کد خبر : ۳۴۵۱۰۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

امسال و سال آینده گرد و غبار نداریم

عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه امسال و سال آینده گرد و غبار نداریم، گفت: خوشبختانه به دلیل بارش ها به جز استان سیستان و بلوچستان، درجایی از کشور گرد و غبار نخواهیم داشت اما هوای آلوده شهرها که حاصل صنعت نفت و خودروسازی است، همچنان ادامه دارد.

امسال و سال آینده گرد و غبار نداریم

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بزرگ ترین علت مشکلات محیط زیست ما، اقتصاد ناکارآمد و غیر پایدار و مصرف بیش از توان تولید و اقتصاد است.

عیسی کلانتری در بیست و سومین همایش ملی منطقه ای انجمن متخصصان محیط زیست ایران و سیزدهمین جشنواره توسعه سبز با عنوان «همایش ملی چالش ها، بحران ها و فرصت های محیط زیست ایران» بزرگ ترین چالش محیط زیست و اصولاً کشورهای نفتی را اقتصاد ناکارآمد، پول مفت نفت و مصرف بیش از توان تولیدی و اقتصادی عنوان کرد.

وی افزود: بررسی بخش های اقتصادی نشان می دهد که با نابودی محیط زیست روبرو هستیم. متأسفانه در ارزش کالای تولیدی، هزینه محیط زیست را محاسبه نکردیم. همه بخش های تولیدی و اقتصادی دچار این مشکل هستند. در اقتصاد و توسعه غیر پایدار، محیط زیست کشور اولین قربانی است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در ظاهر زایاترین اقتصاد ما کشاورزی است. ارزش کل محصولات ۴۰ میلیون دلار است اما انرژی که در این بخش هزینه می شود، از برق گرفته تا فراورده های نفتی و سایر هزینه های این بخش، فراتر از ارزش کل محصول است البته ضررهای زیست محیطی هم دست کمی ندارد. صنایع مادر ما نیز تولیداتشان نسبت به آسیب هایی که می زند به صرفه نیست. صنعت خودروسازی و نفت ما هم هنوز با تجهیزات ۵۰ سال پیش تولید می شود و این روزها یکی از دغدغه های محیط زیست این است که با نفت کوره چه کار کنیم.

کلانتری با اشاره به برداشت بی رویه آب در کشور گفت: جنگل های ما به دلیل حفاظت نشدن از آب رو به نابودی است. تالاب های ما در حال خشک شدن است. ما چیزی حدود ۵۱ میلیارد مترمکعب آب را از زیرزمین خارج می کنیم.

وی درباره فرسایش خاک نیز گفت: صدها میلیون تن خاک را در طول سال تخریب می کنیم اما صدای کسی درنمی آید. بیش از ۵۰ درصد فرسایش برای چرای بی رویه است. پوشش گیاهی ما از بین رفته فقط برای تولید ۱۴۰ هزار تن گوشت قرمز. اگر می خواهیم محیط زیستمان را حفظ کنیم، در سیاست های کلان باید تجدید نظر و سیاست های غلط را اصلاح کنیم. هزینه های محیط زیست در تمام محاسبات اقتصادی صفر تلقی شده است. اگر محیط زیست را وارد اقتصاد کنیم بسیاری از صنایع ما تعطیل می شوند زیرا همه اشتغال ها بدون توجه به محیط زیست بوده است. اگر سیاست های کلان را اصلاح نکنیم هیچ چیزی برای نسل بعد باقی نخواهد ماند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه امسال و سال آینده گرد و غبار نداریم، گفت: خوشبختانه به دلیل بارش ها به جز استان سیستان و بلوچستان، درجایی از کشور گرد و غبار نخواهیم داشت اما هوای آلوده شهرها که حاصل صنعت نفت و خودروسازی است، همچنان ادامه دارد.

کلانتری درباره کنوانسیون پاریس تصریح کرد: عده ای بندهای این کنوانسیون را به غلط عنوان می کنند و می گویند کشاورزی از بین رفته و توسعه کشور متوقف می شود. در معاهده پاریس تعهد دادیم که در شرایط تحریم چهار درصد و اگر تحریم برداشته شود، ۱۲ درصد کاهش کربن داشته باشیم. در قانون برنامه ششم اشاره شده که باید نزدیک ۲۰ درصد تولید کربن را کم کنیم. اگر دستورات رهبری در سال ۸۹ اجرایی شود، ۴۱ درصد باید کاهش تولید کربن داشته باشیم. همه این ها در حالی است که تعهد دولت برای معاهده پاریس تنها چهار درصد است.

وی با اشاره به نقش سمن ها در کنترل شرایط گفت: سمن ها و کارشناسان وارد موضوعات ریزی می شوند که حتی حل شدنش مشکلات زیست محیطی را حل نمی کند. این شلوغ کاری ها برای گمراه کردن است.

کلانتری ادامه داد: محیط زیست به شدت و سرعت از بین می رود. حتی در عربستان شدت مصرف انرژی از ما کمتر است. غیر از روسیه ما بدترین مصرف کننده انرژی در جهان هستیم. با این هدر دادن منابع، از محیط زیست برای نسل های بعد نفت و آب و پوشش گیاهی باقی نمی ماند. درصورتی که یکی از اصول توسعه پایدار و از جمله وظایف ما حفظ محیط زیست برای نسل بعد است.

وی تأکید کرد: تولید به هر قیمتی صحیح نیست. باید با دید کلان به سیاست های کشور نگریسته شود. وقتی دید کلان درست نیست، در موارد خرد، کاری از پیش نمی رود.

معاون رئیس جمهوری ضمن تأکید بر این موضوع که ملت یک بارمصرف شدیم، گفت: به آسانی محیط زیست را تخریب می کنیم. پیمانکارهای آن چنانی برای کارهایی که نتیجه نمی دهد معرفی می شوند. نباید بازیچه پیمانکاران شویم. مجامع علمی بعد کلان را ازدست داده اند و به مسائل کم اهمیت تر می پردازند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: اگر به چالش های زیست محیطی با قید اولویت بپردازیم، باید تجدیدنظر جدی و اساسی در همه موارد ازجمله سازمان محیط زیست داشته باشیم.

پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، وی با بیان اینکه اقتصاد کلان بزرگ ترین چالش و چالش بعدی طرح هایی است که رفتار زیست محیطی در آن رعایت نمی شود ، گفت: صنعت ما در اندک جاهایی پیوست زیست محیطی داشته که آن هم ناقص بوده است البته ایراد بعدی این است که در سازمان محیط زیست هم هیچ استراتژی نبوده و سازمان خود را وارد جنگ توسعه نمی کرده است، فقط می خواسته با معلول آن مقابله کند.

منبع انتخاب

کلید واژه :

محیط زیست

،

گرد و غبار

ثبت نظرات
captcha