کد خبر : ۳۴۵۰۷۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بوی منتشره از پالایشگاه تبریز در عرض 2 روز رفع شد

مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز با اشاره به اخبار منتشره در خصوص انتشار بوی نامطبوع از این شرکت گفت: این بو ناشی از ایجاد مشکل در یکی از مخازن شرکت بود که در کمترین زمان ممکن رفع شد.

بوی منتشره از پالایشگاه تبریز در عرض 2 روز رفع شد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، غلامرضا باقری دیزج اظهارداشت: روزهای گذشته در یکی از واحدهای این شرکت به دلیل شستشوی گاز مایع که با کاستیک انجام می شد، بوی نامطبوعی در اطراف شرکت منتشر و موجب دریافت اخطاریه از اداره کل محیط زیست آذربایجان شرقی شد.
وی با بیان اینکه این بو به دلیل نشتی یکی از مخازن شرکت ایجاد شده بود، ادامه داد: برنامه ریزی و تهمیدات لازم برای برطرف کردن این مشکل در نظر گرفته شده بود ولی باید قبل از هر کاری ایمن سازی انجام می گرفت که به همین دلیل با کمی وقفه در حل مشکل مواجه شدیم.
باقری تاکید کرد: این نشتی هیچ ضرر و زیانی برای سلامتی نداشت و فقط بوی نامطبوعی به دلیل استفاده از کاستیک برای خنثی سازی گاز مایع ایجاد شده بود.
وی گفت: در همان روز نخست برای ایمن سازی و حل مشکل مخزن اقدامات لازم انجام شده بود که متاسفانه با بارش های شدید باران مواجه شدیم که به خاطر نشتی این ماده و افزایش سطح تماس آن، باعث انتشار بو در اطراف شرکت شد.
مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز با اشاره به اینکه تمهیدات لازم برای بخش آسیب دیده انجام شد، افزود: این واحد در طی دو روز به صورت سریع ایمن سازی شد و در زمان حاضر از مخزن استفاده نمی شود و تولید این ماده نیز انجام نمی گیرد.
وی یادآوری کرد: در حال حاضر با روش های ابداعی کارکنان پالایشگاه تبریز این ماده که فقط بوی نامطبوعی دارد دیگر تولید نمی شود و برای حل مشکل دو راهکار ارائه کرده ایم که یکی برای استفاده از آن در صنایع پایین دستی است که در حال گرفتن موافقت سازمان محیط زیست هستیم.
باقری گفت: راهکار دیگر این است که نوع جذب اچ 2 اس را از روش کاستیک به روش جذب آمین تغییر دهیم که این روش نیز در حال طراحی است.
وی با تاکید بر اینکه پالایشگاه تبریز از جمله شرکت هایی است که اقدامات بسیار خوبی در راستای حفظ محیط زیست انجام داده است، یادآوری کرد: مشکل به طور کامل حل شده و به هیچ وجه به واحد تولیدی بنزین سازی ربط نداشته است.
، پالایشگاه نفت تبریز در جنوب غربی این شهر مستقر است.
مراحل طراحی و ساخت این پالایشگاه از سال 1353 توسط شرکت ملی نفت ایران آغاز و در سال 1356 راه اندازی شد.
ظرفیت اسمی اولیه این پالایشگاه 80 هزار بشکه در روز بود که با اجرای طرح های توسعه ظرفیت، هم اینک این رقم به 110 هزار بشکه در روز افزایش یافته است.
نفت خام مورد نیاز پالایشگاه تبریز توسط شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و از میدان نفتی اهواز و میدان نفتی مارون تأمین می شود.
منبع ایرنا

کلید واژه :

پالایشگاه تبریز

ثبت نظرات
captcha