیطی و کاری خاصی محدود و یا خواص ایجاد شده در کاشی باید دارای ماندگار مناسبی باشد ضمن آنکه پوشش سطح کاشی اعم از طرح، رنگ، براقیت و ماتی دچار تغییر نکند.  پوشش ایجاد شده باید مقاومت یک کاشی معمولی را در برابر رشد و ایجاد بیوفیلم، قارچ ها و جلبک ها بر روی سطوح کاشی و سرامیک حفظ کند و از این نظر دچار افت خواص نشود.

شرکت های دانش بنیان، دانشجویان و اعضای هیأت علمی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها و سایر پژوهشگران و فناوران برای شرکت در این چالش می توانند طرح مفهومی اولیه خود را تا سوم بهمن ماه به دبیرخانه چالش ارسال کنند.

طرح های دریافتی در کمیته داوران ارزیابی شده و در نهایت، شرکت کنندگان برتر (اعم از فرد یا گروه) به مرحله دوم راه خواهند یافت. پذیرفته شدگان این مرحله همچنین تا سقف ۵۰ میلیون ریال تسهیلات حمایتی شامل کمک هزینه نقدی و اعتبار استفاده از خدمات شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو را طی مرحله دوم دریافت خواهند کرد.

برنده نهایی این چالش علاوه بر دریافت جایزه ۵۰۰ میلیون ریالی و تسهیلات حمایتی ویژه از سوی ستاد توسعه فناوری نانو در جهت تجاری سازی طرح خود، فرصت همکاری برای توسعه فناوری و تجاری سازی طرح تا تولید انبوه را در این شرکت فناور را خواهد داشت.

منبع ایسنا

کلید واژه :

چالش نوآوری

،

خواص پایدار

،

خودتمیز شونده

،

ضد باکتری

،

ضد بو

،

کاشی و سرامیک

ثبت نظرات
captcha