کد خبر : ۳۴۵۰۹۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

گشت مشترک تعزیرات از مرکز عرضه ماهی و آبزیان انجام شد

ماهی پلو شب یلدا با طعم کوسه

در دومین روز از طرح گشت های مشترک سازمان تعزیرات حکومتی به مناسبت شب یلدا که صبح امروز (سه شنبه) برگزار شد بازار فروش ماهی و آبزیان در منطقه سرچشمه تهران مورد بازرسی قرار گرفت که با توجه به استفاده این ماده غذایی در شب یلدا توسط خانواده های ایرانی و اهمیت رعایت اصول بهداشتی در مرحله نگهداری و توزیع آن، بهروز طالبیان رییس گشت تعزیرات حکومتی استان تهران را نمایندگانی از اداره کل دامپزشکی استان تهران، نماینده بهداشت و اصناف و مسئولان انتظامی همراهی می کردند.

ماهی پلو شب یلدا با طعم کوسه

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، در این بازدید سرزده از فروشگاه های خیابان سرچشمه تهران، فروش این محصولات غذایی مورد بازرسی قرار گرفت که در برخی فروشگاه ها چند مورد تخلف تعزیراتی  از جمله عدم درج قیمت، عدم ارائه فاکتور و گرانفروشی محرز شد.

همچنین با توجه به نظر کارشناسان دامپزشکی و بهداشت از جمله موارد تخلفات بهداشتی که مشهود بود، عدم رعایت موارد بهداشتی، عدم یخ گیری مناسب محصولات آبزی، عدم پوشش مناسب فروشنده و همچنین نامناسب بودن شرایط بهداشتی و حریم مغازه ها تشخیص داده شد.

بهروز طالبیان رییس گشت های مشترک تعزیرات حکومتی استان تهران در خصوص گشت امروز توضیح داد: با توجه به نزدیک بودن شب یلدا بر آن شدیم تا به همراه اکیپی از سازمان ها و دستگاه های نظارتی از جمله سازمان صنعت، معدن و تجارت، بازرسین اصناف و اداره بهداشت و دامپزشکی بازدید سرزده ای از تعدادی از کسبه های خیابان سرچشمه که اقدام به فروش ماهی داشتند، انجام دهیم.

وی افزود: متأسفانه در این بازرسی شاهد فاسد شدن بسیاری از محصولات عرضه شده در این مکان بودیم که با توجه به نزدیک بودن شب یلدا برخی فروشندگان این اقلام، اقدام به سودجویی و سوء استفاده کرده و به عرضه ماهی های فاسد اقدام می کردند.

رییس گشت های مشترک تعزیرات حکومتی استان تهران خاطرنشان کرد: کارشناسان دامپزشکی تخلفات این فروشگاه ها را از لحاظ بهداشتی بودن و تاریخ مصرف گذشته بودن این محصولات محرز دانستند.

طالبیان خاطرنشان کرد: با توجه به مراجعه ای که به این واحد صنفی داشتیم در خصوص فروش ماهی هست، از کارشناسان دامپزشکی و بهداشت محیط نیز دعوت کردیم که حضور یابند و با توجه به اینکه چندین بار به این مرکز مراجعه کرده و تذکر و هشدارهای لازم داده شده بود هیچ گونه توجهی توسط آنها صورت نگرفته تا اینکه امروز مجددا به صورت سرزده همراه با کارشناسان دامپزشکی و بهداشت مراجعه کردیم و مشخص شد ماهی های عرضه شده تاریخ گذشته هستند و قابلیت مصرف انسانی ندارند.

 

وی افزود: در خصوص بهداشت محیط نیز از لحاظ جا و مکان سردخانه و نگهداری ماهی ها مناسب تشخیص داده نشد که با توجه به این موارد وضعیت بحرانی تلقی شده و از نظر قانون تعزیرات حکومتی در قالب کالاهای خوردنی و آشامیدنی و کالاهای آرایشی بهداشتی باید معدوم شود. همچنین به این فروشنده مهلت ۴۸ ساعته داده شدکه در صورت عدم رعایت موارد مذکور، پس از ۴۸ ساعت از ناحیه دامپزشکی و بهداشت این واحد تعطیل خواهد شد.

در ادامه این گشت یکی از فروشگاه های عرضه ماهی و آبزیان مورد بازرسی قرار گرفت.

رییس گشت های مشترک تعزیرات حکومتی استان تهران در خصوص این فروشگاه گفت: این فروشگاه در خصوص قیمت اقدام به گرانفروشی کرده بود که در خصوص احراز تخلف گرانفروشی از سوی بازرسین اصناف گزارش تهیه و به سازمان تعزیرات ارجاع خواهد شد که در اولین فرصت به آن رسیدگی می شود.

عدم ارائه آموزش بهداشتی لازم به فروشندگان

از جمله موارد دیگر تخلف در این فروشگاه و طبق نظر کارشناس تعزیرات  این بود که از فروشنده درخواست کارت بهداشت شد و اینکه آیا آموزش خاصی در خصوص عرضه ماهی و آبزیان دیده اند که فروشنده اعلام کرد خیر.

