کد خبر : ۳۴۵۰۸۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

انرژی های پاک به طبیعت آسیب می رسانند؟

نتایج مطالعات نشان می دهد که انرژی های پاک مانند انرژی خورشیدی و بادی، اثرات زیست محیطی دارند که نباید نادیده گرفته شوند، اما باز هم برای استفاده، نسبت به سایر انرژی ها پیشرو هستند.

انرژی های پاک به طبیعت آسیب می رسانند؟

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران و به نقل از ارث، معمولا انرژی خورشیدی و انرژی بادی، موردنظر طرفداران محیط زیست هستند، اما هر نوع انرژی برای محیط زیست هزینه دارد و انرژی بادی و خورشیدی هم از این قاعده مستثنی نیستند. استفاده از قدرت باد، یکی از پاک ترین و پایدارترین راه های تولید برق است، زیرا تولید آلودگی های سمی و انتشار گازهای گلخانه ای را ندارد.

 انرژی بادی، فراوان، پایان ناپذیر، مقرون به صرفه و جایگزین مناسب و قابل توجهی برای سوخت های فسیلی است، اما می تواند آسیب هایی به محیط زیست وارد سازد.

طبق بررسی ها، توربین های بادی، سالانه عامل از بین رفتن خفاش ها و پرندگان بسیاری هستند و یا پانل های خورشیدی که در کویر قرار می گیرند، محیط زیست این مناطق را به خطر می اندازند، زیرا زیستگاه حیوانات بومی را اشغال می کنند.

محققان هم چنین تاکید کردند که اجرای ملزومات اولیه برای انرژی خورشیدی و بادی، منجر به ایجاد آلایندگی برای محیط زیست می شود. برای مثال، پانل های خورشیدی برای ساخته شدن، نیاز به فلز و پلاستیک دارند و توربین های بادی هم نیاز به مقدار زیادی بتن داشته که هرکدام باعث ایجاد  آلودگی می شوند.

نتایج بررسی ها نشان می دهد، از آنجاکه این راه های تولید انرژی، مقرون به صرفه ترین نوع تولید انرژی هستند، باید تمهیداتی برای کمتر آسیب رساندن آن ها به محیط زیست اندیشیده شود، مثلا قرار دادن توربین های بادی در مناطقی که پرندگان و خفاش ها کمتر در آنجا تردد دارند.

هم چنین، با توجه به استفاده بیش تر از انرژی خورشیدی، دفع پانل های خورشیدی طی دو یا سه دهه آینده، مشکلات بسیاری ایجاد می کند، زیرا این زباله ها به راحتی قابل بازیافت نیستند.

پیش بینی شده است که پسماندهای خورشیدی می توانند تا سال ۲۰۵۰ به ۷۸ میلیون تن برسند بدون آن که بتوان آن ها را مجددا بازیافت کرد. این به آن معنی است که بسیاری از زباله ها، منجر به بروز مشکلاتی برای انسان ها خواهند شد.

 

منبع ایسنا

کلید واژه :

انرژی های پاک

،

طبیعت

ثبت نظرات
captcha