کد خبر : ۳۴۵۱۰۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

افزایش بروز آلزایمر در کودکان و جوانان با آلودگی هوای کلانشهرها

 یک پژوهش تازه که با همکاری چند دانشگاه مختلف انجام شده نگرانی ها درباره افزایش ابتلا به آلزایمر در میان شهروندان جوان ساکن کلانشهر مکزیکوسیتی را تشدید کرده است.

افزایش بروز آلزایمر در کودکان و جوانان با آلودگی هوای کلانشهرها

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، یک پژوهش تازه نگرانی ها را درباره تأثیرات آلودگی هوای کلانشهرها بر افزایش میزان ابتلا به آلزایمر در میان شهروندان جوان را بیشتر کرده است.

 یک پژوهش تازه که با همکاری چند دانشگاه مختلف انجام شده نگرانی ها درباره افزایش ابتلا به آلزایمر در میان شهروندان جوان ساکن کلانشهر مکزیکوسیتی را تشدید کرده است.

کودکان ساکن مکزیکو سیتی در تمام طول عمر خود در معرض آلاینده های هوا از جمله ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون فراتر از حدود مجاز قرار دارند. مکزیکو سیتی نمونه رشد شهری و آلودگی جدی محیط زیست است و میلیون ها کودک ناگزیر هر روز در معرض ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون و آسیب های ناشی از آن هستند.

این پژوهش بر ۵۰۷ فرد نمونه شامل کودکان، نوجوانان و بزرگسالانی از مکزیکو سیتی که در مجموع میانگین سنی حدود ۱۳ سال را داشتند متمرکز شده و آنان را با افراد مشابهی از شهرهای دیگر با میزان آلودگی کمتر مقایسه کرده است.

بر اساس نتایج این پژوهش یکی از نشانگرهای زیستی آلزایمر در میان شهروندان مکزیکو زیستی در مقایسه با شهرهای دیگر افزایش قابل ملاحظه ای را نشان داده است. یافته مهمی که در میان جمعیت جوان خبر از تغییرات آکسونی و رشد پایدار علایم آلزایمر در دو دهه نخست زندگی می دهد.

دکتر لیلیان کالدرون گارسیدونا در این باره گفت: آلودگی هوا یک معضل جدی برای سلامت عمومی است و در معرض آلاینده های فراتر از حد مجاز قرار گرفتن منجر به التهاب عصبی و ریسک بالای آلزایمر می شود. پژوهش دیگری در سال ۲۰۱۵ نیز نشان داده بود که افزایش ۴.۳۴ میکروگرم بر مترمکعب ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون منجر به افزایش ۱۳۸ درصدی خطر ابتلا به آلزایمر می شود.

بر این اساس، قرار گرفتن در معرض ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون یا ازن فراتر از حدود مجاز در طولانی مدت با افزایش خطر ابتلا به آلزایمر مرتبط است.

تنها در آمریکا ۲۰۰ میلیون نفر در مناطقی زندگی می کنند که آلاینده هایی همچون ازن و ذرات معلق در هوای آن فراتر از حدود مجاز است.

پژوهشگران تأکید کرده اند که تلاش های بیشتری باید تشخیص و مهار عوامل زیست محیطی مؤثر بر رشد آلزایمر را هدف قرار دهد و حفاظت از دستگاه عصبی کودکان و جوانان باید در اولویت سلامت عمومی قرار بگیرد تا رشد و بروز آلزایمر در دو دهه نخست زندگی مهار شود.

کلید واژه :

آلزایمر

ثبت نظرات
captcha