کد خبر : ۳۴۵۰۸۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مشاور استاندار در امور دانشگاه ها گفت

پژوهش و فناوری، زیربنای توسعه همه جانبه است

شیراز مشاور استاندار در امور دانشگاه ها گفت: پژوهش و فناوری، زیربنای توسعه همه جانبه و پایدار در حوزه های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است.

پژوهش و فناوری، زیربنای توسعه همه جانبه است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، روابط عمومی و امور بین الملل استانداری در مطلب جمعه خود به نقل از آیت الله رزمجو افزود: اگر می خواهیم به توسعه پایداری که بتواند پاسخگوی نیازهای امروز جامعه و مدافع حقوق نسل های آینده باشد دست یابیم راهی جز اتکا به علم، فناوری و پژوهش نداریم.
وی، درباره اجرای برنامه های هفته پژوهش و فناوری در استان (24 تا 30 آذر) گفت:شعار امسال هفته پژوهش و فناوری که برنامه های آن به ریاست استاندار اجرایی می شود، 'پژوهش هدفمند، ارزش آفرین در خدمت تولید ملی' است.
او اظهار داشت: علاوه بر نامگذاری کلی، برای هر یک از روزهای هفته پژوهش و فناوری هم نامی شده که از جمله می توان به شعار 'پژوهش، فناوری و مدرسه'، 'پژوهش، فناوری و حوزه و دانشگاه'، 'پژوهش، فناوری و چالش های ملی'، 'پژوهش، فناوری و علوم انسانی' و 'پژوهش، فناوری و تعاملات بین المللی' اشاره کرد.
رزمجو، مهمترین رویداد هفته پژوهش در را برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری این استان دانست و افزود: در این نمایشگاه که در مجتمع فرهنگی – رفاهی دانشگاه شیراز برگزار می شود، تمام دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی، سازمان ها، دستگاه های اجرایی و شرکت های دانش بنیان و فناور، جدیدترین دستاوردهای خود در حوزه پژوهش و فناوری را در 70 غرفه در معرض دید مردم قرار می دهند.
مشاور استاندار در امور دانشگاه ها اضافه کرد: برنامه های هفته پژوهش و فناوری از صبح دوشنبه 26 آذرماه با حضور مسئولان استان آغاز می شود و سه شنبه 27 آذرماه از 45 نفر از فعالان حوزه علم و پژوهش استان شامل استادان دانشگاه، پژوهشگران مراکز تحقیقاتی، شرکت های دانش بنیان، دستگاه های اجرایی، حوزه علمیه و آموزش و پرورش تجلیل خواهد شد.
مشاور استاندار در امور دانشگاه ها، درباره اولویت های پژوهشی استان هم گفت: این اولویت ها بر اساس جلسات متعددی که در سال 97 برگزار شده و همچنین اعتبار حدود 20 میلیارد ریالی تخصیص یافته به پژوهش و فناوری استان در پنج سطح دیده شده است.
رزمجو افزود: چالش آب اصلی ترین موضوع پژوهشی است که پژوهشگران در حوزه آب می توانند طرح های تحقیقاتی در این زمینه ارائه دهند.
او ادامه داد: اولویت دوم استان آسیب های اجتماعی است و این موضوع نشان می دهد که در واقع در حوزه علوم انسانی باید بیشتر کار کنیم چرا که رفع آسیب های اجتماعی مانند اعتیاد، طلاق و مهاجرت نخبگان می تواند به استان کمک کند.
وی، اولویت سوم طرح های پژوهشی را بحث سرمایه گذاری داخلی و خارجی دانست و گفت: در این زمینه نیز دانشگاه ها می توانند طرح های تحقیقاتی ارائه دهند.
رزمجو اظهار داشت: حوزه گردشگری با توجه به وجود ظرفیت های فراوان فرهنگی، تاریخی و مذهبی در اولویت چهارم پژوهش در این استان است که انتظار داریم صاحبنظران حوزه گردشگری در این زمینه ما را یاری کنند.
مشاور استاندار در امور دانشگاه ها، اولویت پنجم پژوهش را سلامت و محیط زیست دانست و افزود: این مباحث مهم با توجه به همکاری دانشگاه شیراز و دانشگاه علوم پزشکی به عنوان 2 دانشگاه مطرح در سطوح ملی و بین المللی و همچنین وجود پارک علم و فناوری و سایر دانشگاه های استان به عنوان یک اولویت کلیدی در دستور کار قرار گرفته است.
وی با اشاره به جایگاه ملی و بین المللی پروفسور جبب الله فیروزآبادی در علم شیمی گفت: امسال برای نخستین بار و به همت بنیاد نخبگان از جایزه پروفسور فیروزآبادی در برنامه های هفته پژوهش و فناوری استان رونمایی می شود و این جایزه به پژوهشگری که ادامه دهنده راه این استاد باشد تعلق می گیرد.
6122 / 1876

 

منبع ایرنا

کلید واژه :

پژوهش

،

فناوری

،

توسعه

ثبت نظرات
captcha