کد خبر : ۳۴۵۰۹۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

جزئیات ساخت گلوله های بارورسازی ابرها در ایران

مدیر مرکز تحقیقات و مطالعات باروری ابرها گفت: طی برنامه ریزی های انجام شده از چهار سال پیش و بر اساس تحقیقات انجام شده، توانستیم یدید نقره را که برای بارورسازی ابرها استفاده می شود، در داخل ایران تولید کنیم.

جزئیات ساخت گلوله های بارورسازی ابرها در ایران

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، فرید گلکار در گفت وگو با ، با بیان این که با همکاری صنایع دفاع توانستیم یدید نقره را تولید کنیم، اظهار کرد: به دلیل این که این ماده یک ماده ممنوعه در داخل ایران است و حمل و نقل و نگهداری آن شرایط خاصی دارد، باید با یک سازمان نظامی در این راستا همکاری می کردیم، بنابراین سال گذشته قرارداد ساخت این ماده را با صنایع دفاع امضاء کردیم و اکنون توانستیم ۲۰۰ عدد نمونه آزمایشی آن را تولید کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا استفاده از یدید نقره در بارورسازی ابرها، مشکلاتی را برای محیط زیست ایجاد می کند، ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست در نامه ای، ویژگی ها و خصوصیات این ماده را از ما جویا شد و ما نیز با مستندات کامل مورد دفاع تمام مراجع جهانی، پاسخ آن ها را دادیم.

گلکار با تاکید بر این مساله که استفاده از یدید نقره هیچ ضرری به سلامت مردم وارد نمی کند، تاکید کرد: شائبه هایی که درباره سرطان زا بودن این ماده وجود دارد، به طور کامل نقض می شود، به گونه ای که حتی ۲۰۰ سال نیز از این ماده در یک منطقه استفاده شود، باز هم از میزان مجازی که می تواند از این ماده در آب و خاک وجود داشته باشد، کمتر است.

وی ضمن گلایه از موضوعاتی که درباره بارورسازی ابرها عنوان می شود، گفت: بعضا گفته می شود که باروری ابرها بحران آب را حل نمی کند. در پاسخ به این موضوع باید گفت که هیچ کدام از فناوری ها و تکنولوژی هایی که در دنیا وجود دارد، به تنهایی نمی تواند حلال بحران آب باشد، چراکه باید مجموعه ای از اقدامات برای حل این مساله گردهم آید.

مدیر مرکز تحقیقات و مطالعات باروری ابرها افزود: موضوع دیگری که درباره بارورسازی ابرها عنوان می شود، مساله سمی بودن مواد به کارگیری در این فناوری است که درباره این موضوع نیز باید گفت که به طور کامل رد می شود. البته استفاده از تمام مواد و داروها، آسیب هایی را وارد می کند، اما باید دید که از چه دوزی و به چه میزانی در فناوری استفاده می شود.

گلکار تصریح کرد: سازمان هواشناسی و سازمان محیط زیست، تمامی مستندات مربوط به بارورسازی ابرها را مطالعه و تایید صلاحیت این فناوری را مطرح کردند.

وی درباره فناوری تولیدشده در ایران نیز گفت: برای یک پرواز حداقل از ۲۰۰ یدید نقره استفاده می شود که به زودی این نمونه های تولیدشده را آزمایش خواهیم کرد، اما باید گفت که این نمونه، شباهت بسیار بالایی با مدل روسی آن دارد و فناوری این ماده در ایران به طور کامل بومی شده است.

مدیر مرکز تحقیقات و مطالعات باروری ابرها درباره هزینه تمام شده این ماده و مقایسه ی آن با مدل خارجی، اظهار کرد: در حال حاضر هزینه تمام شده این مدل با مدل خارجی، برابری می کند، اما اگر وارد تولید بیش تر شویم، قطعا هزینه آن از نمونه خارجی کمتر خواهد شد که این موضوع به بسته های حمایتی وابستگی دارد.

روز گذشته، رضا اردکانیان - وزیر نیرو - گفت: وزارت نیرو برای استفاده از آب های نامتعارف، برنامه هایی را در نظر گرفته است که مطابق با همان برنامه ها نیز در حال حرکت است. براین اساس، طی سال های اخیر با تحقیقات و فناوری های انجام شده، توانستیم در حوزه باروری ابرها به نقطه خوبی برسیم، بگونه ای که گلوله هایی که باید برای بارورسازی پرتاب می شد، تاکنون از خارج از کشور وارد می شد، اما در حال حاضر توانسته ایم با ظرفیت داخلی، این گلوله ها را تولید کنیم. 

 

منبع ایسنا

کلید واژه :

بارورسازی ابر

ثبت نظرات
captcha