همچنین بازرس اصناف حاضر در این گشت تخلفات این فروشگاه ماهی و آبزیان را به این شرح بیان کرد: تخلفات گرانفروشی، عدم درج قیمت و عدم صورتحساب برای مشتری و عدم ارایه فاکتورهای خرید از جمله موارد تخلف است. همچنین این مغازه از نظر بهداشتی وضعیت اسفناکی داشت که با توجه انجام شده ۱ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان تخلف محرز شد که این مسأله به شعبه تعزیرات ارجاع داده می شود و بر این اساس یک تا پنج برابر تخلف توسط تعزیرات لحاظ خواهد شد.

وی همچنین از جمله تخلفات مشاهده شده در این فروشگاه را عدم درج قیمت، عدم صدور فاکتور خرید، عدم صدور فاکتور فروش برای مشتریان، عدم رعایت بهداشت و همچنین تقلب در فروش برخی از ماهی های فاسد اعلام کرد.  

 

دکتر نیازی-نماینده دامپزشکی تهران- نیز در بازرسی های انجام شده موارد تخلف این فروشگاه را عرضه غیربهداشتی مواد دامی ارگانکتیک و فاسد اعلام کرد و گفت: این محصولات در محل معدوم می شود و همچنین موضوع تخلف در اسرع وقت در اداره دامپزشکی و مراجع قضایی رسیدگی خواهد شد.

مجلس قرار است ملک ما را خریداری کند، پس نوسازی نمی کنیم

در بازرسی های انجام شده از فروشگاه دیگری که از نظر عرضه مواد غذایی تازه مشکل چندانی نداشت ولی از نظر بهداشت محیط و محل کار، از سوی کارشناس بهداشت به آن ایراد گرفته شد. صاحب فروشگاه دوم در این خصوص اعلام کرد: با توجه به اینکه مجلس شورای اسلامی چند سال است که بنا دارد املاک ما را خریداری کند پول اضافه ای برای تعمیر و نوسازی مغازه نداریم.

همچنین در فروشگاه دوم مشاهده شد که گوشت کوسه ماهی به جای گوشت شیرماهی به فروش می رسید که این گوشت ها از نظر بهداشتی نیز فاسد بود و با توجه به نظر کارشناسان این محصولات در محل توسط کارشناسان تعزیرات و بهداشت معدوم گردید.

بر اساس این گزارش، این فروشگاه همچنین دارای تخلف عدم ارائه فاکتور و گرانفروشی بود که در این خصوص قیمت اصلی ماهی آزاد ۱۲ هزار تومان بود اما با قیمت ۲۵ هزار تومان به فروش می رسید.

در بازدیدی که بازرسین تعزیرات، نماینده دامپزشکی و سازمان بهداشت از زیرزمین فروشگاه دوم انجام دادند با وضع بسیار اسفناک غیربهداشتی و نامناسبی مواجه شدند به گونه ای که شرایط روی زمین با زیر زمین این محل، زمین تا آسمان متفاوت بود.

نیازی نماینده سازمان دامپزشکی، از جمله موارد تخلف بهداشتی در این فروشگاه را عدم رعایت بهداشت محیط و عدم پوشش مناسب فروشندگان و شرایط غیربهداشتی و نامناسب زیرزمین آن اعلام کرد.

همچنین نماینده سازمان دامپزشکی با بررسی برخی محصولات عرضه شده در این فروشگاه اعلام کرد: برخی گوشت ماهی عرضه شده به دلیل تظاهرات و وجود شواهد فساد، جهت استفاده انسانی مناسب شناخته نشده و در همان محل همراه با صورتجلسه تخلف، معدوم شد.

نیازی گفت: با توجه به تذکرات سازمان بهداشت به این محل شاهد هستیم که موارد بهداشتی همچنان رعایت نشده است.

عدم درج بهداشت بر روی ماهی ها

همچنین نیازی خاطرنشان کرد: مکان هایی که ماهی و آبزیان عرضه می کنند باید قانون در خصوص رعایت اصول بهداشتی مربوط به فرآورده های خام دامی بر روی آنها درج شود که در فروشگاه اول، نخستین تخلفی که مشاهده کردیم عدم نگهداری ماهی به منظور عرضه در شرایط دمای مناسب بود که این ماهی ها هیچ گونه یخ گیری نشده و شرایط مناسبی برای نگهداری نداشتند.

نیازی گفت: در بررسی دقیق تر از این واحد عدم ارایه محصول مناسب نیز محرز بود که ماهی ها شرایط عرضه مناسب را نداشتند.

در پایان این گشت و بازرسی از این دو فروشگاه عرضه ماهی و آبزیان در منطقه سرچشمه موارد مکشوفه که با تشخیص و نظر کارشناسان دامپزشکی و بهداشت نامناسب و فاسد تشخیص داده شده بود، معدوم شدند و همچنین تخلفات آنها توسط بازرس اصناف صورتجلسه شد.

 

بر اساس این گزارش، با توجه به اینکه ماهی و آبزیان یکی از مواد غذایی است که در صورت عدم شرایط نگهداری نامناسب سریعاً فاسد می شود، باید نظارت بیشتر و دقیق تری از سوی مراجع ذیربط بر این حوزه از عرضه کالا صورت گیرد.

منبع ایسنا

کلید واژه :

ماهی پلو

،

شب یلدا

،

طعم کوسه

ثبت نظرات
captcha